Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Gruntowe pompy ciepła to rozwiązania, w przypadku których za wysoką ceną idzie wysoka wydajność. W efekcie cieszą się one coraz większą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Jak działa gruntowa pompa ciepła? Jakie są jej rodzaje? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Jak wspomniano we wstępie gruntowe pompy ciepła to urządzenia, które charakteryzuje wysoka wydajność. Warto zatem wiedzieć na jakiej zasadzie działają. Otóż w ich przypadku konieczne jest umieszczenie pionowego lub poziomego wymiennika ciepła na określonej głębokości pod ziemią. Stanowi on sieć rur wykonanych z tworzywa sztucznego, które są napełnione glikolem lub alkoholem. Czynnik grzewczy krąży w rurach, gdzie następuje jego ogrzanie, a następnie trafia do wymiennika ciepła w pompie ciepła. Następnie energia pozyskana z ziemi przekazywana jest czynnikowi chłodniczemu, który na skutek podgrzania zamienia się w parę. Trafia ona do sprężarki, gdzie podniesiona zostaje jej temperatura, a następnie do skraplacza, w którym to gorąca para oddaje ciepło do końcowych źródeł ciepła (grzejników lub ogrzewania podłogowego), a także zbiornika CWU.
Gruntowe pompy ciepła to urządzenia, w przypadku których wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje w zależności od zastosowanych kolektorów – pionowych lub poziomych. W przypadku tych pierwszych konieczne jest wykonanie odwiertów, które w zależności od potrzeb mogą sięgać nawet głębokości około 100 metrów. W rezultacie montaż gruntowej pompy ciepła z kolektorem pionowym jest znacznie droższy niż w przypadku jego poziomego odpowiednika. W przypadku kolektorów poziomych należy jednak dysponować dosyć dużą działką, ponieważ poziome ułożenie kolektorów wymaga odpowiedniej ilości miejsca. Umieszczane są one z reguły na głębokości od około 1,2 do 1,5 metra, czyli kilkadziesiąt centymetrów poniżej granicy przemarzania.
Gruntowe pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem, czego potwierdzeniem może być popularność wyszukiwania w Internecie hasła: pompy ciepła Wrocław. Wynika to przede wszystkim z zalet tego typu urządzeń, wśród których znajduje się nie tylko wysoka wydajność, ale również bezawaryjność oraz bezpieczeństwo, ponieważ w przypadku gruntowych pomp ciepła nie istnieje ryzyko wybuchu (co może nastąpić np. w przypadku ogrzewania gazem). Gruntowa pompa ciepła może być również tania w eksploatacji, szczególnie jeżeli zostanie połączona z instalacją fotowoltaiczną. Co jeszcze należy wymienić wśród zalet gruntowych pomp ciepła? Przede wszystkim komfort oraz wygodę, ponieważ tego typu urządzenia są bezobsługowe i nie wymagają czyszczenia. Są również ekologiczne, ponieważ ogrzewając dom pompą ciepła nie emitujemy żadnych zanieczyszczeń.
Podsumowując należy stwierdzić, że wraz ze wzrostem zainteresowania gruntowymi pompami ciepła będą pojawiały się kolejne pytania dotyczące sposobu ich działania. Warto jednak mieć świadomość, że jest to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale również wygodne i ekonomiczne.
Fot.: materiał prasowy Klienta.