Czym jest biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Oszczędność, brak przykrych zapachów, całkowita efektywność – to tylko niektóre zalety biologicznej oczyszczalni ścieków, którą mogą zamontować właściciele domów jednorodzinnych. Sprawdziliśmy, na czym polega jej działanie.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków – co to znaczy?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się stale rosnącą popularnością w przeciwieństwie do tradycyjnego szamba. Dzięki nim gospodarstwo domowe jest całkowicie uniezależnione od kanalizacji.

Najczęściej wybierane i najnowocześniejsze są biologiczne oczyszczalnie ścieków, w których oczyszczanie odbywa się na zasadzie procesów biologicznych i przy pomocy mikroorganizmów w warunkach tlenowych, beztlenowych oraz przemiennych, czyli tlenowo-beztlenowych. Zadaniem takiej oczyszczalni jest głównie zredukowanie zawartości związków azotu i fosforu, usunięcie wszelkich ciał stałych, zawiesin czy koloidów, rozkład i mineralizacja nieczystości organicznych.

Dodatkowo właściciele powinni mieć świadomość, że mogą otrzymać dotację ze środków publicznych na zakup biologicznej oczyszczalni domowej nawet do 80% całej inwestycji. O tym, czy jest taka możliwość, informują urzędy gminy.

W jaki sposób działa biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Działanie biologicznej oczyszczalni ścieków jest stosunkowo proste. Cały proces oczyszczania odbywa się w obrębie jednego dużego urządzenia, nie wymaga dodatkowego drenażu rozsączającego, skrzynek elektrycznych czy studzienek. Składa się ono zwykle z osadnika wstępnego, komory separacji, reaktora biologicznego, komory klarowania oraz osadnika wtórnego. Są również kominki wentylacyjne umożliwiające wydostanie się powstałych w reaktorze gazów oraz włazy zapewniające wykonanie podstawowych czynności konserwujących.

Na początku oczyszczania biologicznego w sposób mechaniczny przesiewane są duże cząsteczki, a następnie usuwane są materiały mineralne. Potem ma miejsce sedymentacja (opadania osadu na dno), obróbka biologiczna podczyszczonych ścieków przez mikroorganizmy oraz osadzanie ostateczne. Co ważne, do reaktora biologicznego dociera jedynie wstępnie oczyszczona woda, natomiast osadnik wtórny gromadzi nadmierny osad powstały w całym procesie, który z kolei jest zawracany do osadnika wstępnego.

Uzyskaną w biologicznej oczyszczalni ścieków wodę można ponownie wykorzystać, lecz absolutnie nie do spożycia, lecz na przykład do podlewania trawników czy innych roślin oraz mycia sprzętu ogrodowego.

Zalety biologicznej oczyszczalni ścieków

Biologiczną oczyszczalnię ścieków wyróżnia przede wszystkim niezwykle skuteczne i ekologiczne oczyszczanie. Wszystko odbywa się w sposób całkowicie bezzapachowy, a oczyszczone ścieki także nie mają ani żadnej woni, ani koloru. Kolejną zaletą jest wspomniana już możliwość wykorzystania oczyszczonej wody – szacuje się, że jej oczyszczenie jest na poziomie 97–98%.

Ponadto tego typu system nie wymaga inwestowania w jakiekolwiek biopreparaty wspomagające proces oczyszczania.

Zbiorniki są wykonane z materiałów, które charakteryzują się dużą trwałością i są odporne na substancje zawarte w ściekach. Zazwyczaj producenci biologicznych oczyszczalni ścieków oferują dziesięć lat gwarancji na cały sprzęt. W zasadzie system jest bezobsługowy. Wymaga jedynie opróżniania z osadów raz w roku.

Jeśli zaś chodzi o sam montaż, to jest on bezproblemowy i nie wymaga ciężkiego sprzętu. Całość jest lekka i można nawet samodzielnie sobie z tym poradzić. Dodatkowo montażu nie wykluczają nawet trudne warunki gruntowo-wodne czy nietypowe lokalizacje albo niesprzyjające warunki otoczenia.

>> Zobacz też: Sposoby na ekologiczne ogrzewanie domu

Biologiczna oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie również zdecydowanie bardziej korzystne finansowo, gdyż w perspektywie czasowej wymaga mniejszego wkładu finansowego niż szambo.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*