Duże przeszklenia – otwierane czy nie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Duże przeszklenia w ostatnich latach stały się prawdziwym architektonicznym hitem. Montowane są już nie tylko w przypadku biurowców, ale i domów prywatnych. Gwarantują doskonały efekt wizualny i zapewniają dużą ilość wpadającego do pomieszczeń światła, jednak jak każde rozwiązanie posiadają także wady i zalety. Wobec tego, jakie przeszklenia wybrać do swojego domu – otwierane czy nie?

Zalety i wady dużych przeszkleń 

Jak każde rozwiązanie, także duże przeszklenia wkomponowane w fasadę budynków mają swoje wady i zalety. Warto poznać je, zanim podejmiemy decyzję o ich montażu.

kuchnia z dużym oknem
Image from: freepik.com

Zalety dużych przeszkleń 

Pierwszą z zalet dużych przeszkleń jest fakt, że domy w nie wyposażone są niezwykle nowoczesne. Dodatkowo gwarantują one widok na ogród wprost ze swojej kanapy, zwiększając tym samym możliwość obcowania z naturą. Dodatkowo duże przeszklenia to gwarancja dużej ilość światła dziennego, które rozjaśnia wnętrza i optycznie je powiększa. 

Wady dużych przeszkleń

Do wad tego rozwiązania zalicza się między innymi brak prywatności, w przypadku kiedy zostaną one zastosowane od frontowej strony budynku, a także narażenie się na ciekawskie spojrzenia złodziei, którzy bez problemu będą mogli zapoznać się z wyposażeniem wnętrza. Ponadto duże przeszklenia wymagają właściwego uszczelnienia, tak, aby nie generowały one spadków temperatur w pomieszczeniach w okresie zimowym. 

Ostatecznie to, co może być dla niektórych zaletą, dla innych może stać się wadą. Mowa tutaj o optycznym powiększeniu przestrzeni. Nie każdy czuje się w takim wnętrzu komfortowo, co może stanowić nie lada problem. 

Jakie rozwiązanie będzie lepsze? Przeszklone otwierane czy nie? 

Wiemy już jakie wady i zalety ma rozwiązanie, jakim są duże przeszklenia w domu. Jeśli zdecydujemy się na ich montaż, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie – czy wybrać przeszklenia z możliwością ich otwierania, czy też nie? 

Na samym początku należy pamiętać, że  koszt montażu samych przeszkleń jest dużym wydatkiem, a możliwość ich otwierania jeszcze podwyższa ich cenę. Dlatego pierwszy aspekt, jaki należy wziąć pod uwagę w tym przypadku to możliwości finansowe. 

Kolejną kwestią jest także fakt, że o ile przeszklenia z możliwością ich otwierania lub nawet funkcją drzwi tarasowych są bardzo wygodnym rozwiązaniem, to przyczyniają się do wychładzania pomieszczenia. Każdy otwór wymaga wobec tego właściwej izolacji, która wraz z wiekiem zacznie ulegać uszkodzeniom. 

Z kolei przeszklenia bez możliwości ich otwierania, pomimo że są tańsze i generują mniejsze straty ciepła, potrafią być uciążliwe, zwłaszcza jeśli montowane są w sypialniach. Brak możliwości przewietrzenia tych pomieszczeń, skutecznie obniża komfort snu. 

Kolejną problematyczną kwestią związaną z montażem dużych przeszkleń, o której nie należy zapominać, jest problem z ich umyciem, zwłaszcza jeśli nie znajdują się na parterze. W takiej sytuacji trzeba się liczyć z tym, że w razie potrzeby trzeba będzie wzywać specjalną ekipę sprzątającą, która umyje je z zewnątrz. 

A może rozwiązanie pośrednie ?

Wszystkie plusy i minusy obu rozwiązań sprawiają, że ciężko jest podjąć ostateczną decyzję. W takiej sytuacji istnieje możliwość zastosowania obu rodzajów dużych przeszkleń. Przy ich zakupie warto zwrócić uwagę czy ich ramy posiadają taką samą szerokość. Jest to niezwykle istotne dla ogólnego wyglądu przeszkleń, zwłaszcza jeśli mają być one montowane bezpośrednio obok siebie. 

Podsumowując, duże przeszklenia z możliwością ich otwierania to rozwiązanie, które z całą pewnością sprawdzi się w przypadku ich montażu na piętrze. Jeśli rozważasz montaż przeszkleń na parterze, lepszym rozwiązaniem będą te bez możliwości otwierania. Niezdecydowane osoby mogą natomiast łączyć jedno rozwiązanie z drugim, zyskując hybrydowe przeszklenia, spełniające wszystkie ich oczekiwania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*