Kocioł kompaktowy — jak to działa?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rozważasz zakup kotła kompaktowego? W jakiej sytuacji sprawdzi się takie rozwiązanie? Odpowiadamy – przede wszystkim wtedy, gdy masz ograniczoną przestrzeń lub jesteś estetą i nie chcesz, żeby wielki zbiornik zakłócał wystrój któregoś z Twoich pomieszczeń. Jeśli jesteś zainteresowany taką opcją, w tym artykule dowiesz się więcej o kotłach kompaktowych.

Kocioł kompaktowy — co to za rozwiązanie?

Kocioł kompaktowy to urządzenie, którego zadaniem jest ogrzewanie wody do centralnego ogrzewania. Taki opis pasuje także do zwykłego kotła dwufunkcyjnego. Jednak żeby zapracować na nazwę „kompaktowy”, omawiane przez nas rozwiązanie musi posiadać jeszcze jedną cechę, tzn. zasobnik musi być wbudowany jako integralna część kotła. Po co stosować taką opcję? Przede wszystkim ze względu na oszczędność miejsca. Jeśli nie chcesz, żeby w Twoim pomieszczeniu znajdowały się występujące osobno: kocioł i zasobnik (a nie jest to estetyczne rozwiązanie) to wybierz wersję kompaktową. Szczególnie na wczesnym etapie projektu będziesz w stanie dostosować cały wygląd pomieszczenia pod kocioł. Może warto go zabudować? Kocioł kompaktowy to taka kotłownia w wersji pomniejszonej. Cały osprzęt w jednym miejscu sprawia, że nie potrzebujesz pełnej kotłowni. To cenne rozwiązanie z punktu widzenia np. małych domów (na które zresztą panuje obecnie moda).

Zasada działania kotła kompaktowego

Zasada działania kotła kompaktowego nie różni się w znaczący sposób od innych urządzeń grzewczych. Również posiada on zasobnik (tylko że wbudowany) oraz konieczne jest zastosowanie wymienników ciepła. Podstawą jest tutaj jednak zastosowanie podgrzewania w momencie pobierania wody. Wymiennik ciepła musi posiadać wystarczającą powierzchnię do tego, aby przekazać jak najwięcej ciepła. Obieg wody jest wymuszony przez pompy. Bliskość elementów konstrukcji sprawia, że woda jest szybko ogrzewana. Bezpośrednie ogrzewanie przyda się, jeśli najdzie Cię, nieodparta potrzeba relaksującej kąpieli. Odpowiednią temperaturę wody uzyskasz bardzo szybko i pozostanie Ci tylko przygotowanie piany. Kocioł kompaktowy to dobry wybór dla Ciebie, jeśli chcesz w krótkim czasie mieć dostęp do dużej ilości ciepłej wody. Zastanawiasz się, po co zasobnik, jeśli podgrzewanie odbywa się na bieżąco? Odpowiedź jest łatwa. Do chwilowych potrzeb, jeśli np. używa się dwóch ujęć wody jednocześnie.

Rodzaje kotłów kompaktowych

Możemy wyróżnić kocioł stojący z wbudowanym zasobnikiem lub kocioł wiszący z wbudowanym zasobnikiem. Który powinieneś wybrać? Odpowiedź jest taka jak zwykle w przypadkach, gdy jedno rozwiązanie nie eliminuje drugiego występującego na rynku. To zależy. Kocioł stojący zajmuje trochę więcej przestrzeni, a jeśli myślisz o rozwiązaniu kompaktowym, to być może chcesz tego uniknąć. Zaletą jest większy zasobnik, czyli większy magazyn. Właściwym rozgraniczeniem wydaje się określenie, że urządzenie stojące okaże się lepsze dla domów, a wiszące do mieszkań, gdzie jeszcze bardziej troszczymy się o przestrzeń. W kotle wiszącym częściej będzie musiał pracować podgrzewacz przepływowy, gdyż częściej będzie dochodziło do wyczerpywania zawartości zasobnika. Drugi podział dzieli omawiane urządzenie na miejsce podgrzewania wody. Może to być wężownica, a może być sam wbudowany zasobnik. Artykuł dotyczy przede wszystkim tego pierwszego rozwiązania. Jego zaletą jest brak dodatkowej pompy, a plusem tego drugiego jest jeszcze szybszy dostęp do c.w.u., co wynika z warstwowego ułożenia wody w (kompaktowym, ale jednak) zbiorniku.

Kiedy wybrać kocioł kompaktowy?

Cały artykuł ma na celu podpowiedzieć Ci, w jakich warunkach  powinieneś zastanowić się nad wyborem kotła kompaktowego. Przede wszystkim czynnikiem decydującym jest miejsce. Kocioł kompaktowy to oszczędność przestrzeni. Jeśli nie potrzebujesz bardzo dużych ilości wody, wybierz wersję kompaktową. Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady. Pierwszą z nich są wyższe straty ciepła i konieczność częstszego załączania się kotła. Wersja kompaktowa to na pewno interesujące rozwiązanie. Nie jest to jedyna słuszna opcja w kontekście kotła, ale jeśli odpowiada Twoim potrzebom, to nie ma czego się bać.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*