Jakie fundamenty pod dom parterowy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Solidne fundamenty są podstawą każdej konstrukcji. Marzysz o wybudowaniu domu parterowego i zastanawiasz się, na jakie fundamenty warto się zdecydować? Pomagamy podjąć decyzję!

Fundamenty są najważniejszym elementem konstrukcyjnym domu. Ich zadanie polega na udźwignięciu ciężaru całego budynku poprzez przeniesienie obciążenia na grunt. Zapewniają stabilność i wytrzymałość ścian, a także zapobiegają ich pęknięciom czy nierównomiernemu osiadaniu. Fundamenty należy dobierać do rodzaju konstrukcji, którą zamierzamy postawić. Jakie najlepiej się sprawdzą w przypadku domu parterowego?

Różnice między rodzajami fundamentów

Płyta fundamentowa jest uznawana za najkorzystniejszy rodzaj fundamentu, jeżeli chodzi o rozkład naprężeń pod budynkiem. Płyty są wykorzystywane przede wszystkim podczas budowy na słabym podłożu gruntowym. Ten rodzaj fundamentu umożliwia równomierne rozkładanie się ciężaru budynku, nawet jeśli grunty znajdujące się pod częścią domu, na przykład w narożnikach, są słabsze od całej reszty. Wystarczy, że płyta fundamentowa będzie miała odpowiednią grubości i przyjmie dodatkowe naprężenia, które wynikają z różnic nośności podłoża.

W przypadku fundamentów tradycyjnych, na przykład ław fundamentowych, najważniejszą rolę w rozkładzie obciążeń działających na grunt odgrywa szerokość ław, które znajdują się pod ścianami budynku. Jeśli zdecydujemy się na ten rodzaj fundamentu, musimy się upewnić, że grunt ma odpowiednie parametry wytrzymałościowe i nośność pod całym fundamentem, aby nie doszło do nierównomiernego osiadania i uszkodzenia budynku.

Pale żelbetowe są trzecim, również popularnym, rodzajem fundamentów. Można uznać je za tzw. fundamenty pośrednie, ponieważ ich zadanie polega na sięganiu do tych gruntów, które znajdują się bardzo głęboko. Na palach żelbetowych wylewa się fundament właściwy.

Jaki fundament pod dom parterowy będzie najlepszy?

Dobór i zaprojektowanie fundamentów ściśle wiąże się z pewnymi wytycznymi. Pierwsza z nich dotyczy ciężaru danej konstrukcji budowlanej. Cięższe budynki mocniej oddziałują na podłoże gruntowe. Ciężar domu zależy nie tylko od całkowitej powierzchni domu, lecz także od wykorzystanych materiałów budowlanych i ilości kondygnacji. Domy parterowe zazwyczaj mają tylko jedną kondygnację, chyba że są podpiwniczone. Dzięki temu budynki parterowe są lżejsze niż piętrowe, więc mogą być stawiane na węższych ławach albo cieńszych płytach fundamentowych.

Kolejnym czynnikiem, który musimy wziąć pod uwagę, zanim zdecydujemy się na dany rodzaj fundamentów, są warunki gruntowo-wodne panujące na danym terenie. Powinniśmy sprawdzić podatność podłoża gruntowego na odkształcenia pojawiające się w wyniku obciążenia zewnętrznego oraz wysokość zwierciadła wód gruntowych. Nośność podłoża gruntowego ściśle wiąże się z jego odkształcalnością. Pod wpływem obciążenia odkształcalność podłoża gruntowego może prowadzić do osiadania gruntu.

Małe odkształcenia nie zagrażają budynkom, jeśli jednak osiadanie ma charakter nierównomierny, to mogą pojawić się naprężenia, które doprowadzą do uszkodzenia budynku, na przykład pękania ścian. Warto też pamiętać, że grunt można do pewnego stopnia ustabilizować lub zagęścić za pomocą zagęszczarki. Takie dodatkowe działania zależą od naszych możliwości finansowych, ale przede wszystkim od opłacalności danej inwestycji. Koszt fundamentów dla domu parterowego bez piwnicy wynosi średnio 30 tysięcy złotych.

Zdj. główne: Amigos3D/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*