Jak zabezpieczyć dach przed wilgocią?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Uszkodzenia wywołane wilgocią są jedną z głównych przyczyn przedwczesnej wymiany dachu. Woda, niezależnie od swej postaci, z reguły powoduje rozkład drewna. Dodatkowo jest katalizatorem korozji metali. Nie zawsze widać natychmiastowy skutek jej niszczycielskiej siły, ale ostatecznie niszczy nieodporne elementy konstrukcyjne. Nie ma ucieczki przed widmem wilgoci, ale można skutecznie zminimalizować jej obecność dzięki odpowiednim zabiegom konserwacyjnym.

Regularnie czyść system rynnowy

Jeśli chcesz zabezpieczyć dach przed wilgocią, regularnie czyść i konserwuj rynny. Usuwaj z nich liście, gałązki, gruz i brud. Im wyższe drzewa otaczają Twój dom, tym częściej musisz czyścić system odwadniający dachu. Aby zmniejszyć ryzyko zatkania, zainstaluj osłony rynny.

pracownik czyści rynny
Image from freepik.com

Pozbądź się mchu

Ze wszystkich rodzajów roślin mech powinien Cię najbardziej zaniepokoić. Zbiera wodę, utrzymując wilgotność materiałów pokrycia dachu przez dłuższy czas. Łatwo jest go zniszczyć w początkowym stadium, ale wszelkie sposoby wyeliminowania mchu wymagają pomocy profesjonalisty. Korzystając z usług specjalisty, masz pewność, że cały proces okaże się bezpieczny i skuteczny.

mech na dachu
Image by RitaE, from: pixabay.com

Odpowiednio przewietrz poddasze

Kondensacja jest jedną z konsekwencji złej wentylacji poddasza. Nie mając dokąd pójść, wilgoć uwięzionego ciepłego powietrza zamienia się w ciecz po dotknięciu zimniejszych przedmiotów. W rezultacie spodnia strona dachu staje się wilgotna. Ponadto niewystarczająca wentylacja zwiększa ryzyko powstawania pęcherzy gontów, które z czasem pękają i mogą usunąć ochronny granulat.

Nie dawaj szansy przeciekom

Dachy wyraźnie ostrzegają przed wystąpieniem wycieków, ale nie zawsze są widoczne, dlatego pamiętaj o ich regularnych inspekcjach. Dzięki temu integralność konstrukcyjna systemu dachowego (obróbki blacharskie, gonty i rynny) pozostanie nienaruszona w czasie burzy. 

Stojąca woda, zwłaszcza na betonowych, płaskich dachach, może osłabiać sufit. W konsekwencji powstają od wewnątrz plamy wodne. Jeśli nic z nimi nie zrobisz, zwiększysz ryzyko pęknięć w suficie i rozwoju pleśni. Wykrywanie tych ogólnych obszarów wycieku wody jest łatwe. Zwróć przy tym uwagę na źródło problemów. Najczęściej spowodowane są pękniętymi rurami, zatkanym odpływem dachowym lub gromadzeniem się wody deszczowej we wgnieceniach dachu. Hydroizolacja i uszczelnienie tarasu dachowego to najlepszy sposób na pozbycie się wycieku wody z płaskiego dachu.

Sprawdź obróbki blacharskie

Obróbki blacharskie to płyty aluminiowe lub płyty ze stali ocynkowanej stosowane do zakrywania połączeń dachowych. Pozwalają uniknąć gromadzenia się i wycieku wody. Dodatkowo ułatwiają kierowanie przepływu deszczówki do rur spustowych i kanalizacji. Uszkodzone obróbki blacharskie mogą stracić swoją skuteczność, co prowadzi do wycieku wody.

Pamiętaj, by regularnie sprawdzać obróbki blacharskie pod kątem korozji i uszkodzeń. Zwykle pojawiają się na nich pęknięcia, fałdy, pofalowania i dziury. To słabe punkty, które sprzyjają przeciekaniu wody podczas burzy i zamieci. Upewnij się, że obróbki blacharskie w pobliżu komina, rur, świetlików i okien są gładkie i w nienaruszonym stanie.

układanie dachu
Image from: freepik.com

Wymień gont

Gonty chronią dach przed zawaleniem, umożliwiając wodzie i śniegowi zsuwać się w dół. Woda może przedostawać się do sufitu przez szczeliny i otwory w gontach. Wzrost mchu i pleśni przyczynia się do koncentracji wilgoci w tym obszarze, osłabiając dachówki i sufit zlokalizowane pod spodem.

Większość wykonawców sugeruje całkowitą wymianę uszkodzonych gontów. Jeśli gonty pozostają nienaruszone przez ponad 10 lat przy minimalnej konserwacji, rozważ odnowienie całego dachu, ponieważ ich maksymalna żywotność wynosi średnio 15 lat.

Zadbaj o otwory wentylacyjne w dachu

Wywietrzniki dachowe lub wylotowe zapewniają wentylację czystego powietrza wokół dachu. Aby zapobiec przedostawaniu się z tych otworów deszczówki, upewnij się, że są wysokiej jakości. Jeśli masz wątpliwości, skorzystaj z pomocy eksperta.

Po zajęciu się konserwacją dachu zwróć uwagę na resztę domu. Uszczelnij drzwi i okna, by zabezpieczyć ściany przed wyciekiem wody. Ponadto zadbaj o wewnętrzny system hydrauliczny i ściany zewnętrzne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*