Wady i zalety ocieplania dachu pianką PUR

Potrzebujesz ok. 8 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Izolacja pianką poliuretanową to jeden z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych sposobów na ocieplanie budynków. Pianka PUR, dzięki swoim doskonałym właściwościom izolacyjnym, stała się prawdziwą konkurencją dla wełny mineralnej i styropianu. Jakie są zalety i wady pianki poliuretanowej, na czym polega ocieplanie pianką poliuretanową i co warto wiedzieć o tym sposobie ocieplania budynków? W dzisiejszym wpisie odpowiemy na najczęstsze pytania dotyczące ocieplania poddasza pianką PUR.

Ocieplanie poddaszy pianką PUR

Już od wielu lat najczęściej wybieraną formą izolacji dachu jest ocieplanie pianką poliuretanową. To jeden z najszybszych i najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie wnętrz budynków przed ich wychładzaniem.

Do wykonania ocieplenia najlepiej wybrać profesjonalną firmę wykonującą izolację poddaszy pianką PUR, gdyż zabieg ten wymaga ogromnej precyzji i znajomości pracy z materiałem. Warto zdecydować się na usługodawcę, który nie tylko zajmuje się izolacją, ale także dociepli budynek klasycznymi metodami i zadba o prawidłową konstrukcję poddasza, aby zimne powietrze nie przedostawało się do wnętrza domu.

Czym jest i jak powstaje pianka poliuretanowa?

Pianka PUR jest izolacyjnym materiałem, który powstaje po zmieszaniu dwóch surowców, a mianowicie poliolu i izocyjanianu. Surowce łączy się przy użyciu specjalistycznego sprzętu, zapewniającego dokładne wymieszanie i spienienie obu materiałów. Podczas nakładania pianki na daną powierzchnię (zwykle wykonuje się to przy użyciu pistoletu natryskowego), materiał zamienia się w stały stan skupienia, jednocześnie zwiększając swoją objętość. Pianka poliuretanowa może być wykorzystywana do izolacji i ocieplania budynków od ich fundamentów, aż po poddasze.

Piana poliuretanowa – rodzaje

W zależności od budowy pianki wyróżniamy jej dwa rodzaje: otwartokomórkowa i zamkniętokomórkowa.

Pianka otwartokomórkowa

Pianka otwartokomórkowa ma porowatą strukturę, pełną otwartych pęcherzyków. Na pierwszy rzut oka przypomina gąbkę, a dzięki wypełnieniu powietrzem, materiał ten uniemożliwia skraplanie się pary wodnej, co zdecydowanie wpływa na ograniczenie ryzyka powstania grzybów. Piana otwartokomórkowa jest lekka i doskonale sprawdzi się w podobnych miejscach co wełna mineralna, drzewna lub celuloza. Materiał ten zapewnia świetną izolację termiczną i najczęściej wykorzystywany jest do izolacji ścian, stropów i poddaszy.

Pianka zamkniętokomórkowa

Pianki zamkniętokomórkowe, jak sama nazwa mówi, mają strukturę zamkniętych komórek. Materiał składa się z mikroskopijnych, zamkniętych pęcherzyków. Oznacza to, że pianka jest sztywna i ma niski współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda). Sprawia to, że materiał zamkniętokomórkowy wykazuje bardzo dobre parametry termoizolacyjne.

Ze względu na swoje właściwości, ten rodzaj pianki może być wykorzystywany przy podłogach, fundamentach i dachach oraz na konstrukcjach stalowych, blaszanych, czy betonowych. Pianki zamkniętokomórkowe nie są paroprzepuszczalne, jednak wykazują się dużą odpornością na wodę.

Zalety pianki poliuretanowej

Przede wszystkim należy wspomnieć, że wykonanie izolacji natryskowej jest niezwykle sprawne, szczególnie w porównaniu do ocieplania poddasza innymi metodami. Pianka bowiem błyskawicznie się utwardza, co umożliwia szybkie położenie kolejnych warstw materiału. Wykonanie ocieplenia poddasza w domu o standardowej powierzchni zajmuje tylko kilka godzin.

Co więcej, poliuretan jest lekki i nie obciąża konstrukcji dachu (wełna mineralna położona na tej samej powierzchni poddasza może ważyć nawet 10-krotnie więcej). Ma to ogromny wpływ na trwałość ścian budynku. Co więcej, piana jest niezwykle łatwa w montażu. Dzięki rozprężaniu się materiału, bez problemu dociera on do każdego zakamarka, zapewniając szczelną izolację.

Warto zaznaczyć, że pianka PUR nie zmienia swoich właściwości z upływem lat. Producenci zwykle zapewniają 25-30 lat gwarancji na trwałość materiału. Co ważne, po zalaniu wodą piana nie traci właściwości termoizolacyjnych. Ma to ogromne znaczenie, szczególnie gdy dojdzie do nieszczelności dachu. Ponadto pianka przepuszcza parę wodną, co sprzyja utrzymaniu dobrego mikroklimatu w domu.

Piana poliuretanowa jest przyjazna dla alergików. Po stężeniu materiał nie jest szkodliwy dla ludzi i zwierząt. Co więcej, dzięki doskonałej termoizolacji, ocieplenie poddasza pianką poliuretanową zdecydowanie wpływa na ograniczenie wydatków związanych z ogrzewaniem pomieszczeń. Warto dodać, że jeśli piana została położona poprawnie (na suchym drewnie), wówczas materiał wnika w strukturę drewna i zabezpiecza je przed pojawianiem się pleśni, grzybów i wnikaniem wilgoci. Ponadto piana może stanowić ochronę przed insektami.

Wady pianki poliuretanowej

Pozorną wadą ocieplania poddaszy pianką może być cena usługi. Warto jednak pamiętać, że ten sposób izolacji jest niezwykle trwały i przez wiele lat umożliwia obniżanie rachunków za ogrzewanie.

Do wad tej metody można zaliczyć także możliwe gnicie drewna, jednak tylko w przypadku gdy materiał został położony na wilgotne poddasze. Warto zaznaczyć, że nie wolno wykonywać natrysku, jeśli wilgotność drewna przekracza 11%. Ma to wpływ nie tylko na przyczepność piany, ale także na umożliwianie rozwoju mikroorganizmów pod materiałem. Profesjonalna firma powinna sprawdzić wilgotność podłoża przed ocieplaniem.

Wadą pianki PUR jest to, że szkodzi jej promieniowanie UV. Należy więc chronić materiał przed nadmiernym nasłonecznieniem. Przy montażu zaleca się zabezpieczenie pianki odpowiednią hydroizolacyjną membraną w płynie.

pianka poliuretanowa zalety

Jak wygląda ocieplenie poddasza pianką poliuretanową?

Pierwszym krokiem jest przygotowanie pomieszczenia pod piankowanie. Przykładowo, jeśli krokwie poddasza również będą opiankowane, najpierw należy zamontować specjalne wieszaki pod konstrukcję sufitową. Jeśli poddasze jest nadal otwarte, konieczne jest także zabezpieczenie wolnych przestrzeni podocinanymi kawałkami płyt styropianowych, co uniemożliwi wypływanie pianki poza konstrukcję dachu.

Mimo że wykonanie natrysku przy użyciu specjalnego pistoletu jest zabiegiem precyzyjnym, warto zabezpieczyć folią wszystkie elementy, które nie mogą zostać ubrudzone. Podczas nakładania pianki, materiał może osiadać na szybach, podłodze, czy ścianach, co może dołożyć pracy związanej ze sprzątaniem pomieszczenia.

Następnie do wnętrza wprowadza się wąż, w którym płynie materiał. Do węża montuje się pistolet natryskowy. Po założeniu stroju ochronnego i maski można przejść do nakładania produktu na poddasze. Pianę natryskuje się szybkimi ruchami ze względu na szybkość rozprężania się i powiększania materiału. Wówczas piana dociera do wszystkich zakamarków poddasza, zapewniając trwałe ocieplenie domu.

Aby uzyskać wymaganą grubość izolacji, zwykle kładzie się kolejną warstwę produktu. W celu sprawdzenia grubości piany, profesjonaliści zwykle wyposażeni są w specjalne narzędzie z miarką, które umożliwia znalezienie możliwych niedokładności.

Ile kosztuje ocieplanie pianką poliuretanową?

W zależności od regionu Polski ocieplanie pianką PUR to koszt od 50 zł za metr kwadratowy powierzchni (cena ta zwykle obejmuje robociznę i materiał). Samodzielne wykonanie ocieplania wiąże się z koniecznością zakupu sprzętu za nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Komu zlecić ocieplanie pianką PUR?

Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową nie jest zadaniem do samodzielnego wykonania. Aby wykonana izolacja pełniła swoje zadanie i służyła przez wiele lat, konieczna jest znajomość zasad pracy przy użyciu specjalistycznego sprzętu, pistoletu natryskowego, a także umiejętność poprawnego wymieszania surowców.

Zwykle mieszanie wykonuje się z wykorzystaniem profesjonalnych maszyn, które wymagają obsługi przez doświadczoną firmę. Na urządzeniach ustawia się temperaturę podgrzewania surowców oraz wymagane ciśnienie. Sam natrysk również powinien zostać przeprowadzony przez profesjonalistów, którzy zabezpieczeni specjalnymi kombinezonami, sprawnie i bez ryzyka ocieplą poddasze pianką PUR.

Czy pianka poliuretanowa jest łatwopalna?

Pianka jest materiałem palnym, jednak samogasnącym. To oznacza, że w przypadku pożaru i odcięcia źródła ciepła, materiał samodzielnie się wygasi. Warto dodatkowo zaznaczyć, że przeprowadzono badania, które wykazały, że już sama przegroda wykonana z płyt gipsowo-kartonowych wpływa na ograniczenie palności pianki PUR.

Czy izolacja natryskowa wymaga odnowienia?

Zalecana do ocieplenia poddasza piana otwartokomórkowa nie ulega procesom utleniania się ani kruszenia. Dlatego też po latach materiał nie zmienia swoich właściwości. Warto jednak stosować się do zaleceń producenta i przeprowadzać kontrolę jakości materiału.

Czy piana poliuretanowa jest szkodliwa dla zdrowia?

Nie. O ile w przypadku aplikacji piany nie można jej wdychać (tak jak w przypadku aplikacji wełny), to po stężeniu materiału staje się on zupełnie bezpieczny dla domowników i nie wywołuje żadnych alergii.

Podsumowanie

Ocieplanie poddasza z wykorzystaniem pianki PUR to sposób na długotrwałe zabezpieczenie wnętrz przed wnikaniem do nich chłodu. Aplikacja materiału jest sprawna i co ważne, pianka dociera do wszystkich zakamarków poddasza, zapewniając szczelną izolację. Należy pamiętać, aby do ocieplenia domu tą metodą wybrać profesjonalną firmę, która wykona zabieg przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Ocieplenie budynku pianką PUR zagwarantuje znaczne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*