Instalacje gazowe. Jaką wybrać do domu jednorodzinnego?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Ogrzewanie domu przy pomocy gazu gwarantuje wysoki komfort zarówno ze względu na jakość takiego ogrzewania, jak i fakt, że jego użytkowanie nie wymaga obsługi. Ponadto jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska naturalnego. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o instalacjach gazowych? Zapraszamy do lektury.

Pomimo licznych zalet ogrzewania gazowego niektórzy mają wątpliwości co do bezpieczeństwa instalacji gazowych. Pojawiają się również obawy związane z kosztami ich montażu. Przede wszystkim należy się dowiedzieć, czy wykonanie instalacji gazowej jest możliwe w przypadku naszego budynku, ponieważ nie każda sytuacja pozwala na montaż takiej instalacji. Projekt instalacji oraz jej montaż powinny być wykonane wyłącznie przez fachowców z odpowiednimi uprawnieniami w zakresie instalacji gazowych. Zobacz, co jeszcze powinieneś wiedzieć o instalacjach gazowych oraz jaką instalację wybrać do domu jednorodzinnego.

Rodzaje instalacji gazowych

Gaz jest jednym z tzw. konwencjonalnych paliw energetycznych. Szczególnie chętnie korzystają z niego prywatni inwestorzy. W domach jednorodzinnych instalacji gazowych używa się do ogrzewania powierzchni użytkowej, wody użytkowej oraz w głównej mierze do kuchennych płyt grzewczych. 

Formy gazowej instalacji grzewczej – jaka będzie odpowiednia dla naszego domu?

Ze względu na postać dostarczanego gazu instalacja grzewcza może mieć dwie formy, są to:

  • gaz ziemny – ta forma ogrzewania możliwa jest wyłącznie w sytuacji, kiedy w okolicy Twojego domu przebiega sieć instalacji gazowej;
  • LPG – to gaz płynny, zmagazynowany w specjalnym zbiorniku umieszczonym na zewnątrz Twojego domu. Ten sposób ogrzewania jest dość kosztowny, jednak bezproblemowy, jeśli chodzi o jego obsługę.

Budowa instalacji gazowej

W przypadku domu jednorodzinnego instalacja gazowa zbudowana jest z układu przewodów oraz urządzeń prowadzonych na zewnątrz i do wewnątrz budynku. W ich skład wchodzą:

  • przyłącze poprowadzone do gazociągu,
  • kurek główny,
  • dopływ rozdzielczy,
  • szafka gazowa z gazomierzem,
  • pion,
  • przewody użytkowe skierowane do urządzeń gazowych.

Kotłownia gazowa

Jedną z zalet kotłów gazowych jest to, że nie zajmują wiele miejsca oraz nie wymagają obsługi. Co więcej, miejsce, gdzie są zamontowane, pozostaje czyste. W przypadku domów jednorodzinnych kotły gazowe są zazwyczaj urządzeniami wiszącymi o niewielkich rozmiarach. Istotna jest moc grzewcza kotła. W domach najczęściej stosuje się kotły o mocy 30 kW, które mamy możliwość umieścić na dowolnej kondygnacji (także w piwnicy). Najbardziej polecanym rozwiązaniem jest umieszczenie instalacji gazowej w osobnym pomieszczeniu. 

Rodzaje kotłów gazowych:

  • kotły kondensacyjne – to obecnie najczęściej polecane kotły gazowe; odzyskują one ciepło z pary wodnej;
  • kotły niskotemperaturowe – takie kotły chronią instalację oraz pozwalają na obniżenie kosztów ogrzewania;
  • kotły z otwartą komorą spalania – w przypadku takich kotłów tlen potrzebny do spalania pobierany jest z pomieszczenia, zatem taki kocioł musi być zamontowany w pomieszczeniu nie mniejszym niż 8 mkw. z dopływem świeżego powietrza przez otwór o wielkości minimum 2 mkw. oraz kratką wentylacji grawitacyjnej o tej samej wielkości;
  • kotły z zamkniętą komorą spalania – mogą być umieszczone w dowolnym pomieszczeniu nie mniejszym niż 6,5 mkw., z wentylacją grawitacyjną zakończoną kratką o powierzchni 2 mkw. 
montaż pieca gazowego
Photo by user16180811 from Freepik.com

Przyłącze do sieci gazowej

Aby uzyskać pozwolenie na wykonanie przyłącza do sieci gazowej, musimy zwrócić się do dostawcy gazu. Kolejnym krokiem jest złożenie specjalnego wniosku określającego warunki przyłączenia. Do wniosku dołączyć należy mapę budynku (z zaznaczoną lokalizacją szafki gazowej) do celów informacyjnych oraz kopię dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do korzystania z lokalu, a także oświadczenie o prawie własności. Po złożeniu wniosku przygotowuje się projekt przyłącza gazowego. Należy również złożyć zgłoszenie budowlane do właściwego organu (np. starostwa).

Jakie są koszty ogrzewania gazem w domu jednorodzinnym?

Przy wyborze instalacji grzewczej do naszego domu jedną z głównych rozważanych kwestii jest koszt ogrzewania związany z danym rodzajem instalacji. Jak wygląda sprawa z ogrzewaniem gazowym? 

Poniżej podajemy zestawienie kosztów ogrzewania gazem w przypadku domu jednorodzinnego o powierzchni 150 mkw. ogrzewanego gazowym kotłem kondensacyjnym, biorąc pod uwagę, że sezon grzewczy w Polsce trwa około pół roku. W zestawieniu uwzględniono zużycie energii na potrzeby ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej. Kierowano się limitami zużycia energii wyznaczonymi przez rozporządzenie w sprawie Warunków Technicznych (WT).

Standard obowiązujący w danym roku (WT)Zużycie gazu w ciągu roku (kWh)Łączny koszt zużycia gazu za 1 rok (zł)
2014177004425
2017129003225
202194502363
Źródło: Budujemydom.pl

>> Zobacz też: Klimatyzatory z funkcją ogrzewania – przegląd nowości rynkowych

W zestawieniu uwzględniono zużycie tzw. energii końcowej – energii dostarczanej do granic działki – to za tę energię płacimy. Podane wartości są przybliżone, rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepło zazwyczaj okazuje się wyższe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*