Jakie materiały budowlane skompletować przed budową domu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Trendy w budownictwie bywają zmienne. W różnych latach dominują nie tylko różne style budownictwa i projekty na gospodarstwa domowe, ale również zupełnie inne materiały. Rozwiązanie, na które się zdecydujesz, powinno być się dobrze przemyślane, a jednym z najgorszych wyborów jest kierowanie się modą, która może zmienić się za rok lub nawet w przyszłym sezonie. W końcu dom powinien służyć Ci przez lata!

Z czego wybudować dom?

Jest przynajmniej kilka materiałów do budowy domu, które możesz wybrać. Należą do nich: ceramika tradycyjna, ceramika poryzowana, beton komórkowy, silikaty i drewno. Każdy z nich na swoje wady i zalety, które powinieneś rozważyć, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnych materiałów. Pamiętaj również o porównywaniu cen o różnych producentów i upewnieniu się, że wybierasz jakościowy produkt. Dom jest inwestycją na lata i nie warto na niej oszczędzać. Jakie zalety i wady przedstawiają materiały, które możesz wybrać? Ceramika, zarówno tradycyjna, jak i poryzowana, charakteryzuje się niską nasiąkliwością, a za to stosunkowo wysoką trwałością i dobrą izolacją cieplną. Pod nazwą „ceramika” kryją się oczywiście wszelkiego rodzaju pustaki i cegły wypalane z gliny, natomiast dodanie do tej nazwy słowa „poryzowana” świadczy o domieszce trocin lub mączki drzewnej. Takie dodatki sprawiają, że parametry izolacyjne materiału są znacznie lepsze. Dodatkowo, cegły są niewielkie i oporne na ściskanie, za to pustaki nie wykazują aż takiej wytrzymałości – natomiast murowanie przy ich użyciu jest znacznie szybsze. 

Innym materiałem budowlanym jest beton komórkowy. Być może spotkałeś się z innymi jego nazwami – na przykład siporeks albo gazobeton. Ten materiał doskonale sprawdzi się on przy budowaniu domów parterowych ze względu na swoją niską gęstość i wysoką porowatość, a co za tym idzie – dużą lekkość. Murowanie przy użyciu betonu komórkowego jest szybkie i łatwe, a postawiony przy jego użyciu dom zachowa dobrą izolacyjność cieplną. Z drugiej strony beton komórkowy może mieć gorszą izolacyjność akustyczną oraz mrozoodporoność w porównaniu do ceramiki. 

Kolejną propozycją materiału budowlanego są silikaty. Bloczki z masy piaskowo-wapiennej wykazują wysoką wytrzymałość na ściskanie i uszkodzenia mechaniczne, są więc świetnym wyborem do budowania domów wielokondygnacyjnych. Silikaty charakteryzują się również odpornością na ogień, mróz, hałas i grzyby – mają jednak niską termoizolacyjność. Ostatnim wymienionym przez nas materiałem jest drewno. To rozwiązanie z pewnością należy do ekologicznych i estetycznych. Dom wybudowany z drewna będzie również dość tani, a czas budowy – krótki. Należy jednak zadbać o dodatkową izolację takiego gospodarstwa domowego wełną, ponieważ drewno nie zapewni wystarczającej ochrony przed chłodem. Jeżeli szukasz materiałów budowlanych, koniecznie odwiedź stronę: https://trans-kop.com/ i sprawdź znajdującą się na niej ofertę.

Nie tylko ściany…

Fundamenty czy ściany to dopiero początek Twojej budowlanej drogi. Wznosząc dom musisz nastawić się na myślenie o naprawdę wielu kwestiach, ale kolejnym dużym obszarem, na który z pewnością musisz przenieść swoje zainteresowanie, jest dach. Ważna jest zarówno jego konstrukcja, jak materiały na stropy, odpowiednia izolacja i pokrycie. Materiały budowlane związane z dachami znajdziesz na stronie: https://lupekdachowy.pl/. Pamiętaj, że wybierając pokrycie dachu musisz pomyśleć nie tylko o względach estetycznych ale również konstrukcji (i poziomie jej skomplikowania), kątach nachylenia występujących na dachu, a także usytuowaniu domu i warunkach atmosferycznych, które będą działały na dach. Niektórymi z możliwości, jakie się przed Tobą otwierają, są: pokrycie dachu gontem bitumicznym, pokrycie dachu z blachy, pokrycie dachu dachówkami i pokrycie dachu papą.

Zdjęcie główne: pexels.com/Yury Kim

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*