Artykuł sponsorowany
Miękki, przyjemny w dotyku dywan na pewno będzie wartościowym dodatkiem do wyposażenia domu. Może stanowić wygodne miejsce do zabawy dla dzieci, zmniejszając ryzyko urazu w razie upadku lub stanowić efektowne uzupełnienie aranżacji wnętrza. Czym kierować się przy wyborze dywanu?
W sklepach nie brakuje rozmaitych propozycji materiału wykonania, wykończenia, kolorystyki i wzorów. Dlatego wybór najlepszego produktu nie jest zbyt łatwy. Źle dobrany dywan będzie szybko się zużywał, kolory nie utrzymają swojego odcienia, a plamy sprawią problemy z czyszczeniem.
Z tego powodu wybór dywanu powinien być dobrze przemyślany. Pierwszą kwestią jest dobranie właściwego podkładu, który ukrywa nierówności, wspiera izolację termiczną oraz akustyczną i zapewnia dodatkową amortyzację.
Następna kwestia to dobór stylistyki wykładziny. Określenia takie jak typ saksoński, berberyjski, teksturowany i fryzowy odnoszą się do runa, które stanowi wierzchnią powierzchnię dywanu. Składają się z kępek przędzy złożonych w pętle, ciętych prosto – dostępne są też wersje łączące obie techniki. Czym charakteryzują się najpopularniejsze odmiany?
Wykładzinę pluszową wykonuje się na bazie gęsto skręconego runa. Dywan jest miękki i zachęcający do spędzenia na nim kilku chwil, na przykład czytając książkę, bawiąc się lub oglądając film.
Największym wyzwaniem jest czyszczenie. Ze względu na długie włoski i ich gęste rozmieszczenie, brud może osadzać się w trudno dostępnych miejscach. Na szczęście nie brakuje akcesoriów i środków czyszczących, które pomogą w jego usunięciu.
Odmiana składa się z ciągłych włókien ułożonych w płaskie, cięte lub wielopoziomowe pętle. Taka technika splotu sprawia, że wykładzina wyróżnia się trwałością, a na jej powierzchni nie widać odcisków, brudu ani plam. Sprawdzą się szczególnie jako element wyposażenia przestrzeni, w której często przebywają dzieci.
Typ dywany ma strzyżone runo, które spleciono z lekko skręconych włókien. Ma mniej formalny wygląd niż plusz i bardziej wyszukany wygląd niż odmiana berberyjska. Fryz jest miękki w dotyku, a struktura dobrze ukrywa, na przykład ślady stóp, a także brud.
Wyznacznikiem jest ogólna kolorystyka aranżacji wnętrza. W bawialni lub pokoju dziecięcym sprawdzą się dywany w żywych kolorach – niebieskim, zielonym lub różowym.
Z kolei do pokoju dziennego, gdzie najczęściej się wypoczywa, można dobrać czarne dywany. Ich montaż wpłynie na intymność i wspomaga relaks, na przykład absorbując światło w trakcie ulubionego filmu.
Salon to przestrzeń, w której przyjmujemy znajomych, jemy kolacje, obiady, czy spotykamy się z rodziną przy wspólnym posiłku. Żeby umilić sobie czas i czuć się komfortowo w pomieszczeniu, warto zdecydować się na dywany czarno białe. Połączenie dwóch kolorów z pewnością urozmaici prezencją wnętrza.
Do sypialni będą pasować szare dywany. Mogą też się sprawdzić w pokoju starszego dziecka. Mają neutralny kolor, dzięki czemu nie rozpraszają uwagi i pozwalają się skupić na odpoczynku lub nauce.
Fot.: Trang Nguyen/unsplash.com