Oświetlenie w łazience bez okien – o czym należy pamiętać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Budownictwo, a zwłaszcza bloki mieszkalne nie rozpieszczają nas przestronnymi łazienkami z naturalnym światłem. Często są to małe pomieszczenia, w których nie ma okien. Okazuje się wtedy, że oświetlenie takiej przestrzeni wcale nie należy do najłatwiejszych. Zwłaszcza jeśli łazienka spełniać będzie kilka funkcji. W jaki sposób właściwie dobrać oświetlenie i o czym nie możemy zapomnieć?

Łazienka bez okna

To rozwiązanie, które – jak wspomnieliśmy – często stosowane jest w miejskim budownictwie, gdzie liczy się każdy centymetr przestrzeni, a właściwe rozplanowanie jest trudne, ale zarazem kluczowe. Właśnie wtedy najczęściej spotykamy się z łazienkami bez okien. Przy aranżacji tego typu wnętrza musimy liczyć się z dwoma podstawowymi problemami: właściwym oświetleniem oraz odpowiednią cyrkulacją powietrza, czyli wentylacją. 

Im więcej, tym lepiej

To zasada, która powinna nam przyświecać, zwłaszcza jeśli zależy nam, aby łazienka spełniała kilka funkcji. Na przykład, jeśli oprócz zwykłych łazienkowych czynności, będzie tu wykonywany codzienny makijaż, warto pomyśleć o dobrym doświetleniu lustra światłem o naturalnej barwie, które pomoże nam uniknąć zbędnych wpadek. Kiedy chcemy, by wieczorami pomieszczenie to zamieniało się w oazę spokoju i domowe SPA, możemy zamontować delikatne oświetlenie na przykład posiadające opcję ściemniania. Konieczne jest oczywiście również główne światło, o którym nie wolno zapominać. 

Pamiętaj, by każde źródło światła (lub grupa świateł) miało swój niezależny włącznik. To przydatna opcja, o której czasem zdarza nam się zapomnieć już na samym początku, co na późniejszych etapach prac potrafi przysporzyć wiele problemów. Opcja osobnego włączania pomaga nam w tworzeniu „atmosfery wnętrza”, zwłaszcza wieczorami, kiedy w zależności od nastroju możemy włączyć tylko kinkiety bądź pojedyncze punkty świetlne. 

TA9141985/pixabay.com

Oświetlenie LED

W łazienkach bez okien rewelacyjnie sprawdza się oświetlenie typu LED. Możesz wybrać kilka różnych rodzajów, na przykład plafony, pojedyncze punkty świetlne (mogą być wpuszczane w sufit), taśmy LED, listwy bądź galeryjki nad lustro czy obraz. To praktyczne i energooszczędne rozwiązanie, które pozwoli nam stworzyć łazienkę marzeń. 

Przy oświetleniu LED warto się również zastanowić nad wyborem odpowiedniej barwy światła. Ciepły blask wprowadzi do łazienki przytulność i błogość. Chłodny zaś doda jej świeżości. 

Niezależnie od tego, czy postawisz na oświetlenie tradycyjne, czy ledowe, pamiętaj, że łazienka jako pomieszczenie wymaga od nas zastosowania szczególnych środków. Wybierając lampy łazienkowe, musimy zwracać uwagę na stopień ich szczelności. Czasem, zwłaszcza jeśli łazienki są duże i mają właściwą cyrkulację powietrza, możemy w nich zamontować tradycyjne lampy. Przy małym metrażu i zwłaszcza w miejscach narażonych na kontakt z wodą lub parą lepiej postawić na modele o podwyższonym poziomie szczelności wyrażonym jako IP. Najbezpieczniejsze będą te określane symbolami IP44, IP54 oraz IP65.

jarmoluk/pixabay.com

Dodatkowy blask 

Świetnym uzupełnieniem, które dodatkowo rozświetli i optycznie powiększy łazienkę, będzie umieszczenie w niej dużego lustra oraz montaż płytek odbijających światło. Dzięki temu wnętrze stanie się jeszcze bardziej przytulne i pełne blasku.

Zdj. główne: jarmoluk/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*