Ekologiczny dom – czy warto inwestować w panele słoneczne?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Podczas gdy ceny za prąd stale rosną, tak samo jak świadomość ekologiczna Polek i Polaków, coraz więcej osób zastanawia się nad instalacją paneli słonecznych na dachu swojego domu. 

Coraz częściej szukamy sposobów na zaoszczędzenie wydatków stałych związanych z prowadzeniem domu. Rachunki za prąd w przypadku czteroosobowej rodziny mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych rocznie, a w 2020 mają jeszcze wzrosnąć. Alternatywnym rozwiązaniem może okazać się ekologiczna fotowoltaika. Przed założeniem paneli słonecznych warto się zastanowić, czy rzeczywiście warto w nie inwestować.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Instalacja fotowoltaiczna wykorzystuje energię słoneczną, która jest zaliczana do największych odnawialnych źródeł energii. Obecnie dzięki dostępnej technologii możemy wykorzystać jej potencjał, a jednocześnie oszczędzić na kosztach związanych z rachunkami za prąd. Proces jest możliwy dzięki zjawisku zwanemu efektem fotowoltaicznym. Polega on na tym, że energia słoneczna jest zamieniana na prąd stały w ogniwach fotowoltaicznych z półprzewodników, z których są zbudowane panele słoneczne. Takie przekształcenie energii jest możliwe, dzięki działaniu inwertera solarnego, czyli falownika. Zmienia on prąd stały w prąd zmienny o parametrach elektrycznych zgodnych z wymaganiami sieci publicznej. Co więcej, produkcja energii z wykorzystaniem paneli słonecznych nie wytwarza szkodliwego dwutlenku węgla i ma znacznie mniejszy ślad węglowy niż tradycyjnie uzyskiwany prąd z elektrowni. 

Ekologiczne rozwiązania – kiedy inwestycja się zwróci?

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na szybkość zwrotu inwestycji w panele słoneczne. Do głównych należą:

  1. Koszt dotychczasowej energii elektrycznej za 1 kWh – im droższa jest obecna energia, tym szybciej można odczuć oszczędności płynące z fotowoltaiki.
  2. Rodzaj paneli – tu przede wszystkim chodzi o jakość instalowanych paneli. Warto wybierać sprawdzone, renomowane firmy, które dają minimum kilkuletnią gwarancję. Wysoka jakość zdecydowanie wydłuża żywotność paneli, a tym samym powoduje, że inwestycja jest bardziej opłacalna w dłuższej perspektywie.
  3. Typ powierzchni, który warunkuje koszty montażu. Fachowcy zwracają uwagę na miejsce, materiał, kąt nachylenia i wiele innych parametrów, które następnie przekładają się na robociznę.
  4. Położenie – warto się upewnić, jak wysoka ekspozycja na słońce jest na naszym dachu. Najlepiej sprawdzają się te o południowym nachyleniu.
  5. Dotacje – ekologiczne rozwiązania są obecnie wspierane przez samorządy i Unię Europejską, dlatego, aby zmniejszyć wkład własny, można ubiegać się o dodatkowe środki. To zminimalizuje łączny koszt i instalacja szybciej zacznie przynosić oszczędności. Niektóre programy pokrywają nawet do 80% całości inwestycji. 

Ile można zaoszczędzić, zakładając panele słoneczne?

Montaż paneli słonecznych jest inwestycją, która może przynieść korzyści już po kilku latach. Panele jednocześnie zapewniają prąd i niwelują koszty rachunków za elektryczność, więc zysk jest rzeczywiście odczuwalny. Każda złotówka wydana na instalację zacznie się zwracać zaraz po uruchomieniu systemu. Oszczędności są tym mocniej widoczne, gdy wytwarzana energia pozwala w pełni pokryć zapotrzebowanie domowników. Zależnie od wielu czynników (nasłonecznienia, powierzchni paneli, indywidualnego zużycia prądu) przy sprzyjających warunkach można zredukować rachunki za elektryczność nawet o 90%. W przypadku statystycznej polskiej rodziny będzie to oszczędność na poziomie kilku tysięcy złotych rocznie. Przy obecnych możliwościach technologicznych cała inwestycja zwraca się po około 8 latach. Przy korzystaniu z przeciętnych paneli słonecznych, których żywotność wynosi 20–30 lat, taki wynik daje duże szanse na redukcję kosztów stałych, związanych z prowadzeniem domu. Przy obecnych regulacjach prawnych inwestowanie w fotowoltaikę w celach zarobkowych nie jest opłacalne, jednak doskonale sprawdza się na własny użytek. Warto też pamiętać o drugim pozytywnym aspekcie instalowania paneli fotowoltaicznych – zmniejszonym śladzie środowiskowym. Podczas gdy tradycyjne elektrownie przyczyniają się do ocieplenia klimatu, panele słoneczne bazują na ekologicznej energii odnawialnej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*