Sprzątanie po budowie. Z wynajętą firmą czy samemu?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Sprzątanie po remoncie czy budowie domu nie jest proste. Zostaje masa brudu, kurzu i pyłu, który niekiedy bardzo ciężko jest usunąć. Często do wysprzątania mamy kilka pomieszczeń, a nawet kondygnacji. Do tego dochodzą trudne do usunięcia zacieki po silikonie widoczne w łazience czy w kuchni. Pracę można wykonać samemu, ale czy nie szybciej będzie skorzystać z usług profesjonalnej firmy sprzątającej?

Sprzątanie po budowie – co nas czeka

Gdy nadchodzi długo wyczekiwany moment i z dumą można stwierdzić, że budowa wymarzonego domu została ukończona, stajemy przed mało przyjemnym etapem – sprzątaniem.

Każdy zakamarek nowego lokum musi zostać dokładnie wyczyszczony, a mamy do czynienia z kawałkami materiałów, kurzem, pyłem i wieloma innymi zabrudzeniami. Część pracy wykonują po sobie pracownicy budowlani, ale jest to ułamek całego sprzątania. Jeśli w porządki zaangażują się wszyscy domownicy, może obejść się bez korzystania z profesjonalnej firmy.

Warto przede wszystkim zacząć od pozytywnego nastawienia. Jest to nasz dom i w zasadzie ostatnia prosta, która dzieli nas od zamieszkania w nim. Wejście w proces zadaniowy będzie najlepszą opcją. Warto podzielić dom na sektory, tak aby każdy miał swoją pracę do wykonania. Chaos tylko przeciągnie prace porządkowe. Można także poprosić o pomoc przyjaciół.

Wiadomo, że sprzątanie w domu zajmie sporo czasu. Ważne, aby zostało ono wykonane bardzo dokładnie, bowiem pył może utrudnić życie podczas mieszkania. Będzie osadzał się na meblach, a co najgorsze może powodować podrażnienia dróg oddechowych.

środki czystości
Photo by Michael Tavrionov from Pixabay.com

Złote zasady samodzielnego sprzątania

Sprzątanie powinno rozpoczynać się od najwyższych kondygnacji, bowiem pył i brud nie będzie wnoszony do wysprzątanych pomieszczeń. Zasada ta obowiązuje także przy sprzątaniu mebli, zawsze od góry ku dołowi. Rozpoczynamy od sufitu i lamp, a kończymy na oknach i meblach.

Warto pamiętać, aby na sam koniec zostawić sobie łazienkę, w zasadzie cały czas będziemy potrzebować bieżącej wody do sprzątania w każdym pomieszczeniu.

Gdy już zadania zostaną rozdzielone, warto zacząć od dużych elementów. Usunąć kawałki materiałów np. cegły, tynk, styropian, drewno czy opakowania. Często potrzebny okazuje się kontener na śmieci, który zamówić można w profesjonalnej firmie zajmującej się wywozem odpadów w Twojej okolicy.

Kolejno można przejść do zamiatania, zwłaszcza jeśli warstwa kurzu i pyłu jest znaczna. Dopiero później w ruch idzie odkurzacz. Czemu taka kolejność? Aby nie zapchać silnika urządzenia sprzątającego, który w wyniku zbyt intensywnej pracy oraz dużej ilości pyłu może ulec spaleniu. Wyjątkiem jest odkurzacz przemysłowy, który przystosowany jest do wykonywania tak ciężkich zadań.

Mycie podłogi pozostawić możemy na koniec. Nadmiar kurzu i pyłu, który unosi się w pomieszczeniach, w połączeniu z wodą powoduje powstawanie trudnej do usunięcia struktury.

Po pozbyciu się podstawowego zabrudzenia ważne jest, aby zwrócić uwagę na detale. Niektóre fragmenty mogły zostać zabrudzone np. farbą, która jest trudna do usunięcia. Nie powinno się szorować ich zbyt intensywnie, aby nie uszkodzić materiału. Warto zajrzeć w każdy kąt, aby być pewnym, że wszystko zostało usunięte.

Jakie środki zastosować do profesjonalnego czyszczenia po budowie?

Prace porządkowe po budowie domu wymagają użycia większej ilości środków. Czasem potrzebne będą profesjonalne preparaty czyszczące. Z całą pewnością warto się zaopatrzyć w płyny i spraye do czyszczenia mebli, podłóg, elementów z tworzyw sztucznych oraz drewna, silne mleczko do ceramiki oraz płyn do szyb. Warto także nabyć mocniejsze środki, które pomogą nam usunąć zabrudzenia z farby. Do listy dopisać można ręczniki papierowe, szmatki, ale także duże i trwałe worki na śmieci. Dodatkowe wkłady do odkurzacza też z pewnością będą przydatne.

>> Zobacz także: Gruz i odpady budowlane. Jak zadbać o porządek na działce podczas budowy?

Sprawny mop będzie zbawieniem przy tak poważnym sprzątaniu. Warto kupić kilka wariantów – płaski, który powoli na umycie także sufitu, oraz tradycyjny do podłóg. Dobrze, aby był on wyposażony w teleskopową rączkę, która pozwoli nam dotrzeć w każdy zakamarek. Dodatkowo wiadra, które odsączają nadmiar wody, będą w tym przypadku świetnym rozwiązaniem.

Nie zawsze jednak mamy czas lub możliwości, aby wykonać tak czasochłonne i gruntowne porządki. Warto wówczas znaleźć profesjonalną firmę sprzątającą, która posiada nie tylko odpowiedni sprzęt w postaci np. odkurzacza przemysłowego czy karchera do mycia szyb, ale przede wszystkim doświadczenie. Wówczas prace zostaną wykonane szybciej i sprawniej. Jednak taka usługa kosztuje i to niemało. Stawka godzinowa waha się w granicach – 4 zł za m2.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*