Instalacja sanitarna w małym domu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Instalacja w małym domu wydaje się być najmniej problematyczną kwestią, z tego powodu bardzo często ignorowane jest odpowiednie podejście do jej rozplanowania i – co gorsza – inwestorzy zapominają także o tym, aby zapewnić sobie w przyszłości możliwość łatwego dostępu do niej w razie awarii. Na co więc zwrócić uwagę podczas planowania instalacji sanitarnej w małym domu, aby uniknąć w przyszłości problemów? 

Zleć projekt fachowcom

Pomimo tego, że instalacja sanitarna jest o wiele prostsza w zaplanowaniu i wykonaniu od tej elektrycznej czy gazowej i nie wymaga posiadania niemal żadnych specjalistycznych uprawnień, jej zaprojektowanie oraz wykonanie najlepiej zlecić specjalistom

Dzięki temu układ instalacji będzie w pełni funkcjonalny, a w przypadku małych domów dodatkowo nie będzie zajmował zbyt wiele miejsca, a jednocześnie spełni wszelkie normy ułatwiające korzystanie z niego. Doświadczony projektant zaplanuje bowiem miejsca, w których mają się schodzić elementy instalacji w najbardziej odpowiednich punktach, biorąc pod uwagę zarówno przepisy budowlane, jak i oszczędność materiałów oraz zajmowanej powierzchni.

instalacja sanitarna
Photo by Michal Jarmoluk from Pixabay.com

Zwróć uwagę na 4 najczęściej popełniane błędy 

Zlecenie prac fachowcom to jednak nie koniec, nigdy nie można mieć bowiem pewności co do tego, że będą oni pamiętać o wszystkim. Dlatego najlepiej jeszcze przed ich wykonaniem, na etapie projektowym, zwrócić uwagę na cztery aspekty, które są najczęstszymi błędami popełnianymi podczas wykonywania instalacji sanitarnej w małych domach. 

Nieodpowiednio doprowadzona woda do instalacji

Pierwszym i bardzo często popełnianym błędem jest umieszczanie instalacji wodnych w gruncie na nieodpowiedniej głębokości. Powinny być one bowiem prowadzone poniżej linii przemarzania gruntów, czyli na głębokości od 15 do 20 centymetrów. Jeśli nie dopilnujemy tej kwestii, można mieć niemal pewność, że w sytuacji kiedy temperatura poniżej zera będzie utrzymywała się na zewnątrz przez kilka dni, zawartość rur przyłączeniowych zacznie zamarzać, pozbawiając domowników dostępu do bieżącej wody. 

Nieodpowiednie dobranie przekroju rur 

Małe domy stanowią wyzwanie w trakcie projektowania instalacji sanitarnej. Wiele osób, chcąc maksymalnie zaoszczędzić ilość zajmowanego przez nią miejsca, stawia na rury o zbyt małym przekroju. W efekcie takie działania mogą doprowadzić do częstego zapychania się kanalizacji lub wydobywania się z niej nieprzyjemnych zapachów. Dlatego też zawsze – nawet kosztem kubatury wnętrza – w instalacjach sanitarnych należy stosować średnice rur zalecane w przepisach budowlanych. 

Brak dostępu do instalacji 

Nierzadko w małych domach instalacja sanitarna prowadzona jest pod podłogami, przez co dostęp do niej w razie awarii jest znacznie utrudniony. Wobec tego należy bezwzględnie pamiętać o stosowaniu otworów rewizyjnych, które pozwolą w razie występowania problemów na dokonanie oględzin instalacji. W przypadku tych pod podłogą mogą zostać one zaplanowane na przykład w miejscach, gdzie na co dzień mają stać meble, dzięki temu będą praktycznie niewidoczne. 

>> Zobacz też: Przydomowa oczyszczalnia ścieków – wady i zalety

Brak odpowietrzania 

Aby instalacja sanitarna działała prawidłowo, wymaga zastosowania przynajmniej w jednym pionie wywietrznika, który montowany jest na końcu pionu instalacji w postaci rury PVC i wyprowadzony jest ponad konstrukcje budynku, najczęściej na dachu. Ponadto powinien on być także uzupełniany poprzez zawory napowietrzające. Dzięki temu wszelkiego rodzaju nieprzyjemne zapachy nie będą przedostawały się do wnętrza domu. W wielkich budynkach wiele osób zapomina o tej kwestii, przez co naraża się na konieczność wykonania przebudowy instalacji, która jest o wiele kosztowniejsza niż jej prawidłowe zaprojektowanie jeszcze przed wykonaniem. 

Pamiętając o tych elementach, nawet w wielkim domu zaprojektowanie i wykonanie w odpowiedni sposób instalacji sanitarnej nie będzie stanowiło żadnego problemu. Dodatkowo warto także dobierając do niej materiały, stawiać wyłącznie na jedno tworzywo, którym może być stal, miedź lub PVC. Źle dobrane i połączone materiały, z jakich wykonywane są rury instalacyjne, mogą bowiem doprowadzić do korozji całej instalacji, a w efekcie konieczności jej wymiany i poniesienia kosztów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*