Dach kopertowy. Zalety i wady?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dach kopertowy jest bardzo często wybierany w nowoczesnym budownictwie. To model dachu, który doskonale sprawdza się w domach jednorodzinnych i parterowych. 

Jego niewątpliwą zaletą jest to, że przyczynia się do poprawy wyglądu każdego budynku. Wydaje się bardzo nowoczesny i lekki. Zanim jednak wybierze się właśnie ten dach do swojego domu, warto poznać jego wady i zalety. Dzięki temu można się dowiedzieć, czy jest to właściwy wybór.

Dach kopertowy – w jaki sposób jest zbudowany?

Na początku warto wiedzieć, jak zbudowany jest dach kopertowy, a także jakie materiały najczęściej są wykorzystywane do jego budowy. Zazwyczaj jest on złożony z czterech ścian. Wszystkie połacie odchylone są pod tym samym kątem i stykają się ze sobą w narożnikach. Warto podkreślić, że dwie połacie mają kształt trójkąta i są mniejsze. Dwie natomiast mają kształt trapezu i są większe. To jednak opis jego wyglądu, nic nie mówi nam to o budowie.

To konstrukcja, która zbudowana jest w taki sposób, by tworzyć na budynku spadziste zadaszenie. Warto wiedzieć, że ten rodzaj dachu wykonywany jest zazwyczaj z drewna:

  • sosnowego,
  • impregnowanego,
  • duszonego.

Bardzo rzadko stosuje się inne rodzaje drewna do zbudowania tej konstrukcji. Trzeba pamiętać, że stawianie dachu – bez względu na jego rodzaj – nie jest prostym zadaniem. Do tego potrzebne są wiedza, doświadczenie i odpowiednie narzędzia. Lepiej więc zdecydować się na pomoc specjalistów, by mieć pewność, że wszystko zostanie położone tak, jak należy.

dach kpertowy
Photo by bilanol from Freepik.com

Jak wygląda konstrukcja dachu kopertowego?

Do zbudowania tego rodzaju dachu zazwyczaj wykorzystywane są materiały, którymi można stworzyć doskonały kąt nachylenia. Polecane są oczywiście gnoty i wióry. Jednak bardzo często stosowane są również blachodachówki, blachy płaskie lub okrycia dachowe z płyt OSB. Trzeba przygotować się do prac w taki sposób, by możliwe było usunięcie wszystkich ścinków i ograniczenie ilości odpadów. W tym wypadku również trzeba zdać się na specjalistów, ponieważ łatwo o błąd, przez co dach nie będzie spełniał swojej funkcji, a zakupiony materiał zostanie zmarnowany.

Zalety dachów kopertowych – czemu warto się na nie zdecydować?

Warto wiedzieć, że ten rodzaj zadaszenia ma wiele zalet. Po pierwsze jego estetyka sprawia, że tak często wybierany jest do domów nowoczesnych. Po drugie doskonale sprawdza się niemal do każdej budowy. Mimo tego, że najczęściej wybierany jest do domów parterowych i jednorodzinnych, to coraz częściej decydują się na niego osoby, które budują dom z poddaszem. Staje się więc jednym z popularniejszych spodów na zadaszenie domu. Jednak to nie jedyne zalety, jakie posiada te konstrukcja. Trapezowa i spadzista budowa sprawia, że jest on odporny na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych i atmosferycznych. To oznacza, że przy opadach śniegu lub deszczu dach pozostaje czysty i wszystkie opady z niego swobodnie spadają. Nie trzeba więc martwić się tym, że śnieg lub woda stoją na dachu i konieczne jest ich usunięcie, by nie doszło do uszkodzenia konstrukcji. Dużo mówi się również o tym, że konstrukcja trapezowa jest odporna na silne wiatry. Doskonale więc sprawdza się w domach, które pobudowane są na pustej przestrzeni. Dodatkowo można je zastosować w górach i nad morzem, gdzie odnotowuje się bardzo silne wiatry.

Wady dachów kopertowych

Niestety jak każde rozwiązanie, to również ma swoje wady. Po pierwsze jest to konstrukcja, za której budowę trzeba zapłacić nieco więcej, niż w przypadku innych dachów. Czterospadowa konstrukcja jest większa i ilość połaci sprawia, że trzeba wykorzystać znacznie więcej materiału. Kolejną wadą jest to, że poddasze w domach z takim dachem zazwyczaj jest bardzo małe i słabo oświetlone. Oczywiście są to problemy, z którymi można sobie bez trudu poradzić. Jeśli poddasze w domu będzie użytkowane, to w dachu można zamontować okna. To nie tylko praktyczny pomysł, ale również poprawa estetycznego wyglądu budynku.

>> Zobacz też: Dach dwuspadowy krok po kroku

Wszystko wskazuje na to, że jest to dach, w który naprawdę warto zainwestować. Dba o bezpieczeństwo konstrukcji, a co za tym idzie – domowników. Korzystnie wpływa na prezencję budynku. Jednak trzeba przygotować się na nieco większe koszty budowy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*