Jak zamontować membranę na krokwiach?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Za co odpowiada membrana dachowa?

Każdy dach jest skomplikowaną konstrukcją, która składa się z kilku warstw – membrana dachowa jest jedną z nich. To, że nie ona stanowi zewnętrzne poszycie i że nie jest widoczna, nie stanowi o jej mniejszym znaczeniu. Podstawowymi dwiema funkcjami tego elementu są:

  • ochrona docieplenia przed zawilgoceniem z zewnątrz,
  • odprowadzanie nadmiaru wilgoci z wewnątrz.

Jak zbudowana jest membrana dachowa?

Każda membrana musi być odpowiednio zbudowana, po to, żeby mogła dobrze wypełniać swoje zadania. Składa się więc z trzech warstw. Najważniejsza z nich to tzw. warstwa funkcyjna, która jednostronnie przepuszcza cząsteczki pary wodnej. Dwie warstwy zewnętrzne mają za zadanie ochronę warstwy funkcyjnej przed uszkodzeniem. 

Dobry materiał to podstawa. Jaką membranę wybrać do montażu na krokwiach?

Parametry, na które trzeba zwrócić uwagę, to przede wszystkim:

  • paroprzepuszczalność – zdolność do przepuszczania pary wodnej w czasie doby, wyrażana współczynnikiem sD; wyróżnia się produkty wysokoparoprzepuszczalne i niskoparoprzepuszczalne,
  • wytrzymałość mechaniczna na rozerwanie,
  • wodoszczelność zapewniająca skuteczną hydroizolację.

Folię należy ułożyć właściwą stroną

Pierwszym elementem, dość oczywistym zresztą, jest ułożenie folii właściwą stroną. Najczęściej strony te są w odpowiedni sposób oznaczone. Bardzo popularnym sposobem ich znakowania jest zadrukowanie literami tylko jednej strony. To właśnie tę stronę trzeba ułożyć do zewnątrz. 

Przygotowanie krokwi do montażu membrany dachowej

Nim zaczniemy montaż membrany dachowej na krokwiach, musimy je odpowiednio przygotować. Podstawową kwestią jest poczekanie na wyschnięcie impregnatu naniesionego na drewno. Często stosuje się oszlifowanie wewnętrznych krawędzi krokwi po to, aby membrana nie uległa rozerwaniu podczas przybijania. 

membrana i krokwie dachowe
Image by bilanol, from: freepik.com

Jak mocować membranę do krokwi?

Należy rozciągnąć folię wstępnego krycia na krokwiach. Mocowania dokonuje się przy pomocy zszywek dekarskich lub gwoździ z szerokim łebkiem. Pamiętajmy, że użycie gwoździ ze zbyt małą średnicą łebka może skutkować brakiem odpowiedniej przyczepności membrany i miejscowym rozerwaniem materiału. 

Jak mocno napinać membranę na krokwiach?

Wbrew pozorom bardzo silne naciąganie membrany i jej sztywne umiejscowienie na krokwiach jest złym rozwiązaniem – będzie w przyszłości sprzyjało jej rozerwaniu. Najlepiej jest zamocować materiał tak, aby delikatnie zwisał. Dzięki zwisowi woda opadowa będzie spływać pomiędzy krokwiami, nie zaś po krokwiach. 

membrana na krokwiach
Image by bilanol, from: freepik.com

Jak rozpoczynać układanie membrany na krokwiach?

Układanie membrany rozpoczynamy zawsze od dołu, na okapie. Układając ją w odwrotnym kierunku, ryzykujemy przenikanie wody pomiędzy poszczególnymi pasami. Dobór odpowiednich zakładów materiału między warstwami jest uzależniony od kąta nachylenia dachu. Najczęściej uznaje się, że musi to być od 15 do 20 cm założonego materiału. Niekiedy połączenia zabezpiecza się dodatkowo taśmami uszczelniającymi. 

Kiedy najczęściej uszkadza się membrana dachowa?

Jednym z zazwyczaj wymienianych powodów rozdzierania się materiału membrany dachowej jest dobór gwoździ o zbyt małych łebkach. Również przesuwanie go po krawędziach nieoszlifowanych krokwi może przynieść zły efekt. Folia uszkodzi się również wtedy, gdy dekarze nie będą dość uważni, podczas wykonywania swojej pracy. W wypadku rozdarcia materiału na dużej powierzchni warto wymienić membranę na nową, tak aby nie skutkowało to problemami w przyszłości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*