Renowacja starych drzwi wejściowych – krok po kroku

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Stare drewniane drzwi mają swój urok, lecz jeśli odchodzi od nich farba lub są poobijane, to szpecą pomieszczenie, w którym się znajdują. W jaki sposób można przywrócić starym drewnianym drzwiom ich dawny blask?

Czy renowacja drzwi ma sens?

Renowacja drzwi ma sens, jeśli stanowią one wartość sentymentalną lub pasują do obecnego wnętrza. Najczęściej odnawia się klasyczne drewniane drzwi.

Odnowić można zarówno drzwi wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Przeprowadzenie takiej renowacji wymaga sporego nakładu czasu i pracy – moja renowacja dwuskrzydłowych drzwi z futryną trwała ponad miesiąc (!). Samodzielna renowacja drewnianych drzwi jest dużą oszczędnością – koszt odnowienia drewnianych drzwi przez stolarza to nawet kilka tysięcy złotych. 

W jakiej sytuacji renowacja drzwi może się nie udać?

Zanim przystąpisz do odnowienia swoich starych drzwi, musisz sprawdzić ich stan techniczny. Jeśli farba na nich jest porysowana lub zmatowiona, to renowacja takich drzwi prawdopodobnie przebiegnie bez problemu.

Jeśli jednak drzwi mają ubytki lub lokatorów w postaci korników, to odnowienie takich drzwi będzie wymagało dużo większych nakładów pracy oraz czasu. Gdy w drzwiach mieszkają korniki (na drzwiach znajduje się bardzo dużo małych i głębokich dziurek), to przed przystąpieniem do prac należy „wpuścić” w dziurki preparat zwalczający korniki, a następnie zaszpachlować powstałe ubytki.

Renowacja drewnianych drzwi krok po kroku

1. Skompletuj niezbędne narzędzia

Przed przystąpieniem do odnowienia drzwi, należy przygotować wszystkie niezbędne narzędzia, czyli:

  • papier ścierny,
  • opalarka,
  • śrubokręt,
  • pędzel,
  • wałek,
  • szpachelkę,
  • kuwetę do malowania,
  • farbę do drewna,
  • szlifierkę.

Pamiętaj, im gęstsza farba, tym lepsze krycie i mniej razy będziesz musiał ją nanosić na powierzchnię drzwi. 

2. Ściągnij drzwi z zawiasów

Pierwszym etapem prac jest ściągnięcie drzwi z zawiasów i ułożenie ich na grubszej folii malarskiej.

3. Zdemontuj klamkę i zamek

Zanim przystąpisz do usuwania starej powłoki malarskiej, należy najpierw zdemontować klamkę i zamek. Jeśli drzwi mają przeszklenia, to musisz je wyciągnąć lub zabezpieczyć.

4. Usuń starą powłokę malarską 

Starą farbę na drzwiach można usunąć na dwa sposoby:

  • mechanicznie – takie usuwanie farby można przeprowadzić za pomocą:
    • papieru ściernego,
    • opalarki.

Mechaniczne usuwanie starej powłoki malarskiej jest bardzo skuteczne, lecz pracochłonne. Jeśli drzwi mają zdobione kształty, to warto je bardzo delikatnie opalić, a następnie zeszlifować papierem ściernym o gradacji 120 do 320. Gdy drzwi będą oczyszczone ze starej farby, to należy je jeszcze oczyścić z pyłu za pomocą wilgotnej szmatki.

  • chemicznie – starą powłokę malarską można usunąć również za pomocą środków chemicznych. Każdy preparat ma inny czas działania i metodę aplikacji, dlatego zawsze należy zapoznać się z instrukcją na opakowaniu. Środki chemiczne rozpulchniają powłokę malarską, dzięki czemu można ją bezpiecznie usunąć za pomocą szpachelki.

5. Maskowanie ubytków

Jeśli na drzwiach są jakiekolwiek ubytki, to można je uzupełnić za pomocą szpachli do drewna. Należy wybierać szpachlę o jak najbardziej zbliżonym odcieniu do drzwi. Dzięki temu ubytek będzie mało widoczny. Nakładać zawsze cienką warstwę szpachli, jeśli ubytek jest zbyt duży, to należy czynność powtarzać do momentu uzupełniania go w całości.

Po nałożeniu szpachli na ubytek należy zaczekać, aż szpachla wyschnie. Następnie zeszlifować jej nadmiar.

6. Malowanie drzwi

W sklepach dostępne są farby do drewna:

  • alkidowe,
  • akrylowe,
  • kredowe.

Wybierając farbę, warto zwrócić uwagę na jej gęstość – im gęstsza, tym lepiej będzie kryła i mniej farby zostanie zużyte. Warto kupić najmniejszą puszkę wybranego koloru i pomalować nim mały kawałek drzwi – dzięki temu można zobaczyć, jak kryje wybrany kolor i czy efekt jest zadowalający.

Jak malować drewniane drzwi?

Wałek przyda się do malowania większych i prostych powierzchni drzwi. Pędzel niezbędny jest do malowania trudno dostępnych miejsc. 

Przed przystąpieniem do malowania należy bardzo dokładnie wymieszać farbę. Cienką warstwę farby należy równomiernie nałożyć na jedną stronę drzwi. Gdy całkowicie wyschnie, należy delikatnie przeszlifować całą powierzchnię, odpylić  i ponownie pokryć cienką warstwą farby. Tak samo należy postąpić z drugą stroną drzwi, a gdy wyschną, należy zamontować klamkę i umieścić ją na zawiasach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*