Jak szybko i skutecznie poradzić sobie z twardą wodą z kranu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Woda to bez wątpienia podstawa ludzkiego życia. Znalezienie wody czystej chemicznie w przyrodzie jest prawie niemożliwe. Jest ona dobrym rozpuszczalnikiem, ponieważ zawiera wszystkie naturalne substancje występujące w skorupie ziemskiej, jak również substancje powstałe w wyniku działalności człowieka. Stężenia tych substancji będą zależały od ich rozpuszczalności i powszechności, a także od różnych procesów chemicznych, fizycznych i mikrobiologicznych zachodzących w przyrodzie.

Woda szkodliwa: co to oznacza dla Twojego zdrowia?

Wapń i magnez to minerały, których wszyscy potrzebujemy do dobrego funkcjonowania. Jednak, nie należy ich przyjmować w nadmiarze. Niezbędne dawki witamin i minerałów można uzyskać jedząc zdrową żywność lub uzupełniając ją odpowiednimi witaminami. Jak zawsze nadmiar nam szkodzi, zwłaszcza jeśli związki te są rozpuszczane w dużych ilościach w wodzie. Woda ta może wywołać niepożądane skutki uboczne.

Picie ciągłe twardej wody może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Niektóre osoby mają większą skłonność do gromadzenia soli mineralnych. Picie twardej wody może prowadzić do powstawania kamieni w pęcherzu moczowym i nerkach. Problemy z sercem również mogą być nasilone przez nadmiar minerałów w wodzie. Naukowcy z Uniwersytetu w Kalkucie potwierdzili to ryzyko.

Nasza skóra będzie się szybciej starzeć i stanie się bardziej sucha w wyniku kontaktu z twardą wodą. Twarda woda może powodować suchość, ściągnięcie i podrażnienie wrażliwej skóry. Twarda woda może spowodować, że włosy staną się suche, łamliwe i trudniejsze do rozczesania. Atopowe zapalenie skóry może być spowodowane przez dzieci kąpane w twardej wodzie. Czy istnieją sposoby na zmiękczenie wody z kranu? Zobaczmy.

Jak zmiękczyć wodę z kranu?

Proste metody zmiękczania wody nie usuwają rozpuszczalnych soli, ale zmniejszają ich stężenie. Chociaż pozostawienie wody w stanie stojącym lub dodanie do niej krzemu może działać, chcemy mieć jasność, że te metody są powolne i nieskuteczne. Możemy nawet umrzeć z pragnienia podczas przeprowadzania takich eksperymentów.

Gotowanie wody jest dobrym sposobem na jej zmiękczenie. Niektóre z rozpuszczalnych osadów sodu tworzą się, gdy woda jest podgrzewana. W ten sposób powstaje kamień, który jest niezbyt smaczną herbatą i zmiękczoną wodą. Gotowanie wody w celu zmiękczenia jej dla żelazka parowego jest dobrym pomysłem, pod warunkiem, że nie masz poczucia winy, że wyrzucasz czajnik. Gotowanie wody z kranu nie jest zbyt dobre dla zdrowia. Większość bakterii, ale nie wirusów, zostanie zniszczona przez gotowanie. Szkodliwe działanie związków chloroorganicznych na skutek gotowania będzie się tylko pogłębiać. Związki te mogą powodować raka i są powszechnie spotykane w wodzie z kranu.

Chemia gospodarcza na bazie kwasów jest również stosowana przez wiele osób do swoich urządzeń. Chociaż jest to skuteczny sposób na zmiękczenie wody, w rzeczywistości nie zmiękczają jej. Zapobiegają powstawaniu osadów z soli rozpuszczalnych, a także uszkodzeniom elementów grzejnych. Sprawdza się to w przypadku zmywarek i pralek. Metoda ta nie sprawdza się jednak w przypadku ekspresów do kawy. Produkty te nie mogą być dodawane do wody wodociągowej, więc nie możemy ich chronić przed kamieniem. Można więc częściej czyścić ekspres do kawy lub stosować specjalne filtry, które zmiękczają wodę. Naszym faworytem jest filtr wody Bluewater Cleone Balance. Filtr wody pod zlewem jest świetną opcją, ponieważ go nie widać. Znajduje się on pod zlewem, jak sama nazwa wskazuje. 

Warto wiedzieć, że w gospodarstwach domowych nie ma możliwości zmiękczania wody do mycia czy pod prysznic. Trzeba mieć odpowiednią ilość wody zarówno do kąpieli, jak i do prysznica. Jak widać nie da się tego zrobić bez specjalistycznego sprzętu.

Jeśli nie masz pewności co do wyboru odpowiedniego filtra do wody zlewowej, skonsultuj się z ekspertami. Nie powinniśmy podejmować decyzji, jeśli nie wiemy wystarczająco dużo o danym sprzęcie. Możliwe jest, że dokonamy złego wyboru filtra.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*