Okna z nawiewnikami – czy warto się na nie zdecydować?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zarówno w nowych, jak i w starych budynkach czasami pojawia się problem z wentylacją. Jej nieprawidłowe działanie powoduje dyskomfort i prowadzi do nagromadzenia wilgoci, które może skutkować powstawaniem grzybów i pleśni. Domową wentylację mogą usprawnić nawiewniki okienne.

Nawiewniki okienne są częścią wentylacji okiennej. To otwory, przez które powietrze z zewnątrz napływa do pomieszczenia, a następnie z niego wypływa. Główną funkcją nawiewników jest zapewnienie prawidłowej cyrkulacji powietrza wewnątrz mieszkania. Co ważne, odpowiednio wyregulowane okienne wywietrzniki nie powodują strat ciepła w sezonie grzewczym. Nieduża, ale stała cyrkulacja powietrza pomaga utrzymać prawidłową wentylację bez konieczności otwierania okien i wietrzenia pomieszczeń.

Dlaczego warto zamontować nawiewniki okienne?

Kiedy powinniśmy się zdecydować na okna z nawiewnikami? Przede wszystkim musimy pomyśleć o tym udogodnieniu, gdy w użytkowanych pomieszczeniach zauważyliśmy gromadzącą się wilgoć, która osadza się na meblach i różnego rodzaju przedmiotach oraz urządzeniach i prowadzi nawet do ich niszczenia. Wilgoć sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów, co wpływa negatywnie na nasze zdrowie, często bowiem prowadzi do licznych problemów, takich jak alergie, bóle głowy czy infekcje górnych dróg oddechowych.

Okna z nawiewnikami sprawdzą się również w pomieszczeniach z urządzeniami gazowymi, a także w budynkach bez wentylacji mechanicznej, w których nie mamy możliwości zamontowania klimatyzacji. W takich przypadkach okna z wywietrznikami będą najtańszym sposobem na zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza, co zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci.

Również podczas wymiany okien na nowe zwróćmy uwagę na wentylację. Zdarza się, że nie zauważamy, że okna są nieszczelne. Z jednej strony zapewnia to cyrkulację powietrza, ale z drugiej powoduje także wychładzanie pomieszczeń. Jeśli takie nieszczelne okna wymienimy na nowe i szczelne, po pewnym czasie może się okazać, że zaczęła się gromadzić wilgoć. Aby uniknąć takich sytuacji, już podczas wymiany okien zwracajmy uwagę na wentylację i koniecznie wybierajmy modele z wywietrznikami.

Jakie wyróżniamy rodzaje nawiewników okiennych?

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje nawiewników okiennych, które różnią się między sobą sposobem działania:

  • nawiewniki ciśnieniowe – ich sterowanie wiąże się z różnicą ciśnień na zewnątrz i w środku mieszkania. Wraz ze wzrostem różnicy rośnie przepływ powietrza. Co istotne, gdy różnica ciśnień jest zbyt duża lub wieje silny wiatr, przepływ zostaje automatycznie zablokowany, dzięki czemu pomieszczenie nie jest wychłodzone. Nawiewniki ciśnieniowe można również zablokować ręcznie;
  • nawiewniki higrosterowane – automatycznie regulują przepływ powietrza, opierając się na poziomie wilgotności w domu. Są wyposażone w specjalną taśmę poliamidową, która w zależności od ilości wilgoci skraca się bądź wydłuża, co odpowiednio wpływa na zwiększenie albo zmniejszenie przepływu powietrza;
  • nawiewniki sterowane ręcznie – w nawiewnikach tego rodzaju ręcznie ustawiamy (poprzez otwarcie lub zamknięcie) przepływ powietrza i dostosowujemy go do własnych preferencji.

Podczas zakupu okien z nawiewnikami zwracajmy uwagę na rodzaj mechanizmu. Dzięki temu uda nam się wybrać wentylację, która będzie dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb.

Zdjęcie główne: Toa Heftiba/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*