Artykuł sponsorowany - Rozważymy w nim wszystkie za i przeciw oraz odpowiemy na pytanie, dlaczego własne ujęcie wody jest korzystniejsze!
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Kiedy budujesz dom, oczywiste jest, że potrzebujesz w nim bieżącej wody. Musisz więc podjąć decyzję, czy chcesz pozyskać ją poprzez przyłącze do sieci wodociągowej, czy jednak preferujesz wykopanie prywatnej studni. Jeśli wciąż się wahasz, którą opcję wybrać, koniecznie przeczytaj ten tekst. Rozważymy w nim wszystkie za i przeciw oraz odpowiemy na pytanie, dlaczego własne ujęcie wody jest korzystniejsze!
Jeżeli jesteśmy właścicielami działki, do której została doprowadzona sieć wodociągowa, możemy postarać się o przyłącze do niej i tym samym w ten sposób czerpać wodę. W teorii jest to bardzo wygodne rozwiązanie. W praktyce jednak, w dłuższej perspektywie czasowej, może ono przysporzyć nam naprawdę sporych kosztów.
Na początek to my musimy pokryć koszty wykonania przyłącza wody, na które składają się:
Poszczególne koszty mogą być naprawdę różne, w zależności od lokalnych stawek, warunków glebowych czy odległości sieci od granicy działki. Średnio jest to razem od 5 do 7 tysięcy złotych. Pamiętajmy również, że czerpanie wody z wodociągu nie jest darmowe i za każdy metr sześcienny wody trzeba będzie zapłacić (obecnie to ok. 10 zł/m3).
Podstawową zaletą korzystania z wody miejskiej jest to, że jest ona w pełni uzdatniona i wolna od zanieczyszczeń. Co więcej, w razie awarii sieci elektrycznej, wciąż mamy dostęp do bieżącej wody.
Natomiast do wad przyłącza wodociągowego można zaliczyć przede wszystkim wysokie koszty poboru wody czy okresowe zakazy podlewania ogrodu i mycia samochodu w trakcie suszy i upałów.
Jeśli w promieniu kilkudziesięciu metrów od granicy działki nie została poprowadzona sieć wodociągowa, budowa studni przydomowej jest koniecznością. Co, jeśli jednak mamy wybór? Czy warto zdecydować się na studnię głębinową?
Oczywiście, że warto. Studnia głębinowa pozwala na swobodny i nieograniczony pobór wody, a stałe koszty związane z jej użytkowaniem są znacznie niższe, niż w przypadku sieci wodociągowej.
Trzeba tutaj jeszcze wspomnieć, że istnieje trzecia możliwość, jaką są tradycyjne studnie kopane. Niestety sprawdzają się one jedynie w miejscach, gdzie wody gruntowe są zlokalizowane bardzo płytko. Na dodatek wykazują tendencje do wysychania w trakcie susz, stąd też coraz rzadziej znajdują zastosowanie. Wykopanie studni tradycyjnej jest najtańszą, ale i najmniej pewną opcją na doprowadzenie wody do domu.
Do zalet studni głębinowej możemy zaliczyć następujące aspekty:
Wadą może być natomiast fakt, że budowa studni głębinowej jest naprawdę kosztowna, zwłaszcza jeśli poziom wody znajduje się na sporej głębokości. Czasem również może się zdarzyć, że w składzie chemicznym wody głębinowej zawarte są szkodliwe pierwiastki. Wtedy konieczny jest montaż dodatkowej stacji uzdatniania.
Budowę studni głębinowej rozpoczyna się od wyznaczenia miejsca odwiertu. Musimy oczywiście mieć pewność, że w danym punkcie znajduje się źródło wód gruntowych. Pomoże nam w tym zatrudnienie geologa lub radiestety (różdżkarza).
Ponadto miejsce ujęcia wody musi spełniać konkretne wymagania prawne. Odległość osi studni powinna wynosić:
Dobrze jest także zdecydować się na badanie wody znajdującej się na naszej działce, aby sprawdzić, czy na pewno nadaje się ona do użytku domowego i spożycia.
Według polskiego prawa, woda znajdująca się na głębokości do 30 metrów w głąb działki należy do właściciela i nie trzeba zezwoleń na budowę studni. Jedyne co musimy zrobić, to złożyć zgłoszenie budowlane.
Jeśli głębokość studni przekracza 30 metrów bądź pobór wody będzie wyższy, niż 5 m3 na dobę, musimy przed budową studni uzyskać pozwolenie wodnoprawne.
W celu uzyskania pozwolenia wodnoprawnego należy się udać do starostwa powiatowego, dołączając projekt studni, dokumentację hydrogeologiczną wraz z projektem operatu wodnoprawnego oraz opis prowadzenia zamierzonej działalności. Ostateczną decyzję wydaje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
Do wykonania studni głębinowej niezbędny będzie specjalistyczny osprzęt, tj. wiertnica. Napędzany mechanicznie świder przedziera się przez poszczególne powłoki ziemi, docierając do warstw wodonośnych.
Kiedy odwiert jest już gotowy i sięga lustra wody, niezbędne jest jego oczyszczenie. Wykonuje się je w procesie płukania. Ma to na celu usunięcie ewentualnych zanieczyszczeń i resztek ziemi.
Ostatni etap w budowie studni polega na doborze pompy o właściwych parametrach do charakteru źródła i umieszczeniu wszystkich elementów w wykonanym odwiercie. Przydomowa studnia głębinowa składa się z:
Cena studni głębinowej zależna jest w głównej mierze od jej głębokości i wykorzystanych elementów (pompy głębinowe, rury, przewody i elementy sterujące). Zazwyczaj jest to ok. od 200 do 500 zł za metr bieżący.
Szukasz specjalistów w prowadzeniu odwiertów? Hydra Studnie Głębinowe Jasło to firma zajmująca się m.in. profesjonalnym wierceniem studni głębinowych, więc jeśli planujesz taką inwestycję, możesz już dziś zamówić indywidualną wycenę.
To, czy wybierzemy wykopanie własnej studni, czy jednak podłączenie do sieci wodociągowej, w dużej mierze zależy od naszych indywidualnych preferencji. Pamiętajmy jednak, że zawsze warto mieć coś na własność. Jeśli coś jest prywatne, możemy tym swobodnie rozporządzać i korzystać z tego do woli, bez obaw o konsekwencje nagłej awarii wodociągów. Dlatego z pewnością warto zdecydować się na studnię przydomową.
Zdjęcie główne: MatthewWilliams-Ellis/elements.envato.com