Jak pozbyć się wilgoci z budynku?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wilgoć w budynku to problem, który dotyka wiele osób. Jakie są  sprawdzone sposoby pozbycia się tego uporczywego problemu? Przedstawiamy kilka z nich.

Problem wilgoci w domu – dlaczego powstaje?

Wilgoć w domu przenika najczęściej z zewnątrz, czyli z przecieków wynikających z nieszczelnego dachu. Innym sposobem przedostania się wilgoci do domu są także fundamenty w momencie, kiedy podłoże nie jest odpowiednio izolowane. Ponadto, problem ten może pochodzić także ze środka. Wilgoć powstaje bowiem podczas gotowania, brania kąpieli, czy gorącego prysznica. Niestety nadmiar wilgoci może doprowadzić do problemu powstania grzybów pleśniowych. 

Prawidłowa wilgotność powietrza w pomieszczeniu

Zaciek na ścianie
Image by Mabel Amber, from: piabay.com

Według ekspertów prawidłowa wartość wilgoci w pomieszczeniu to 30-65% w przypadku temperatury 22 stopni. Kiedy jest wyższa i wynosi na przykład 80%, po czym utrzymuje się przez kilka dni, wówczas stanowi doskonałą pożywkę dla pleśni, które rozmnażają się najczęściej w temperaturze 20-30 stopni. Warto zaznaczyć, że mają one niskie wymagania pokarmowe, a także spore zdolności przystosowania się do nowych warunków. Mogą rozwijać się zarówno na drewnie, jak i na tynkach czy ścianach. Najczęściej zauważysz je w postaci zielonych lub brunatnych wykwitów. Innym objawem może być także wszechobecny, nieprzyjemny zapach, którego w żaden sposób nie da się wywietrzyć. W zaawansowanym stadium pleśń na ścianach przeradza się w czynnik powstania alergii oraz chorób skóry, dróg oddechowych, a nawet układu nerwowego. 

Jak pozbyć się wilgoci z budynku?

Bardzo ważnym krokiem jest zamontowanie kratek wentylacyjnych, które pomogą uporać się z problemem wilgoci. Jeżeli masz wentylację grawitacyjną (która okazuje się nieużyteczna i nieskuteczna), wymień ją na wentylację hybrydową lub mechaniczną. W przypadku tej pierwszej powietrze przedostaje się do domu przez specjalne nawiewniki. Wentylacja mechaniczna umożliwia regulację przedostawania się powietrza do domu oraz okazuje się skuteczna w ograniczaniu kosztów ogrzewania. 

Poprawa szczelności okien

W wielu domach za problem wilgoci w domu odpowiadają także nieszczelne lub zbyt szczelne okna, które uniemożliwiają wymianę powietrza. Nieszczelne okno należy wypełnić pianką uszczelniającą, a miejsce to następnie pokryć silikonem. Takie rozwiązanie okazuje się skuteczne w przypadku, kiedy szerokość szpar nie przekracza 10 mm. Znacznie lepszą metodą może okazać się instalacja nawiewników (w ścianie zewnętrznej nad oknem). Nawiewniki mogą być regulowane zarówno ręcznie, jak i mechanicznie. Jeżeli dopiero planujesz budowę domu, rozważ zamontowanie parkietu lub paneli, co zapewni skuteczną ochronę przed wilgocią oraz zagwarantuje czyste powietrze. 

Wprowadzenie dobrych nawyków

Wprowadź do swojego życia dobre nawyki, dzięki którym problem wilgoci nie będzie tak doskwierający. W ciepłe dni ubrania susz na balkonie, aby wilgoć nie kumulowała się we wnętrzu. Kiedy gotujesz, przykrywaj garnki pokrywkami, aby para wodna nie osiadała na powierzchni ścian i sufitach. Każdego ranka przed wyjściem do pracy otwórz okna na około 15 minut, aby pomieszczenia miały szansę się wywietrzyć. Pamiętaj także, aby po kąpieli lub gorącym prysznicu otworzyć w łazience okno i zamknąć drzwi, aby wilgoć nie przedostała się w inny miejsca. 

Wilgoć w domu a zagrożenia

Jeżeli pozwolisz na to, aby wilgoć znajdowała się w domu, może to doprowadzić do poważnych problemów związanych ze stanem budynku. Tynk zacznie pękać, a następnie odpadać. Zauważysz także, że ze ścian odklejają się tapety, a inwazja insektów nie będzie dawała spokoju, gdyż najlepsze warunki mają właśnie w środowisku wilgotnym. Szyby okien będą zaparowane, a wraz z upływem czasu ściany zaczną wydzielać nieprzyjemny zapach. Na ścianach rozmnoży się także grzyb, który może doprowadzić do alergii oraz chorób układu oddechowego i układu krążenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*