Co warto wiedzieć przed budową kominka?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Salon z kominkiem jest marzeniem bardzo wielu osób. Zapach spalonego drewna i ciepło bijące z paleniska sprawiają, że jesień i zima nabierają jeszcze więcej uroku. Możliwość ogrzania się przy ogniu po powrocie z sanek czy lepienia bałwana to wspaniałe wspomnienie z dzieciństwa, dlatego dom z kominkiem kojarzy się większości z nas z czymś pięknym i przyjemnym. Niestety wybudowanie kominka w salonie to nie bułka z masłem. Zobacz, o czym musisz wiedzieć, zanim zabierzesz się za spełnianie swoich wnętrzarskich marzeń. 

Nie każde miejsce jest odpowiednie

Kominek, o ile nie jest elektryczny, musi mieć ujście przez dach, czyli komin. Niestety nie w każdym miejscu da się takie ujście zbudować. Najmniej miejsca stracisz, jeśli kominek pojawi się na ścianie zewnętrznej, wtedy komin zostanie po prostu odprowadzony po elewacji budynku. Budując kominek na ścianach działowych stracisz sporo przestrzeni, ponieważ ściany będą prawdopodobnie musiały być pogrubione, by zmieścić wszystkie niezbędne przewody wentylacyjne. Pomieszczenie, w którym pojawi się kominek musi mieć także bardzo dobrą cyrkulację powietrza, by ewentualny wyciek dymu nie stał się problematyczny. Najlepiej, żeby w pomieszczeniu znajdowało się okno, co jest raczej łatwym wymogiem, ponieważ w większości salonów oraz jadalni, gdzie buduje się kominki, jest możliwość otwarcia okna. 

Dobra wentylacja

Nawet jeśli pomieszczenie, w którym marzy Ci się kominek ma okno, niezbędna będzie także inna forma wentylacji. Niestety mimo stałego rozwoju technologii nadal zdarzają się wypadki, w których dochodzi do ulatniania się dymu z kominka, co jest niebezpieczne dla domowników. Dlatego zawsze musisz dbać o czystość i drożność instalacji. Sprawne anemostaty to podstawa, jeśli chcesz mieć w domu kominek. Pamiętaj, że zdrowie i bezpieczeństwo Twoje oraz Twoich najbliższych, jest najważniejsze i nigdy nie oszczędzaj na środkach ostrożności. 

Zachowanie sprawności ciągu kominowego

Żeby kominek na pewno był bezpieczny, a dym z niego szedł prosto do komina, a nie rozprzestrzeniał się po pokoju, niezwykle ważny jest sprawny ciąg kominowy, który odprowadza opary ze spalania drewna przez komin na zewnątrz budynku. Ulatnianie się dymu jest nie tylko niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia ludzi, dym powoduje także nieestetyczne ciemne plamy na ścianach i suficie oraz osad na meblach. przy posiadaniu kominka absolutnie niezbędny jest regulator ciągu kominowego, który sprawdza funkcjonowanie ciągu i gwarantuje Tobie oraz Twojej rodzinie bezpieczeństwo. Kominek, choć piękny, nie jest łatwy w utrzymaniu. By nie zniszczyć domu, jego ścian oraz sufitów, musisz dbać o czystość komina. Jego regularne czyszczenie oraz usuwanie osadów i popiołu to absolutne minimum, które musisz wykonać, żeby zachować drożność komina. Oczywiście kontrolą stanu ciągu kominowego zajmie się za Ciebie regulator. 

Budowa i urządzanie domu to czas wielkich decyzji, które będą rzutowały na komfort mieszkania w nowym lokum oraz koszty utrzymania domu. Jeśli kominek od zawsze był Twoim marzeniem, nie powstrzymuj się przed jego budową, jednak najpierw dobrze przemyśl ten wybór. Sam kominek jest względnie łatwy do zamontowania, jednak jego eksploatacja, czyszczenie oraz pielęgnacja to duża odpowiedzialność, której nie można zaniedbać. Ponadto musisz doliczyć jeszcze koszty opału oraz usług specjalistów, w tym kominiarza. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*