Jakie wybrać okna do domu parterowego?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wybór okien do domu parterowego to wciąż pewien dylemat: ciekawy design czy walory praktyczne (energooszczędność, niska cena)? Duże przeszklenia w przypadku takiej budowli są więcej niż kuszącą opcją zapewnienia jej oryginalnego wyglądu i doskonałego naświetlenia wnętrz. Stosując dobrej jakości okna, można zapewnić budynkowi także energooszczędny charakter. 

monter montuje okno
Photo by kukota, from: Freepik.com

Czy należy się obawiać dużych przeszkleń w domu parterowym?

Pokutuje opinia, że duża powierzchnia przeszkleń drastycznie wpływa na zwiększoną utratę ciepła. Bardziej profesjonalnie ujmując – zwiększa się współczynnik przenikania ciepła U i zmniejsza izolacja termiczna. W rzeczywistości wiele zależy od techniki wykonania okien. Nowoczesne produkowane są tak, żeby wyeliminować niekorzystne parametry.

Nowoczesne okna wielkoformatowe

Ich zaletą bywa bardzo dobra izolacyjność cieplna, gdzie udaje się osiągnąć wyniki na poziomie 0,73 W/m2K. Nowoczesna technologia, choćby w przypadku drzwi przesuwnych, wykorzystywana jest w taki sposób, żeby ograniczyć ryzyko ubytku ciepła np. poprzez specjalnie progi wykonane z włókna szklanego. Ważny jest nawet sposób otwierania skrzydła i szerokość profili. Niestety, barierą stosowania takich okien bywa cena, która jest wyższa nawet o 70%.

okno wielkoformatowe
Photo by Muntzir Mehdi from: Pixabay.com

Jaki współczynnik przenikania ciepła U wybrać?

Dzięki produkcji okien w nowoczesnych technologiach możliwe stało się osiąganie dobrych wartości współczynnika U przy stosunkowo dużej powierzchni okna. Stosowane dawniej produkty nie mogły charakteryzować się takimi parametrami.

Współczynnik przenikania ciepła

W przypadku zastosowania nowoczesnych szyb zespolonych okna osiągają parametr U na poziomie od 0,3 do 0,5 W/ m2K. Dzięki niskiemu poziomowi przenikania ciepła można bez problemu projektować budynki o znacznie większych przeszkleniach, które nie są energochłonne. 

Rama okienna

Obok ciepłego pakietu szybowego, duże znaczenie ma wysokiej jakości rama okienna. O ten element trzeba bardzo dbać z dwóch powodów: dla energooszczędności, ale także z powodu znacznego ciężaru dużych przeszkleń. Większą sztywność nadają konstrukcji ramy drewniane i aluminiowe.

Wymiary przeszklenia

Zalecane wymiary przeszklenia, odpowiadające zapotrzebowaniu człowieka na światło, szacowane są jako ⅛ powierzchni podłogi w pomieszczeniu. Ograniczenia wielkości wynikają z wagi szyb zespolonych i materiału wykonania ramy. Przy zastosowaniu wzmocnień okna z PCV mogą być szerokie na 175 cm i wysokie na 300 cm. Warto dodać, że ciemne okna z PCV mają większą tendencję do odkształcania się z powodu wysokich temperatur.

Czy duże przeszklenia nie są uciążliwe w trakcie upałów?

Zapobieganie zbyt dużemu nagrzewaniu się pomieszczeń spowodowanemu dużymi przeszkleniami należy planować wraz z decyzją o montażu tak dużych okien. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie szyb ze szkła o zmniejszonej przepuszczalności. Innym pomysłem jest montaż osłon zewnętrznych. 

Izolacja akustyczna

Troska o dobrą izolację akustyczną powinna nas skłonić do wyboru optymalnego kształtu okna. Lepiej jest zrezygnować z modeli o kształcie kwadratu. Okna o najlepszym parametrze izolacji akustycznej Rw powyżej 50 dB., mogą dobrze tłumić hałasy nawet w przypadku lokalizacji budynku w bardzo głośnej okolicy.  

Bezpieczeństwo

Okna w domu jednorodzinnym muszą być trwałe, bezpieczne dla użytkowników w przypadku ich zbicia i przede wszystkim trudne do sforsowania przez włamywaczy.

Bezpieczeństwo domowników

Duże przeszklenie w sytuacji zbicia szyb może stać się niebezpieczne dla osób przebywających we wnętrzu. Stąd też trzeba zwracać uwagę na to, żeby szyby w takich oknach były dodatkowo zabezpieczone. Chodzi o szyby hartowane lub laminowane z wewnątrz i zewnątrz.  

Zabezpieczenie przed włamaniem

Szyba laminowana w klasie P2 powinna stanowić duże wyzwanie dla ewentualnego włamywacza chcącego dostać się do środka. Standardy antywłamaniowe musi spełniać też okucie i typ mocowania listew przyszybowych. Zwiększenie bezpieczeństwa osiąga się też przez zastosowanie rolet zewnętrznych. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*