Metody ogrzewania wody w domu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Domowa instalacja grzewcza powinna być tak pomyślana, aby zapewniała bezpieczeństwo w eksploatacji, była energooszczędna oraz komfortowa w użytkowaniu. W przypadku metod przygotowywania ciepłej wody użytkowej w domu najczęściej wybierane rozwiązania to zbiornikowe i przepływowe elektryczne podgrzewacze wody. Z artykułu dowiesz się, czym charakteryzują się te metody. 

Wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania wody zależy przede wszystkim od ilości ciepłej wody, którą należy dostarczyć do wszystkich punktów poboru (kranów), a także od uwarunkowań technicznych budynku oraz indywidualnych potrzeb użytkownika. 

Zbiorniki buforowe oraz zasobniki ciepłej wody

Popularnymi podgrzewaczami wody są zbiorniki buforowe oraz zasobniki ciepłej wody. Zbiornik buforowy stanowi podręczny magazyn wody grzewczej, dzięki czemu przedłuża żywotność kotła grzewczego lub pompy ciepła. Natomiast zasobniki pozwalają zgromadzić dużą ilość podgrzanej wody, zapewniając do niej dostęp natychmiast po odkręceniu kranu. Ma to znaczenie zwłaszcza w budynkach, w których woda pobierana jest równocześnie z kilku punktów. Standardowo zainstalowana w domu pompa ciepła ogrzewa wodę, a następnie dystrybuuje ją wewnątrz instalacji grzewczej.  Z kolei montaż zbiornika buforowego umożliwia kierowanie do niego wody bezpośrednio z pompy. Warto podkreślić, że zastosowanie zbiornika buforowego pozwala także na przejście na dzienną i nocną taryfę zużycia prądu oraz podgrzewania wody do zasobnika w korzystniejszym finansowo momencie. Nie należy zapomnieć, że nowoczesne zbiorniki buforowe umożliwiają wykorzystanie prądu z paneli fotowoltaicznych do podgrzania wody i ogrzewania domu. Wodę można wykorzystać również do ogrzania powietrza dostarczanego do poszczególnych pomieszczeń przez rekuperator. Szeroki wybór zbiorników buforowych znajdziesz na stronie: https://www.bridom.pl/podgrzewacze-wody/zbiorniki-buforowe-c.o.

Przepływowe ogrzewanie wody 

Woda może zostać również podgrzewana przepływowo, a więc w chwili odkręcenia kranu. To rozwiązanie może być zastosowane w gospodarstwach korzystających z gazu lub prądu. W przypadku elektrycznych podgrzewaczy przepływowych szybkość podgrzewania wody użytkowej jest zależna od odległości do punktu jej poboru. Do zalet tego rodzaju podgrzewaczy należą przede wszystkim: wygoda użytkowania, brak konieczności codziennej obsługi oraz niewielki rozmiar urządzenia. Przed instalacją ogrzewacza przepływowego należy sprawić, czy  pozwala na to stan ciśnienia wody w instalacji. Warto również podkreślić, że przepływowe ogrzewanie sprawia, że woda nie jest ciągle utrzymywana w wysokiej temperaturze, co pozwala na niskie straty energetyczne. 

Fot.: naipo.de/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*