Przygotowanie podłoża do ocieplania – krok po kroku

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Planujesz wykonać ocieplenie domu, jednak nie wiesz tak naprawdę, od czego zacząć? W pierwszej kolejności powinieneś przede wszystkim przygotować do tego podłoże. Sprawdź, jak krok po korku to zrobić. 

Dlaczego odpowiednie przygotowanie podłoża jest tak istotne? 

Podłoże, na jakim ma być mocowane ocieplenie budynku, odpowiada za jego trwałość oraz odpowiednie ułożenie, które z kolei gwarantuje uzyskanie zamierzonych rezultatów, czyli mniejszych strat ciepła. Dlatego też właściwe przygotowanie podłoża przed rozpoczęciem prac ociepleniowych jest niezwykle istotnym punktem, którego nigdy nie należy pomijać.

Przygotowanie podłoża pod termoizolacje w pięciu prostych krokach

Właściwe przygotowanie podłoża, można z powodzeniem zamknąć w pięciu prostych krokach, których wykonanie gwarantuje pełną funkcjonalność ocieplenia, a także jego trwałość i niezawodność przez wiele lat. 

  1. Oczyszczenie podłoża

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać przed rozpoczęciem układania ocieplenia, jest oczyszczenie podłoża. Powinno być ono bowiem suche i pozbawione elementów, które mogłyby wpływać na przyczepność kleju. Kurz, pył i tłuste zabrudzenia najlepiej usuwać myjką ciśnieniową lub specjalną szczotką. 

  1. Sprawdzenie przyczepności tynków

Kolejną czynnością jest skontrolowanie spójności nałożonych na elewacje budynku tynków. W tym celu należy je delikatnie opukać na całej powierzchni. Fragmenty, gdzie dźwięk uderzenia będzie głuchy, należy zaznaczyć, ponieważ wymagać będą ono bowiem naprawy lub całkowitego skucia, a następnie odtworzenia z wykorzystaniem specjalistycznych zapraw murarskich lub tynkarskich. 

  1.  Próba podłoża

Na podłożu przeznaczonym do układania izolacji termicznej należy wykonać próbę zwilżenia, która pomoże określić nam, jak bardzo chłonna jest dana powierzchnia. W tym celu wystarczy za pomocą spryskiwacza spryskać ścianę i zobaczyć czy woda wchłania się w nią, czy ścieka po powierzchni. W pierwszym przypadku wymagać będzie ona dodatkowego zaimpregnowania, natomiast w drugim można bez przeszkód układać na niej ocieplenie. 

  1. Test równości i gładkości powierzchni

Przedostatnim etapem przygotowywania podłoża pod układanie ocieplenia jest test równości. Do jego wykonania potrzebna jest łata murarska, najlepiej o długości 2 metrów. Należy ją przyłożyć do powierzchni w poziomie oraz w pionie. Jeśli w obu płaszczyznach będzie ona do niej przylegać, nie trzeba będzie wykonywać żadnych dodatkowych prac. Jeśli jednak w pionie lub poziomie paca odstaje od powierzchni, należy wyrównać dany fragment podłoża, dla zachowania jego ciągłości, gdyż nawet niewielka nierówność może niekorzystnie wpływać na przyczepność zaprawy, na której klejone ma być ocieplenie. 

  1. Próba przyczepności 

Ostatnim krokiem jest przeprowadzenie na podłożu próby przyczepności. Polega ona na zamocowaniu na danej powierzchni około 10 próbek styropianu o wymiarach 10 × 10 × 10 centymetrów na 10 milimetrowej warstwie spoiny, a następnie pozostawieniu ich na 24 godziny. Po tym czasie próbki odrywa się od podłoża. Właściwa nośność podłoża sprawi, że styropian nie zostanie oderwany w całości, a jedynie się rozwarstwi. Jeśli tak się nie stanie oznacza to, że należy skuć podłoże i wykonać je na nowo dla poprawy jego przyczepności. 

W jakim przypadku sprawdzi się takie przygotowanie podłoża?

Powyższe porady dotyczące odpowiedniego przygotowania podłoża sprawdzą się przede wszystkim w przypadku wykonywania ociepleń w systemie ETICS oraz metodą BSO. Mogą być one zastosowane do ścian wykonanych z betonowych elementów prefabrykowanych, betonu monolitycznego, cegły, pustaków betonowych lub ceramicznych, a także gazobetonu. 

Brak odpowiedniego przygotowania podłoża przed wykonaniem termoizolacji w większości przypadków skutkuje odspojeniem ocieplenia oraz jego zniszczeniem, generując tym samym dodatkowe koszta, związane z jego naprawą. Dlatego też nie należy nigdy pomijać tego etapu przygotowawczego w trakcie ocieplania budynków.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*