Jak obniżyć koszty ogrzewania domu?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Rosnące koszty utrzymania domu, zmuszają mieszkańców do szukania sposobów na zmniejszenie rachunków za energię. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Pomysłów jest całkiem dużo. Poznaj te najbardziej skuteczne, choć nie zawsze oczywiste.

Dopasowanie temperatury do pomieszczenia

Temperatura w domu powinna się mieścić w przedziale od około 18 do 22 stopni Celsjusza. Jest to ważne, ponieważ zbyt niska lub za wysoka może powodować dyskomfort cieplny. Temperaturę w budynku należy również dopasować do indywidualnych preferencji, a także konkretnego pomieszczenia.

Najwyższa z reguły jest w łazience, a najniższa w spiżarni, pomieszczeniu gospodarczym oraz lokalach przechodnich, w których nie przebywa się długo. Niska temperatura powinna być również w sypialni, dzięki czemu lepiej zregenerujesz swój organizm podczas snu.

Do utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczaniach służą termostaty zarówno mechaniczne, jak i elektroniczne. Te drugie można dodatkowo programować, co pozwala zmniejszać lub zwiększać temperaturę w zależności od pory dnia.

Dzięki temu możesz naprawdę dużo zaoszczędzić. Zdaniem ekspertów zmniejszenie temperatury w domu o jeden stopień Celsjusza pozwala zredukować wydatki na ogrzewanie o 6 procent. Warto więc dokładnie ustawić temperaturę w pomieszczeniach.

Efektywne wietrzenie pomieszczeń

Jakość powietrza ma duże znaczenie dla zdrowia i samopoczucia mieszkańców. W odpowiednio przewietrzonym pokoju lepiej się śpi, pracuje i uczy. Dlatego należy pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń również w okresie zimowym.


Niektórzy zaniedbują ten obowiązek, obawiając się wyższych rachunków za ogrzewanie. Jest to oczywiście błędne myślenie. Efektywne wietrzenie nie spowoduje wychłodzenia pomieszczeń, a przyczyni się z pewnością do poprawy samopoczucia.

W czasie zimy warto wietrzyć dom przynajmniej dwa razy w ciągu dnia. Jak to zrobić prawidłowo? Podczas wietrzenia otwórz szeroko okna, zakręcając wcześniej grzejniki. W ciągu 5-10 minut powinna nastąpić wymiana powietrza. Po upływie tego czasu możesz zamknąć okna i odkręcić grzejniki.

Intensywne i krótkie wietrzenie jest zdecydowanie lepsze niż delikatne uchylenie okna przez cały dzień.

Zastosowanie trybu zimowego w oknach

Koszty ogrzewania można również zmniejszyć poprzez odpowiednią regulację okien. Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale szczelność ram okiennych można zmniejszać lub zwiększać.

W okresie zimowym należy mocniej docisnąć skrzydło do ościeżnicy, zostawiając tylko naprawdę niewielką szczelinę. Oczywiście trzeba w tym zachować umiar, aby nie ograniczyć całkowicie dopływu powietrza z zewnątrz.

Regulację okien można przeprowadzić samodzielnie, ponieważ jest to dosyć prosta czynność. Najczęściej dokonuje się jej przy użyciu śrubokręta lub klucza imbusowego, przekręcając specjalną rolkę w prawo lub w lewo.

Kontrola sprawności systemów grzewczych

Okresowy przegląd techniczny systemów grzewczych jest konieczny dla ich bezpiecznej i efektywnej pracy. Najlepiej zrobimy wzywając serwis minimum raz do roku, tuż przed sezonem grzewczym lub po zakończeniu sezonu grzewczego, ponieważ wówczas serwisanci mają najwięcej wolnych terminów i masz dużo czasu na usunięcie ewentualnych usterek.

Kontrola systemu ogrzewania powinna obejmować między innymi sprawdzenie:

  • stanu technicznego kotła,
  • szczelności instalacji grzewczej,
  • drożności przewodów kominowych,
  • wydajności systemów wentylacji,
  • czyszczenie urządzenia grzewczego.

W przypadku kotła należy skontrolować działanie zaworów bezpieczeństwa, a także stan techniczny wszystkich części mechanicznych: wentylatora, pompy czy elektrod zapłonowych.

Sprawdź, czy kaloryfery nie są niczym zasłonięte

Ta z pozoru błahostka ma również wpływ na koszty ogrzewania. Jeśli kaloryfery będą zasłonięte przez kotary, kanapy czy inne przedmioty znajdujące się domu, wpłynie to negatywnie na obieg powietrza w pokoju.

Ciepłe powietrze zostanie po prostu zatrzymane i nie będzie rozchodziło się po pomieszczeniu. Zadbaj więc o to, aby grzejniki nie były niczym zasłonięte, dzięki czemu poprawi się komfort cieplny w domu i zmniejszysz rachunki za ogrzewanie.

Modernizacja systemu ogrzewania

Modernizacja systemu ogrzewania, choć wymieniona jako ostatnia, przynosi najwięcej korzyści finansowych. Jeśli więc zastanawiasz się, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu, a masz stary, nieefektywny piec w domu, koniecznie wymień go na nowy!

W tym celu skorzystaj z usług firmy Metal-Fach. Zajmujemy się montażem systemów centralnego ogrzewania od wielu już lat, dlatego możemy zaproponować najlepsze rozwiązania na rynku.

W ofercie posiadamy między innymi powietrzne pompy ciepła, a także nowoczesne kotły na pellet oraz węgiel. Wszystkie urządzenia spełniają normy Ekoprojektu, a więc są przyjazne dla środowiska i energooszczędne. Korzystając z usług naszej firmy możesz również liczyć na bezpłatne doradztwo i wycenę

Wydatki związane z wymianą instalacji są jednorazowe, a efekty będą widoczne w każdym sezonie grzewczym. Ponadto modernizując system centralnego ogrzewania masz prawo ubiegać się o dotacje z rządowego programu „Czyste Powietrze”, dzięki czemu inwestycja jest jeszcze bardziej opłacalna.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*