Jak rozplanować system rynnowy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiednio zaprojektowany system rynnowy będzie dobrze odprowadzał wodę z dachu i kierował ją na zewnątrz, uniemożliwiając dostanie się wilgoci, powstawanie przecieków lub zalanie elewacji. Dlatego tak ważne jest to, żeby dobrze rozplanować system rynnowy. 

Prawidłowy montaż rynien – na co zwrócić uwagę?

Wszelkie prace związane z montażem rynien należy zacząć od dobrania odpowiedniego materiału. Za najlepsze surowce, z których wykonuje się rynny, są uważane takie materiały jak na przykład miedź, cynk, aluminium lub stal nierdzewna. Cechują się największą trwałością. Z kolei alternatywnym rozwiązaniem są rynny zrobione z tworzywa sztucznego. Kosztują najmniej w porównaniu ze wszystkimi wymienionymi odmianami, a ich montaż jest prosty. Nie wymaga też specjalnych narzędzi.

Sposób instalacji rynien zależy przede wszystkim od wspomnianych materiałów, a także rozwiązań produkcyjnych firmy, która odpowiada za ich wykonanie. Tym samym, rynny można na przykład lutować, wtykać czy kleić. Szczegółowe informacje odnośnie do sposobu montażu będą się znajdować w instrukcji lub można ich zasięgnąć u sprzedawcy.

Rozplanowanie systemu rynnowego – ważne wiadomości

Pierwszą kwestią przy planowaniu systemu rynnowego jest montowanie uchwytów. Należy zrobić to w taki sposób, aby rynna miała później spadek od 2 cm do 3 cm na 10 m. Montujący powinien też zwrócić uwagę na sposób instalacji rury spustowej. Jest to element znajdujący się w najniższym punkcie i zamocowany za pomocą uchwytów rynnowych, a także zacisków rurowych.

W kontekście planowania systemu rynnowego ważna jest też odpowiednia wysokość rynny. To kluczowy aspekt ze względu na to, że jeśli element będzie zainstalowany za wysoko, to woda nie będzie do niego trafiać i zacznie ochlapywać elewację, a także przestrzeń wokół nieruchomości. Natomiast rynna montowana zbyt nisko będzie narażona na uszkodzenia za sprawą zsuwającego się z dachu śniegu czy zabrudzeń, które będą trafiać prosto do jej wnętrza. 

Odpowiednie parametry przy instalacji rynien powinny sprawić, że element będzie wystawać poza zakończenie pokrycia dachu na mniej więcej połowę swojej szerokości, a linia przedłużająca płaszczyznę dachu powinna przechodzić od około 1 cm do 2 cm nad elementem. Właściwe wymierzenie wysokości sprawi, że woda będzie trafiać wprost do rynny.

Rozplanowanie systemu rynnowego a przerwa dylatacyjna

W kontekście prawidłowej instalacji rynien używa się pojęcia „dylatacja”. Odnosi się ono do wykonanej celowo szczeliny pomiędzy jedną nieruchomością a drugą, ale także i elementami stanowiącymi część elewacji budynku, w tym przypadku rynnami.

Charakterystyka klimatu na naszej szerokości geograficznej jest dużym wyzwaniem dla rynien. Upały, wysokie nasłonecznienie, mrozy, deszcz czy śnieg, oblodzenie lub grad sprawiają, że materiał wykonania rynien zmienia swoją objętość. 

Żeby to zjawisko nie stanowiło problemu, należy przewidzieć to, że rynny będą prawdopodobnie wymagały dodatkowej konserwacji w trakcie ich użytkowania. Ze względu na to podczas rozplanowywania systemu rynnowego, należy zwrócić uwagę, aby montaż nie obejmował klejenia, skręcania czy spawania. Instalacją, która sprawdzi się w przyszłym serwisowaniu czy wymianie poszczególnych elementów rynien, będzie użycie zatrzasków.

Zdjęcie główne: Ruslan Shchegolikhin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*