Beton komórkowy – właściwości

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór betonu komórkowego jako budulca jest wciąż dosyć częsty. Duże znaczenie ma jego stosunkowo niska cena. Czy idą z nią w parze dobre parametry techniczne? Poznajmy najważniejsze zalety i wady tego materiału budowlanego.

Czym jest beton komórkowy?

Jest to tzw. beton lekki. Tworzy się go poprzez wprowadzenie gazu do cementowej matrycy, w wyniku czego osiąga stosunkowo niewielki ciężar i wysoką porowatość, która jest jego charakterystyczną cechą. Stąd też nazywa się go niekiedy gazobetonem. Używany jest w budownictwie od dawna, bo od lat 30. XX w. Ma zastosowanie zarówno jako budulec, jak i materiał izolacyjny czy wypełniający. 

Za jakie właściwości go cenimy?

Do zalet betonu komórkowego należy duża szybkość, z jaką wznosi się z niego ściany budynków. Ma niską masę własną i jest łatwy w obróbce. Posiada też dobrą izolacyjność termiczną, która jest możliwa dzięki porowatej strukturze. Dodatkowo jest odporny na ogień: w przypadku ściany o grubości 12 cm czas strawienia jej przez ogień określa się na przynajmniej 2 godziny.

>> Zobacz też: Dach dwuspadowy krok po kroku

Największe wady: dlaczego beton komórkowy nie jest idealnym materiałem do budowy? 

Niestety beton komórkowy jest wyjątkowo kruchy, łatwo więc można go uszkodzić. Bardzo dobrze chłonie też wilgoć – ściana zewnętrzna wymaga szybkiego zabezpieczenia przed działaniem deszczu. Nie stanowi też, w przeciwieństwie do estetycznej cegły, materiału wykończeniowego samego w sobie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*