Folie grzewcze – do pomieszczeń małych i dużych

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Alternatywne formy ogrzewania stały się faktem – coraz częściej odchodzimy od klasycznego kotła na węgiel lub inne paliwa, a inwestujemy w nowoczesne urządzenia grzewcze, za którymi idzie sporo dodatkowych zalet. Czym jest folia grzewcza? Jak działa ten rodzaj ogrzewania i czy jest w stanie zastąpić klasyczne centralne ogrzewanie z kotłem i kaloryferami?

Jak działa folia grzewcza?

Folia grzewcza to cienki elastyczny materiał, który układany jest w nowobudowanych nieruchomościach oraz budynkach po termomodernizacji pod podłogą, ścianami czy sufitem. Zadaniem folii grzewczej jest efektywne przekazywanie ciepła, dzięki któremu nieruchomość jest prawidłowo ogrzana. Jaki jest schemat jej działania?

  • Folia grzewcza jest źródłem długich fali podczerwieni, które działają podobnie jak promienie słoneczne.
  • Fale podczerwieni ogrzewają obiekty, które znajdują się w ich zasięgu. Mogą być to podłogi, ściany, meble, ludzie. 
  • Ciepło jest stopniowo oddawane do otoczenia przez obiekty, które zostały nagrzane. Dzięki temu ogrzewanie jest bardziej efektywne niż tradycyjne oparte na rozprowadzaniu ciepła przez rozgrzane powietrze. Więcej ciepła kumuluje się w pomieszczeniu. 
  • Ogrzewanie folią grzewczą jest zasilane energią elektryczną, a sterowane zewnętrznie pozwala na uzyskanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu. 

Jak duże pomieszczenia ogrzewa folia grzewcza?

Folia grzewcza to nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu możemy ogrzać całą nieruchomość, niezależnie od jej wielkości. Oznacza to, że folie grzewcze możemy układać zarówno w małym domku jednorodzinnym, jak i hali magazynowej, czy wielkim budynku użyteczności publicznej. Właściwie nie ma przy tym żadnego ograniczenia. 

Aby uzyskać optymalne warunki cieplne, wystarczy dobrać odpowiednią ilość oraz moc folii grzewczej, a potem zamontować ją w miejscach, w których ciepło może być przekazywane najefektywniej. 

Czy folia grzewcza jest droga w użytkowaniu?

Przed nowymi rozwiązaniami zazwyczaj powstrzymuje nas nieznajomość kosztów ich użytkowania. Tak jest również w przypadku folii grzewczej. Tutaj pod uwagę powinniśmy wziąć kilka czynników. 

  • Folie grzewcze to instalacja w zasadzie bezawaryjna. Unikamy całkowicie kosztów jej wymiany czy napraw przez kolejne dzisięciolecia. 
  • Miesięczne koszty użytkowania folii grzewczej w sezonie jesienno-zimowym zależne są od klasy energetycznej i wielkości nieruchomości oraz cen energii elektrycznej. W sezonie grzewczym 2022/2023 koszty ogrzewania nowego domu o wielkości 150 metrów kwadratowych zamykały się w przedziale cenowym 500-950 zł. 
  • Koszty naturalnie można obniżyć dzięki inwestycji w fotowoltaikę. Własna produkcja prądu może sprawić, że miesięczne koszty ogrzewania staną się właściwie nieodczuwalne. 

W budynkach dobrze ocieplonych i nowych każde urządzenie grzewcze będzie rozwiązaniem generującym stosunkowo niskie rachunki. Warto w przypadku takich budynków kierować się nie tylko samym kosztem użytkowania, ale obliczyć całościowy koszt inwestycji na przestrzeni 10, 20 i 30 lat.

Fot.:Erik Mclean/unsplas.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*