Po co są mostki trapezowe? Wszystko, co warto o nich wiedzieć!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Trwałe elementy aluminiowe w różnych kształtach bardzo często wykorzystywane są na budowie czy przy inwestycjach związanych z nieruchomościami. Opiera się je między innymi na wykorzystaniu solidnych i stabilnych mostków trapezowych. Co warto wiedzieć o praktycznym wykorzystaniu tych części? Jak są zbudowane?

Mostki trapezowe mogą być wykonane ze stali, ale ze względu na ich zewnętrzne stosowanie – częściej korzysta się z aluminiowych wersji. W budowie przypominają trochę szynę konstrukcyjną, którą przytwierdza się do metalowych powierzchni.

Czym są mostki trapezowe?

Elementy te wykonane są w kształcie charakterystycznego trapezu, który posiada w środku charakterystyczne wycięcie z otworem. Po bokach mostki trapezowe wykończone są płaskimi częściami, umożliwiającymi trwałe przymocowanie do powierzchni blachy. 

Wśród dostępnych na rynku elementów tego typu możemy znaleźć te charakteryzujące się różną szerokością i wysokością. Długość takich części z łatwością dotniesz przy pomocy np. szlifierki kątowej. Mocowanie mostków odbywa się natomiast przy pomocy dedykowanych blachowkrętów oraz specjalnych taśm.

Trapezowe szyny najlepiej trzymają się powierzchni wykonanych z blach trapezowych właśnie, ze względu na kształt i charakterystykę. Odpowiednie zamocowanie pozwala korzystać z ich możliwości przez długie lata.

Wykorzystanie mostków trapezowych w praktyce

Po co stosuje się mostki trapezowe? Przede wszystkim montowane są na dachach wykonanych z blachodachówki. Przy pomocy takich elementów przytwierdza się do konstrukcji dachowej panele fotowoltaiczne. Ich instalacja przypomina wtedy nasuwanie na szynę o określonych parametrach. 

Mostki trapezowe sprzyjają takim konstrukcjom, ponieważ są odporne na działanie warunków atmosferycznych, nie odkształcają się w trakcie korzystania, a przy tym są lekkie i proste w montażu. Zapewniają jednocześnie panelom stabilne podtrzymywanie, istotne w wyłapywaniu promieni słonecznych. 

Pamiętaj, że kształt szyny musisz w całości dostosować do wybranych przez siebie paneli fotowoltaicznych. Dzięki ich skutecznej i trwałej konstrukcji, bez problemu możesz założyć fotowoltaikę na dachu domu, garażu czy pomieszczenia gospodarczego. 

Zwróć uwagę na to, skąd zaopatrujesz się w szyny trapezowe. Wybieraj wyłącznie sprawdzone miejsca o jednoznacznie pozytywnej opinii. Dzięki temu masz pewność, że konstrukcja utrzymująca instalację fotowoltaiczną wytrzyma intensywny deszcz, śnieg, skrajną temperaturę czy bardzo silny wiatr.

Fot. Abel Sanchez/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*