Jak wybrać odpowiednią balustradę na balkon?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Balustrada jest bardzo istotnym elementem wykończenia balkonu. Nie dość, że zapewnia bezpieczeństwo, to ma także wpływ na wygląd całego domu.

Balustrada balkonowa powinna stanowić całość kompozycyjną z elewacją budynku, ale warto zachować równowagę między dekoracyjnością a funkcjonalnością. Jej zadaniem jest osłona przestrzeni na tarasie i zagwarantowanie większej prywatności. W artykule przedstawiamy, jak dobrać odpowiedni rodzaj do swojego domu, tak żeby spełniał wszystkie oczekiwania.

Jak dostosować balustradę do kształtu balkonu?

Głównym zadaniem balustrady jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie korzystającej z balkonu. Balustrady są nieodłącznym elementem konstrukcyjnym nie tylko tarasów, ale również schodów (wewnętrznych i zewnętrznych) oraz płaskich dachów. Chronią przed nieszczęśliwym wypadkiem, a ponadto pozytywnie wpływają na estetykę budynku. Konstrukcje balustrad określa szczegółowo rozporządzenie ministra infrastruktury. Przestrzeganie tych zasad jest szczególnie ważne w przypadku większych obiektów, takich jak hotele czy restauracje. Do najpopularniejszych rodzajów balustrad można zaliczyć murowane oraz metalowe – bogato zdobione balustrady kute. Coraz częściej możemy się też spotkać z naturalnym drewnem lub nowoczesnymi aranżacjami ze szkłem. Pierwszym i prawdopodobnie najważniejszym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy wybieraniu balustrady, jest kształt balkonu. Do zaokrąglonych lub półokrągłych balkonów doskonale będą pasować balustrady z pionowymi tralkami. Warto pamiętać, że można je wykonać w różnym stylu, tak aby całość pasowała do elewacji domu.

Wybór odpowiedniego materiału na balustradę

Materiał wybierany do konstrukcji balustrady powinien korespondować ze stylem całego budynku oraz najbliższej okolicy. Zapewni spójną kompozycję z okolicznym krajobrazem, a jednocześnie nada domowi ciekawego charakteru. Nieruchomości budowane w klasycznym stylu doskonale się prezentują z równie prostymi, skromnymi balkonami. Jeżeli w fasadzie nie ma masywnych okapów czy innych zwracających uwagę elementów, wówczas balustrada powinna być możliwie neutralna. W takim przypadku doskonale sprawdzi się szkło przezroczyste lub mleczne, stal oraz żeliwo. Można też wybierać balustrady z łączonych materiałów, np. stali i szkła, które nadadzą balkonowi bardziej nowoczesnego charakteru. Drewniane balustrady będą pasowały do budynków otoczonych naturą. Warto zwrócić uwagę na kolor drewna – balkon nie powinien stanowić zbyt dużego kontrastu, ponieważ będzie sprawiał przytłaczające wrażenie w stosunku do reszty bryły. Przykładowo, jeżeli elewacja jest pokryta beżowym tynkiem, wówczas można zastosować jesionową balustradę. W przypadku drewna trzeba pamiętać o regularnej impregnacji. W zależności od gustu właścicieli balustrada może mieć prostą lub bardzo wymyślną formę, bogatą w zdobienia – szczególnie pięknie będzie wyglądać w połączeniu z ozdobnymi okiennicami lub rzeźbionym gankiem. 

Stylowa balustrada – o czym pamiętać?

W razie mocno wysuniętego balkonu, który jest pozbawiony podparcia, projektanci wnętrz doradzają stosować balustrady, które są lżejsze optycznie. Świetnie sprawdzą się takie wykonane z elementów stalowych, szklanych lub dekoracyjnych żeliwnych. Dokładne miejsce zamocowania balustrady powinno być uzależnione od szerokości balkonu. W przypadku tarasów o mniejszej powierzchni warto dosunąć balustradę do krawędzi płytek, ponieważ powiększy to wizualnie przestrzeń. Jedynym ograniczeniem mogą być słupy konstrukcyjne, które mogą blokować możliwość postawienia balustrady. Jeżeli mamy trudność w samodzielnym dopasowaniu odpowiedniego materiału oraz formy, dobrym pomysłem będzie konsultacja z architektem. Pomoże on zrównoważyć bezpieczeństwo z estetycznym wykończeniem. Dostosuje balustradę, jej kolor i formę, dzięki czemu będzie dobrze współgrać z elewacją, tworząc spójną kompozycję z całym domem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*