Budowa ścianki działowej krok po kroku | Budowaidom

Budowa ścianki działowej krok po kroku

1309
budowa ściany

Budowa domu to ogromny wydatek, ale lepiej powierzyć ją fachowcom. Za to wydzielenie poszczególnych pomieszczeń możemy poniekąd wykonać sami. Jak zrobić stabilną i trwałą ściankę z płyty karton-gips? To wcale nie jest takie trudne. Należy jednak przestrzegać pewnych zasad.

Karton-gips – dobry czy zły?

Opinie dotyczące płyt karton-gips są często niezwykle subiektywne. Nie tyle mówi się więc na chłodno o ich słabych i mocnych stronach, uwzględniając szeroki zakres zastosowań, ile przedstawia się indywidualne preferencje. Jakie są więc zalety i wady tego materiału?

Zalety

Jedną z zalet karton-gipsu jest dobra zdolność wchłaniania wilgoci i oddawania jej wtedy, gdy powietrze wokół zrobi się zbyt suche. Z tego powodu płyty takie były dawniej chętnie wykorzystywane w szpitalach i obiektach medycznych. Dzięki temu nie są łatwopalne – wręcz przeciwnie, stanowią przeszkodę dla rozprzestrzeniania się ognia. 

Ceni się również to, że płyty karton-gips posiadają bardzo równą powierzchnię. Ich zastosowanie na ścianie sprzyja estetyce wnętrza. Często trudno jest osiągnąć tak dobre parametry przy zastosowaniu tradycyjnych tynków. Płyty karton-gips nie są też zbyt ciężkie i bardzo łatwo można dokonać ich obróbki. Nie potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu, wystarczy ostry nóż. 

Wady

Oczywiście nie może się też obyć bez wad. Płyty karton-gips łatwo niszczeją przy bezpośrednim kontakcie z wodą lub wtedy, gdy są zamontowane w stale wilgotnym środowisku. Problemem jest też ich niska odporność na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne.

szpachlowanie ściany
Photo from Freepik.com

Ścianka z karton-gipsu. Czemu warto?

Ścianki takie wykonuje się z płyt przykręconych obustronnie do szkieletu stworzonego z metalowych profili. Wewnątrz umieszcza się warstwę izolacji akustycznej z wełny mineralnej. Zalety takiego rozwiązania, oprócz stosunkowo prostego montażu, to relatywnie niskie koszty materiałów i dość dobre parametry wykonanej zabudowy. Oczywiście nie będzie tak trwała i mocna jak ścianka z cegły lub bloków silikatowych, ale i ona może być stosunkowo trwała.

Często zdarza się nawet, że warstwa wełny mineralnej pozwala na to, że ścianka działowa tego typu będzie lepiej izolować akustycznie niż wykonana z betonu komórkowego o porowatej strukturze. Izolacyjność można zawsze zwiększyć przez zastosowanie szerszych profili i grubszej warstwy wełny lub postawić na specjalistyczną izolację. W przeciwieństwie do ciężkich ścianek murowanych te z płyt karton-gipsu nie stanowią dużego obciążenia dla stropu i mogą być wykonywane niemalże w dowolnym miejscu. Można więc sobie pozwolić na zmiany pomimo tego, że wcześniej strop został zalany bez myślenia o nich. Wykonanie takiej ścianki działowej może też pozwolić na to, że już w trakcie późniejszego użytkowania domu w łatwy i bezinwazyjny sposób doprowadzimy do zmiany układu pomieszczeń tak, żeby był dostosowany do naszych potrzeb.

Ścianka karton-gips krok po kroku

W jaki sposób zabrać się do konstruowania ścianki karton-gips? Przede wszystkim trzeba zakupić właściwe materiały: profile aluminiowe, wkręty i wełnę do wyciszenia konstrukcji. 

Kolejne etapy prac

  1. Zaczynamy od wyznaczenia na podłodze, ścianach i suficie linii wskazujących miejsca, gdzie ścianka będzie po zamontowaniu przylegała. Przyda się w tym miejscu poziomica laserowa, która pozwoli skutecznie wyznaczyć kąty proste. 
  2. Kolejnym krokiem jest mocowanie do sufitu i wylewki podłogowej profili poziomych (UW) – robimy to przy pomocy wkrętów metalowych i plastikowych kołków lub wkrętów rozporowych. Pamiętajmy o tym, żeby odległości między wkrętami nie były większe niż 100 cm.
  3. Profile pionowe (CW) mocuje się poprzez wsunięcie w profile poziome. Stosuje się je w długości nieco krótszej niż odległość między sufitem a podłogą. Mocuje się je też na krawędziach powstającej ścianki (przy zetknięciu z innymi ścianami). 
  4. W miejscach zetknięcia ze ścianami działowymi dodatkowo stosuje się mocowanie wkrętami.

>> Zobacz też: Jak błyskawicznie zamontować płytę karton gips?

Kamil Michaluk

Zostaw komentarz