Budowa własnego domu – niezbędne narzędzia

Potrzebujesz ok. 10 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Budowa własnego domu wiąże się z potrzebą zakupu i/lub wynajmu odpowiedniego sprzętu, który usprawni i ułatwi nam pracę. Kompletowanie narzędzi wymaga jednak sporo czasu. Warto wcześniej zrobić sobie listę, dzięki której nie wyrzucimy pieniędzy w błoto, kupując niepotrzebne narzędzia lub sprzęt niezbyt dobrej jakości. Nie zapominajmy też, że gorsza jakość urządzeń, to gorsze efekty naszej pracy.

Inwestycja w odpowiednie narzędzia jest inwestycją w przyszłość, a wiele zakupionych produktów posłuży nam również w innych czynnościach i pracach w domu. Jakie narzędzia będą więc niezbędne na placu budowy? Sprawdź koniecznie!

Narzędzia do budowy domu – od czego zacząć kompletowanie sprzętu?

Kompletowanie sprzętu zacznijmy od najprostszych produktów, czyli od taczek i łopat. Dzięki taczkom przewieziemy beton, gruz czy inne materiały. Przy cięższych pracach można zdecydować się na zakup np. taczek spalinowych. Z kolei szpadel i łopata usprawniają wszystkie prace związane z cementem, ziemią czy piaskiem. Warto decydować się więc tylko na produkty dobrej jakości. Pamiętajmy, że zanim wyposażymy się w taczki i łopaty, trzeba sprawdzić, czy zostały one wykonane z trwałych i twardych materiałów.

Jakie inne produkty wspomogą nas przy budowie domu?

  • Miara zwijana – jest bardzo ważnym elementem w pracach remontowo-budowlanych. Pamiętajmy, by mieć zawsze kilka dodatkowych sztuk w zapasie. Powinna się bezproblemowo zwijać, a cyfry muszą być na niej dobrze widoczne.
  • Poziomica – pozwala uzyskać równe i dokładne poziomy płaszczyzn. Warto mieć przy sobie zarówno poziomicę kieszonką, jak i dużą.
  • Nożyce do cięcia blachy – z racji, że na budowie jest dużo różnego żelastwa, nożyce do cięcia blachy mogą okazać się niezastąpione. Dzięki temu cienka blacha nie będzie żadną przeszkodą.
  • Klucze (zestaw) – to narzędzia, które na jakimś etapie pracy będą nam potrzebne bez dwóch zdań. Dobrej jakości komplet posłuży nam na wiele lat. Pamiętaj jednak, by zawsze odkładać je w wyznaczone miejsca. To usprawni pracę i zapobiegnie niepotrzebnej frustracji.
  • Pistolet do pianki – dzięki niemu zaoszczędzimy dużo czasu. Przyda się w pracach montażowych czy izolacyjnych. Jego zaletą jest stosunkowo niska cena, wielofunkcyjność oraz proste użycie.
  • Papier ścierny – zawsze warto go mieć w zanadrzu. Dobrym pomysłem jest zakup papieru ściernego w większej ilości. W czasie budowy sięgamy po niego wiele razy.
  • Nożyk do tapet – to uniwersalne i poręczne narzędzie, które przyda się na każdej budowie, a także podczas wykończenia czy w czasie ewentualnych remontów. Zaopatrz się też w dodatkowe ostrza, ponieważ z czasem ulegają one zużyciu.
narzędzia
Fot.: picjumbo_com/pixabay.com

Co jeszcze warto kupić, zanim zabierzemy się za budowę? Niezbędne mogą okazać się również przedłużacze, pace budowlane, kielnie (przydatne do równomiernego rozprowadzania zapraw), mieszadła, łomy, przecinarki, zdzieraki czy rysiki i punktaki.

Jakie elektronarzędzia będą potrzebne na każdym placu budowy?

Na placu budowy nie może zabraknąć też elektronarzędzi takich jak wiertarko-wkrętarka czy wyrzynarka. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

  • O szlifierce. Jest nieocenioną pomocą podczas prac wykończeniowych, budowy oraz remontów. Jej podstawowym zadaniem jest szlifowanie i cięcie betonu, metalu i wielu innych. To produkt wielofunkcyjny, który posłuży także do polerowania, złuszczania farby czy oczyszczania nawierzchni i szczotkowania.
  • O pilarce tarczowej. Wykorzystywanie jej podczas pracy pozwoli nam szybko przeciąć drewno, metal czy plastik. Zadbajmy o prawidłowy dobór tarcz. Najlepiej wybrać te do cięcia uniwersalnego, nieregularnego i precyzyjnego. Sprawdźmy także moc sprzętu, funkcje dodatkowe oraz zabezpieczenia.
  • O pilarce ukośnej. Posłuży nam ona do cięcia materiałów pod różnym kątem.
  • O wiertarce. To bardzo istotne narzędzie. Pozwoli wywiercić otwory, a także wymieszać beton czy zaprawę. Dzięki niej praca staje się o wiele łatwiejsza. Wybierając taki sprzęt, zwróćmy uwagę na moc i moment obrotowy oraz skompletujmy zestaw wierteł. Przydadzą się te do drewna, betonu oraz metalu.
  • O młotowiertarce. Wykorzystuje się ją do zaawansowanych prac. Pozwoli na wykonywanie otworów w najtwardszych materiałach, umożliwi kucie i dłutowanie. Decydując się na młotowiertarkę, zwróćmy uwagę na jej tryby pracy oraz moc. Jeżeli wybierzemy młotowiertarkę z udarem, sprawdźmy także energię udaru i częstotliwość.
  • O wkrętarce akumulatorowej. Przyda się na etapie prac wykończeniowych. Pozwala na złączenie elementów oraz szybkie i komfortowe wkręcenie wkrętów. Można zdecydować się również na wiertarko-wkrętarkę lub wiertarkę sieciową.
  • O szlifierce kątowej. Pozwoli na szybkie ostrzenie narzędzi, szlifowanie czy usuwanie różnego rodzaju nierówności. To sprzęt, który na wyposażeniu ma wiele firm remontowo-budowlanych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaopatrzyć się w nią do swojego przydomowego warsztatu, szczególnie jeśli lubimy majsterkować. Będzie wówczas przydatna także w przyszłości.

Duże narzędzia, sprzęt budowlany i akcesoria

Na budowie nie powinno zabraknąć również cięższego sprzętu. Potrzebne będą też m.in.:

Betoniarka – to niezwykle przydatne narzędzie. Bez niej nie rozpoczniemy budowy. Służy przede wszystkim do mieszania cementu, wody i piasku oraz żwiru, w celu uzyskania mieszanki betonowej. W doborze odpowiedniej betoniarki pomoże nam z pewnością sprzedawca lub doradca klienta. Warto więc dokładnie przedstawić specjaliście swoje oczekiwania względem urządzenia.

Zagęszczarka – zagęszczarki to maszyny budowlane, które utwardzają ziemię poprzez nacisk płyty wibrującej na podłoże. To powoduje pozbywanie się nadmiaru powietrza, które zgromadziło się pomiędzy drobinkami ziemi.

rusztowanie
Fot.: pixabay.com

Rusztowania i drabiny – na mniejszych odległościach sprawdzą się dobrej jakości drabiny. Natomiast do pracy na wysokościach, np. w trakcie wznoszenia ścian czy renowacji trzeba sięgnąć po rusztowania. Dlaczego warto wyposażyć się w rusztowanie? Ponieważ jest ono niezwykle przydatne nie tylko w czasie budowania domu, ale również na późniejszych etapach pracy, np. podczas wykończenia czy ocieplenia. Często przydaje się także w czasie remontów. Dobrym pomysłem jest też pomost roboczy, który może być wykorzystywany zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.

Lampa halogenowa – pozwoli nam oświetlić plac budowy, dzięki czemu możemy pracować również wieczorami. Zaopatrzmy się więc w lampę o mocy około 500 do 1000 W.

Agregaty prądotwórcze – dlaczego warto je mieć podczas budowy i jakie mają zastosowanie?

Na budowach wymagany jest stały dostęp do prądu, m.in. dlatego, że ciągle korzystamy z narzędzi i sprzętów, które do działania wykorzystują energię elektryczną. To jednak może być problematyczne wówczas, gdy nie zamontowaliśmy jeszcze instalacji. Dobrym rozwiązaniem jest więc zakup lub wynajem agregatów prądotwórczych, które pomogą nam w dostawie prądu na budowę.

Dobry agregat prądotwórczy zapewni nam stały dostęp do energii elektrycznej i z pewnością usprawni cały proces budowy. Pozwoli nam też na niezależność. Taki agregat będzie przydatny także w przypadku przerw w dostawie energii, które wiązałyby się z przestojem podczas pracy, opóźnieniami i generowaniem większych kosztów.

Agregat prądotwórczy zapewni energię zarówno małym, jak i dużym urządzeniom budowlanym, takim jak frezarka, szlifierka, wiertarka, piła czy pompa. Można go wykorzystać także do zasilenia oświetlenia na budowie.

Rodzaje agregatów prądotwórczych – jaki agregat prądotwórczy na budowę?

Agregaty prądotwórcze składają się z kilku elementów. Są to: rozdzielnica elektryczna, silnik spalinowy, zbiornik paliwa i prądnica synchroniczna. Agregat prądotwórczy ma też wbudowane urządzenia kontrolno-pomiarowe.

Nie ulega wątpliwości, że wykorzystanie agregatów prądotwórczych jest bardzo szerokie. Co więcej, na rynku dostępne są agregaty z silnikiem diesla, agregaty benzynowe, a także agregaty na gaz. Agregaty prądotwórcze benzynowe do pracy potrzebują benzyny. Taki model cechuje się niższym poziomem hałasu, dzięki czemu praca jest bardziej komfortowa.

Jednak optymalnym wyborem na budowę będzie agregat na olej napędowy. Dzięki niemu wygenerujemy odpowiednią moc i ilość prądu przy niższych kosztach (w stosunku do agregatu, którego paliwem napędowym jest benzyna). Agregaty prądotwórcze typu diesel sprawdzają się świetnie do pracy ciągłej. Ich niewątpliwym plusem są rzadkie awarie. Cechuje je niskie spalanie, długa żywotność, solidna konstrukcja i całkiem łatwy sposób obsługi.

Agregat prądotwórczy jednofazowy czy trójfazowy?

Wiemy już jakim paliwem powinien być zasilany agregat prądotwórczy na budowę. W wielu ofertach znajdziemy jednak zarówno agregaty jednofazowe, jak i trójfazowe. Wybierając odpowiedni model, zastanówmy się, jakie urządzenia będziemy chcieli do niego podłączyć. Agregat jednofazowy (o napięciu rzędu 230 V) sprawdzi się wówczas, gdy chcemy podłączyć do niego niewielki silnik lub sprzęt domowy.

prąd
Fot.: Markus Spiske/pexels.com

Do agregatów prądotwórczych trójfazowych możemy podpiąć urządzenia, które wymagają znacznie większej mocy zasilania. Pamiętajmy jednak, że dobry agregat prądotwórczy trójfazowy to słaby agregat prądotwórczy jednofazowy (informacje o jego mocy znajdziesz na tabliczce znamionowej).

Uniwersalną regułą jest ta, że moc elektryczna agregatu powinna być większa od sumy mocy urządzeń, które są do niego podłączone. Należy też być ostrożnym i unikać ryzyka niesymetrycznego przeciążenia lub uszkodzenia agregatu.

Wybierając agregat prądotwórczy, musimy więc dowiedzieć się, jaki sprzęt budowlany będziemy do niego podłączać. Na placu budowy najczęściej najlepszym wyborem jest agregat prądotwórczy trójfazowy. Dzięki temu mamy możliwość zasilić zarówno urządzenia 230 V, jak i 400 V. Niektóre modele wyposażone są też w powiększony zbiornik paliwa.

Pamiętaj o bezpieczeństwie na budowie!

Zaopatrz się także produkty i odzież, które zapewnią bezpieczeństwo podczas prac na budowie. Warto wyposażyć się więc w okulary ochronne, dobrej jakości rękawiczki (najlepiej kilka par), kask ochronny, kamizelkę odblaskową oraz nauszniki przeciwhałasowe (bardzo ważne szczególnie wówczas, gdy będziemy narażeni na długotrwały hałas).

Przydadzą się także spodnie budowlane, które muszą być wygodne i powinny pełnić też funkcje ochronne. Warto wyposażyć się w takie, które mają dużo kieszeni. To z pewnością ułatwi nam pracę i wygodne przechowywanie niektórych narzędzi.Nie zapominajmy także o butach. To jedne z ważniejszych części garderoby na budowie. Muszą być wygodne, a jednocześnie powinny mieć grubą podeszwę, która zabezpieczy nas przed nadepnięciem na różne niebezpieczne przedmioty jak pręty, gwoździe czy blacha.

Zdjęcie główne: Lorenzo Cafaro/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*