Najczęściej popełniane błędy przy układaniu kostki brukowej

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kostka brukowa to jeden z najprostszych i najbardziej efektownych materiałów na stworzenie nawierzchni wokół budynku, dlatego cieszy się dużą popularnością. Jednak nawet przy tak pozornie łatwym budulcu zdarzają się potknięcia. Poznaj 7 najczęstszych błędów popełnianych w trakcie układania kostki brukowej, aby uniknąć ich w przyszłości. 

  1. Źle wyliczona ilość materiału 

Mogłoby się wydawać, że zbyt mała lub zbyt duża ilość kostki brukowej nie stanowi żadnego problemu. Jednak nic bardziej mylnego. O ile nadmiar materiału w niektórych przypadkach można zwrócić – warto jednak zapytać o taką możliwość przy jego zakupie – o tyle w przypadku zbyt małej ilości kostki może się okazać, że dokupiony materiał pochodzący nawet od tego samego dostawcy i z tego samego sklepu może się różnić odcieniem. Takie różnice będą się prezentować nieestetycznie na ułożonych powierzchniach. 

  1. Brak projektu 

Pierwszy z wymienionych błędów jest bardzo często związany z brakiem projektu, ale nie jest jego jedyną konsekwencją. Kostka brukowa jest niezwykle wdzięcznym materiałem pozwalającym na układanie z niej różnych wzorów, ale robienie tego bez wstępnego rozplanowania nie pozwala na wykorzystanie pełni jej potencjału. Co więcej, można przez to popełnić o wiele więcej błędów. 

  1. Nieodpowiednio wykonana podbudowa

Podbudowę pod kostkę brukową należy zawsze dobierać do danego gruntu. Powinna mieć grubość 15–40 centymetrów i należy pamiętać o wykonaniu podsypki z piasku o grubości około 5 centymetrów. Najczęściej jednak grubość podbudowy jest dobierana nieodpowiednio, a sam teren jest zagęszczony źle lub wcale – wpływa to na trwałość układanej nawierzchni z kostki brukowej. 

  1. Układanie kostki bez odstępów 

Bardzo częstym błędem w trakcie układania kostki brukowej jest także niezachowywanie trzymilimetrowych odstępów między jej poszczególnymi elementami. Układanie kostek na styk powoduje ich pękanie, gdyż napierają na siebie w wyniku naprężeń termicznych i nacisku, na przykład ciężaru samochodu. 

  1. Źle zaprojektowany lub całkowity brak spadku 

Podczas układania kostki brukowej nie można zapominać o zachowaniu spadku na całkowitej powierzchni stworzonej z jej wykorzystaniem. Powinien on wynosić około 3%. Dzięki temu deszcz i śnieg nie będą zalegać na jej powierzchni i nie przyczynią się tym samym do jej niszczenia. Niezwykle istotne jest także to, aby spadek był zawsze skierowany w stronę ulicy lub ogrodu, nigdy w kierunku zabudowań.

  1. Niestosowanie się do zasady trójek 

Kostka brukowa wykonywana jest z surowców naturalnych, dlatego każda jej partia może się nieznacznie różnić odcieniem, pomimo tego samego koloru wskazywanego przez producenta. Aby więc uniknąć nieestetycznych plam, kostkę brukową należy układać, korzystając z trzech różnych partii. 

  1. Niedopasowanie poziomu kostki brukowej do sąsiadujących powierzchni 

Zachowanie poziomu przy układaniu kostki brukowej jest niezwykle istotną kwestią. Najczęstszym błędem jest nieodpowiednie dobranie go pod względem sąsiadujących powierzchni. Należy bowiem pamiętać, że kostka brukowa układana obok rabat kwiatowych powinna się znajdować ponad ich poziomem, a ta łącząca się z trawnikiem powinna być układana równo z nim. 

Wszystkie z wymienionych błędów są najczęściej wynikiem niewiedzy lub rutyny osób układających kostkę brukową. Dlatego też, jeśli nie posiadamy w tej dziedzinie doświadczenia, lepiej oddać to zadanie w ręce specjalistów. Ich jednak także warto przypilnować, żebyśmy zamiast pięknej powierzchni przed domem nie dostali kostki krzywo ułożonej lub zapadającej się.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*