Remont mieszkania zawsze jest ogromnym wydarzeniem. Wymaga wiele czasu, skupienia, umiejętności i cierpliwości. Przy drobniejszych pracach remontowych decyzja często pada na samodzielne wykonanie większości prac. Tylko jak się do nich zabrać?
Odpowiednie przygotowanie jest bardzo istotnym etapem malowania ścian. Najkorzystniej jeśli ściany, które będą malowane, znajdują się w nowym budownictwie lub farba, którą chcemy pokryć, ma kilka lat. Jednak komplikacji przy malowaniu ścian może pojawić się wiele, zatem warto uprzednio sprawdzić stan podłoża.
W przypadku gdy w ścianach widnieją widoczne ślady po gwoździach czy wkrętach bądź lekkie pęknięcia albo rysy przed nałożeniem farby lub innego pokrycia należy zastosować masę naprawczą szybkoschnącą.
Po wyschnięciu trzeba wygładzić powierzchnię ściany papierem ściernym i pozbyć się pyłu. Aby pokryć ściany kolorem jaśniejszym niż dotychczasowy, należy je uprzednio zagruntować.
W budynku, który chcemy odświeżyć, mogą wystąpić również tłuste plamy z oleju, zacieki wodne czy sadza. Aby stały się niewidoczne, użyć należy odpowiednich preparatów. W przypadku, gdy na ścianie pojawią się ślady świadczące o wilgoci lub obecności grzyba, przed malowaniem powinno się koniecznie usunąć wykwity, osuszyć ścianę i dopiero zabrać się do malowania.
Gruntowanie jest istotnym procesem przygotowującym podłoże do malowania. Dzięki niemu zwiększa się przyczepność materiałów, pełni również funkcję podkładu pod farby, tapety, płytki ceramiczne, tynki, kleje, jastrych, a nawet wylewki samopoziomujące.
Przed wykończeniem mieszkania lub domu większość osób staje przed wyborem – gruntowanie czy malowanie bez podkładu?
Decyzja ta jest bardzo istotna, wpływa ona na efekt końcowy oraz wytrzymałość materiału wykończeniowego. Gruntowanie polepsza przyczepność materiałów, zmniejsza chłonność, zwiększa wydajność farby nawierzchniowej. Ponadto poprawia krycie zarówno w przypadku starej farby, jak i surowego podłoża. Gruntowanie jest obecnie standardem.
Zabieg ten warto stosować bez względu na rodzaj podłoża, zwłaszcza jeśli ściany są mocno zniszczone, obficie pylą lub nadmiernie chłoną materiał wykończeniowy.
Warto pamiętać, że zabieg ten jest szczególnie ważny przy ścianach w nowym budownictwie. I nie mają tu znaczenia rodzaj tynku czy farba, która zostanie użyta. Powierzchnie ze starą warstwą farby, którą trzeba było zeskrobać, też będą potrzebować gruntowania. Dodatkowo gruntowanie przyda się powierzchniom, które wiele przeszły, noszą ślady pęknięć lub dziury po gwoździach.
Są przypadki, kiedy gruntowanie nie jest wskazane. Jednym z nich jest ściana, która została wcześniej pokryta lateksową bądź akrylową farbą i jej struktura jest gładka i jednolita. Dlaczego takie powierzchnie nie powinny być gruntowane? Zabieg ten może spowodować powstanie warstwy przypominającej szkło, która utrudni nałożenie pierwszej warstwy farby. Ponadto wpłynie na krycie i tylko pogorszy parametry podłoża.
>> Zobacz też: JAK UKŁADAĆ KAMIEŃ NA ŚCIANIE?
Dla sprawdzenia czy warstwa podkładowa będzie wymagana, warto wykonać test – suchą dłonią potrzeć ścianę – gdy pozostanie czysta, oznacza to, że gruntowanie można pominąć, natomiast jeśli pojawi się na niej biały osad, będzie to oznaczało, że należy zaciągnąć ścianę gruntem. Test ten pozwala sprawdzić, czy struktura ściany jest wystarczająco związana.
Podczas wybierania gruntu bardzo ważne jest, aby dostosować go do konkretnego podłoża oraz układu warstw wykończeniowych. Podczas doboru preparatu, uprzednio należy sprawdzić, z czego wykonane są ściany. Zaleca się, aby do gładkiego, zwartego i mało nasiąkliwego betonu stosować grunt, który zwiększa przyczepność. Z kolei na ściany porowate, charakteryzujące się większą chłonnością (np. ceglane) dobrze jest nałożyć emulsję, która wyrównuje chłonność, uelastycznia podłoże i poprawia przyczepność farby czy tapety.
Aby sprawdzić chłonność podłoża, wystarczy przetrzeć ścianę mokrą gąbką i sprawdzić, jak szybko wyschnie.
Gruntowanie ścian sprawdzi się zatem w większości budynków, jednak przy zakupie preparatów warto zasięgnąć opinii sprzedawcy lub eksperta w sklepie budowlanym.