Lukarna czy okno dachowe? Wady i zalety oraz zastosowanie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Podczas aranżacji poddasza należy pamiętać także o dobrym oświetleniu pomieszczeń i dostarczeniu odpowiedniej ilości świeżego powietrza. Zanim zaczniesz planować wystrój sypialni na strychu, zastanów się: lukarna czy okno dachowe? 

Zarówno w adaptacji istniejącego poddasza, jak i podczas planowania go przed budową domu warto zastanowić się nad elementem wprowadzającym światło do pomieszczeń. Wiadomo, że na poddaszu muszą pojawić się okna – jednak w jakiej formie? Zarówno lukarny, jak i okna połaciowe mają swoich zwolenników. I to nie tylko z powodów estetycznych. 

Lukarna – co to jest? 

Lukarna to specjalnie skonstruowana nadbudowa z pionowo osadzonym dachem. Okno znajduje się we frontowej ścianie lukarny, dzięki czemu pozwala ona wprowadzić światło w pomieszczenia na poddaszu. Lukarny pojawiały się w architekturze już w średniowieczu – najpierw w domach świeckich, a następnie w budynkach sakralnych (np. francuskich gotyckich katedrach). 

Lukarny stosowane są głównie na południu Polski, a także w domach stylizowanych na dworskie. Ich wyjątkowa estetyka podkreśla folkowy charakter aranżacji. Warto jednak pamiętać, że estetyka to jedno, a funkcjonalność to zupełnie odrębna kwestia. Niestety. Lukarny wpuszczają bowiem do środka pomieszczeń światło, jednak skupia się ono głównie wokół wnęki (gdyż zamontowane okno ma pionową orientację). Dodatkowo przy tworzeniu nadbudówek powstają wnęki, które zmniejszają użyteczność poddasza. 

Okna połaciowe – wady i zalety 

Okna połaciowe to rozwiązanie stosowane coraz częściej w nowoczesnych domach. I ponownie – nie chodzi tylko o estetykę! Chociaż trzeba przyznać, że okna dachowe charakteryzują się minimalistycznym urokiem i zdecydowanie bardziej pasują do geometrycznych brył nowoczesnego budownictwa niż „dworskie” lukarny.

Okna połaciowe są wybierane głównie dlatego, że są rozwiązaniem tańszym i łatwiejszym – nie trzeba ingerować w bryłę dachu, by je zamontować. Mogą być stosowane także jako wyłazy na dach. Co jednak najważniejsze, okna dachowe wpuszczają o wiele więcej światła w pomieszczenia na strychu, gdyż zamontowane są pod kątem zgodnym z nachyleniem dachu. 

Co lepiej wybrać? 

Jeśli zależy Ci na sielskim wyglądzie domu, lukarna to opcja godna rozważenia. Duża lukarna z drzwiami tarasowymi zamiast okien to także namiastka tarasu. Warto jednak pamiętać, że tworzenie lukarny wiąże się z ingerencją w strukturę dachu, a samo zamontowanie okna ściennego wymaga dużej wprawy i jest na tyle skomplikowane, że nietrudno, by coś poszło nie tak. Jednak warto pamiętać, że nawet podczas deszczu okno ścienne w lukarnie może pozostawać otwarte – w końcu jest usytuowane pionowo. 

Okna połaciowe to rozwiązanie tańsze, wymagające mniejszej ingerencji w struktury dachu. Lepiej przepuszczają także promienie słońca. Jednak należy pamiętać o tym, że okna dachowe trzeba zamykać nawet podczas małych deszczy, a najlepiej za każdym razem, gdy wychodzisz z domu – ogranicza to niestety przepływ świeżego powietrza. 

Zdjęcie główne: Sinitta Leunen/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*