Ocieplenie fundamentów – o czym należy pamiętać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Niezależnie od tego, czy budynek jest podpiwniczony, czy nie, jego fundamenty powinny być ocieplone. Nawet gdy pozostałe materiały mają dobre parametry izolacyjne. Dzięki temu można znacznie ograniczyć ilość energii zużywanej do zapewnienia ciepła w nieruchomości.

Wewnętrzna czy zewnętrzna izolacja?

Jedną z kluczowych decyzji przy projektowaniu fundamentów jest stwierdzenie, czy umieścić izolację na wewnętrznej, czy zewnętrznej stronie ściany piwnicy. Pod względem zużycia energii nie ma aż tak dużej różnicy pomiędzy dwoma odmianami, jeśli po obu stronach zostanie użyta ta sama warstwa izolacji ściennej. Rozbieżność pojawia się w przypadku kosztów instalacji, łatwości jej zastosowania, wyglądu, a także pozostałych kwestii technicznych. 

Izolacja na zewnętrznej stronie

Sztywna warstwa umieszczona na zewnętrznej stronie betonowej powierzchni lub murowanej ściany piwnic ma pewną przewagę nad odmianą wewnętrzną. Zapewnia ciągłą izolację bez mostków termicznych, a także chroni i utrzymuje hydroizolację oraz ścianę konstrukcyjną w umiarkowanych temperaturach. Minimalizuje też problemy związane z kondensacją wilgoci. Nie zmniejsza też powierzchni wewnętrznej podłogi piwnicy.

Z kolei wadą tego rozwiązania jest to, że izolacja zewnętrzna na ścianie może stanowić drogę dla szkodników. Dlatego zaleca się stosowanie specjalnej powłoki zabezpieczającej, która zapobiegnie fizycznemu uszkodzeniu i degradacji powierzchni pokrytej izolacją. 

Żeby tego uniknąć, zaleca się stosowanie na przykład impregnowanej sklejki lub materiału membranowego. Nie powinno się stosować farby olejnej, polietylenu ani tapety winylowej jako wykończenia wewnętrznego, ponieważ mogą blokować naturalne wysychanie wilgoci.

Izolacja na wewnętrznej stronie

Ten rodzaj izolacji jest tańszą opcją. Najczęściej używa się do tego sztywnych paneli piankowych lub pianki natryskowej. Pierwsza odmiana składa się z płyty ze spienionego polistyrenu ekspandowanego lub ekstrudowanego, które są nakładane na całą ścianę fundamentową. 

Z kolei aplikacja pianki natryskowej jest wykonywana nie tylko na ścianie, ale i do poziomu belki wieńcowej, do odpowiedniej grubości. Podobnie jak w przypadku odmiany zewnętrznej izolacja wewnętrzna nie może być uzupełniana o stosowanie takich środków jak polietylen, tapety winylowe czy farby olejne, które utrudniają odprowadzanie wilgoci.

Na jakie kwestie zwrócić uwagę?

Jeżeli jest taka możliwość, to poszukaj więcej informacji na temat warunków gruntowo-wodnych na działce. Mogą w tym być pomocni mieszkańcy nieruchomości z pobliskich działek. Warto się dowiedzieć o częstotliwości zalań piwnic, wysokości wody w studniach i problemach dotyczących izolacji, które pojawiły się w trakcie budowania domu.

Do tego dochodzą też kwestie związane z zabezpieczeniem wykopów, szczególnie o pionowych ścianach. Jednym z pomijanych aspektów jest to, jak często w okolicach tego miejsca przejeżdżają pojazdy lub czy w pobliżu są składowane ciężkie materiały budowlane. Może to naruszyć stateczność skarp wykopu.

Należy też zwrócić uwagę ekipie wykonawczej na prawidłowe wypoziomowanie fundamentów, odpowiednie zagęszczenie podbudowy do podłogi czy zapewnienie ciągłości izolacji przeciwwilgociowej. Dobór sprawdzonych i wykwalifikowanych fachowców to niezwykle ważna kwestia w kontekście prawidłowego wykonania izolacji i utrzymania efektywnego profilu energetycznego nieruchomości.

Zdj. główne: Scott Blake/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*