Dopuszczalna maks. obciążalność przewodów – co trzeba wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Tworzenie bezpiecznych i bezawaryjnych instalacji jest bardzo ważną kwestią w elektryce, niezależnie od tego, czy mówimy o pracy zawodowego elektryka, czy amatora zajmującego się nią na domowe potrzeby. Duże znaczenie ma wybór odpowiednich przewodów, co trzeba jednak robić z głową.

Na działanie instalacji elektrycznej zwracamy uwagę zwykle w razie awarii i braku prądu. Przewody i kable niskiego napięcia są od lat podstawowymi elementami każdej instalacji elektrycznej w obiekcie budowlanym. Należy dobrać je tak, by podczas wieloletniego użytkowania nie uległy przedwczesnemu zużyciu ani uszkodzeniu. Ich dobór oraz sposób ułożenia w instalacji musi być dostosowany do charakteru budynku i przeznaczenia pomieszczeń, a także rodzaju instalacji i wybranego sposobu montażu.

Nie ma znaczenia, czy urządzasz mieszkanie, czy budujesz dom. Instalacje elektryczne najczęściej trzeba zrobić od początku albo trzeba je wymienić. Warto tę pracę zlecić fachowcowi albo wykonać we własnym zakresie, jeśli znasz podstawy elektryki i wiesz, jak dobrać przewody. To podstawowe kwestie, by zadbać o bezpieczeństwo przy projektowaniu nowoczesnej instalacji elektrycznej.

Dobór odpowiednich przewodów

Na bezpieczeństwo instalacji elektrycznej wpływ ma wiele czynników. Nie sposób omówić ich wszystkich, dlatego skupmy się na doborze przewodów, czyli jednej ze zdecydowanie najważniejszych kwestii. Przede wszystkim musisz wiedzieć, jaki przekrój przewodu będzie potrzebny do danej instalacji, by zyskać gwarancję bezawaryjnej pracy. 

W obliczeniach pod uwagę należy wziąć obciążenia rezystancyjno-indukcyjne i skorzystać ze wzoru na moc pozorną, czynną oraz bierną dla jednofazowych obwodów. Na tabliczce znamionowej znajdziesz takie parametry jak napięcie zasilania U, moc znamionowa i prąd maksymalny. Jak dokładnie wszystko należy policzyć, przeczytasz w tym artykule: https://laczynasnapiecie.pl/blog/dopuszczalna-maksymalna-obciazalnosc-przewodow-jaki-prad-w-jakim-przekroju-i-z-jakim-zabezpieczeniem.

Zdj. główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*