Funkcjonalne i estetyczne fasady, które odmienią wygląd Twojego domu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Elewacja jest swego rodzaju wizytówką całego domu lub bloku mieszkalnego. To właśnie fasada rzuca się w oczy jako pierwsza i mocno wpływa na ogólny odbiór budynku.

Stosunkowo szybko widać, kiedy elewacja jest stara lub zaniedbana. Warto wiedzieć, jakie materiały wykończeniowe najlepiej posłużą do budowy fasady, pomogą nadać spójny wygląd całej konstrukcji i będą świetnie się prezentować przez długie lata. Dzięki nim elewacja będzie jednocześnie funkcjonalna oraz estetyczna.

Fasada domu – po pierwsze: kolory

Dom to nie tylko funkcjonalne wnętrze, ale także wygląd zewnętrzny. Już na etapie tworzenia lub konsultacji projektu warto się zastanowić nad tym, jak ma wyglądać elewacja. Każdy wie, że odpowiednia prezencja nada całemu budynkowi wybranego charakteru. Oprócz samego materiału i faktury istotny jest oczywiście kolor. Wybór odpowiedniego odcienia wcale nie jest taki łatwy, jak początkowo może się wydawać. Przede wszystkim warto zachować spójną kompozycję z innymi budynkami w okolicy. To nie tylko inne bloki mieszkalne czy domy jednorodzinne, ale często także zabudowa zabytkowa, okoliczne sklepy, kościół czy zabudowania na skwerze. Kolor powinien jednak zaznaczać indywidualny styl danego domu, tak aby nie wtapiał się w tło. Warto znaleźć rozwiązanie gdzieś pośrodku. Dzięki temu budynek będzie dodawał ciekawego akcentu do całości kompozycji lokalnego krajobrazu. Z tego powodu dużą popularnością cieszą się wszystkie odcienie neutralne, takie jak beże, delikatne kolory brzoskwiniowe czy szarości. Pozwalają na dowolne łączenie ze sobą, dają więc bardzo wiele możliwości. 

malarze na budowie malujący fasadę budynku
Image by user19739995, from: freepik.com

Trwała i niezniszczalna elewacja

Istnieje wiele sposobów na to, żeby fasada domu prezentowała się oryginalnie i okazale. Oprócz omówionego wcześniej koloru warto zastanowić się nad właściwym materiałem. Różnią się one od siebie nie tylko właściwościami, funkcjonalnością w danym regionie, ale także estetyką wykończenia. Powierzchnie tynkowane coraz częściej wypierają klasyczną cegłę, a klinkier chętnie jest łączony z kamieniem. Bardzo ciekawy efekt dają deski z włóknocementu – z wyglądu wiernie naśladują naturalne drewno, ale mają zdecydowanie wyższą odporność na działanie czynników atmosferycznych. Deski z włóknocementu można wykorzystywać na całych ścianach lub jedynie jako element dekoracyjny. Tworzywo jest także wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i nie wymaga specjalnej konserwacji. To wszystko sprawia, że szybko zyskuje dużą popularność. Można także rozważyć częściowo szklaną fasadę, ale choć będzie to bardzo efektowne, warto zastanowić się nad prywatnością w domu. W nowoczesnych konstrukcjach pojawiają się także elewacje z dodatkiem aluminiowych wykończeń. Idealnie pasują do minimalistycznych brył o gładkiej elewacji. 

nowoczesny dom z elementami drewnianej elewacji
Image by user6007887, from: freepik.com

Alternatywne rozwiązania

Różnorodność dostępnych na rynku materiałów oraz szeroka gama kolorów sprawiają, że każdy może stworzyć prawdziwie niepowtarzalny projekt. Warto nieco dłużej zastanowić się nad wykończeniem lub skonsultować się z architektem. Czasami nawet drobne zmiany mogą odmienić wygląd całego domu. Można dodać wyróżniające się faktury do wykończenia pasów okołookiennych lub jako okładzinę ścienną przy tarasie. Ilość opcji i możliwych aranżacji ogranicza jedynie wyobraźnia oraz zaplanowany budżet. Kolor warto dobierać na podstawie architektury ogrodu otaczającego dom, ale także pokrycia dachowego oraz wykończenia okien. Najczęściej do czerwonej dachówki dobiera się kremową elewację, podczas gdy niebieskawy dach dobrze koresponduje z szarą lub inną jasną fasadą w chłodnym odcieniu. W bardziej nowoczesnym wydaniu projektanci polecają łączyć biel z ciemnymi dodatkami. Doskonale prezentują się też gładkie tynkowane elewacje z dodatkiem desek z włóknocementu. Stosując kontrastujące akcenty na cokołach czy na poszczególnych kondygnacjach, można wyrównać proporcje domu oraz podkreślić zalety konstrukcji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*