Jaką nagrzewnicę powietrza najlepiej wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nagrzewnica powietrza to niedużych rozmiarów urządzenie, które może służyć jako jedyne źródło ciepła lub też działać jako cały system dogrzewający. Na rynku dostępne są trzy rodzaje nagrzewnic – olejowe, gazowe oraz elektryczne. Główna różnica to sposób wytwarzania energii.

Czym się kierować przy wyborze odpowiedniej nagrzewnicy?

Aby odpowiednio dobrać nagrzewnicę do naszych potrzeb należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

·        Rodzaj i metraż pomieszczenia oraz warunki

·        Czy w pomieszczeniu będą znajdowali się ludzie

·        Jakie jest zapotrzebowanie na moc cieplną

Nagrzewnica olejowa najlepsza do dużych pomieszczeń, elektryczna bezpieczna w użytkowaniu, gazowa idealna w szklarniach – Jak dobrać odpowiednią nagrzewnicę?

Jednym z ważnych kryteriów w wyborze rodzaju nagrzewnicy jest rodzaj pomieszczenia. Nieduże mieszkanie, mały sklep, czy bar można ogrzać nagrzewnicą elektryczną . Urządzenie jest przystosowane do ciągłej pracy, bardzo wygodne i bezpieczne w użytkowaniu, mobilne (można je np. schować w niewidocznym miejscu w sklepie przed klientami). Nie emituje spalin, nie zużywa tlenu. W przypadku wystąpienia usterki, czy awarii nagrzewnica elektryczna nie generuje ryzyka pożaru, czy wybuchu. Z pełnym powodzeniem można ją wykorzystać w niedużej przestrzeni publicznej gdzie przebywają ludzie. Szybko nagrzewa pomieszczenie, emitując przyjemne, ciepłe powietrze przez wbudowany wentylator. Do minusów można zaliczyć stosunkowo niską wydajność przy dużym poborze mocy. Mimo tego, że nagrzewnica elektryczna jest tańsza cenowo niż np. nagrzewnica olejowa i tak generuje duże koszty eksploatacyjne. Jeśli więc chcemy ogrzać większych rozmiarów restaurację, magazyn, warsztat, czy plac budowy lepszym wyborem będzie nagrzewnica olejowa lub gazowa.

Nagrzewnica olejowa charakteryzuje się dużą wydajnością, w bardzo krótkim czasie dostarcza duże ilości ciepła. Zasilana jest niedrogim olejem opałowym, napędowym lub uniwersalnym, co przy obecnych wzrostach cenowych jest bardzo istotną zaletą. Bardzo wygodna w bieżącej eksploatacji i konwersacji. Nie wytwarza nieprzyjemnej woni, nie generuje wilgoci (jak w przypadku nagrzewnicy gazowej). Wyróżnia ją cicha praca, kompaktowa budowa, mobilność, dzięki czemu świetnie sprawdza się np. w dużych przestrzeniach biurowych typu open-space. Na rynku można znaleźć dwa warianty nagrzewnicy olejowej: z odprowadzaniem spalin oraz bez odprowadzania spalin. Pierwsza wersja to model droższy, ale nie wytwarzający niebezpiecznych substancji. Urządzenie emituje wyłącznie czyste i ciepłe powietrze. Może być więc używane wszędzie tam gdzie przebywają ludzie m.in. w halach sportowych, budowlanych, dużych magazynach. Model bez opcji odprowadzającej spaliny jest mniej bezpieczny w codziennym użytkowaniu i w zasadzie nie powinien być stosowany tam gdzie obecni są ludzie, chyba, że pomieszczenia będą ciągle wentylowane.

Nagrzewnicę gazową można nazwać kompromisem pomiędzy jakością i ceną. Urządzenie oraz paliwo są tanie. Posiada regulowaną moc cieplną, jest wygodna z obsłudze i konserwacji. Jedną z większych zalet nagrzewnicy gazowej jest jej całkowita niezależność. Dzięki temu, że może zasilać układy sterujące z wymiennych baterii może być stosowana w obiektach gdzie nie działa instalacja elektryczna. Nie wymaga bowiem podłączenia do prądu stałego. Gdzie najlepiej można wykorzystać funkcje nagrzewnicy gazowej? Ze względu na to, że podczas pracy wytwarza dużo pary wodnej, która może skraplać się na ścianach będzie świetnym rozwiązaniem np. w szklarniach gdzie trzeba dostarczać wilgoć.

Jak obliczyć moc nagrzewnicy powietrza?

Aby obliczyć moc nagrzewnicy powietrza odpowiednią dla danego pomieszczenia należy wziąć pod uwagę 3 parametry: objętość pomieszczenia (V: szerokość x długość x wysokość w m³), wymagany wzrost temperatury (ΔT) oraz współczynnik izolacji pomieszczenia (K). Pomocny będzie wzór: V x ΔT x K = kcal/h.

Grafika: materiał partnera

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*