Światło w dziecięcym pokoju – o czym należy pamiętać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Podczas aranżacji pokoju dziecka rodzice często stają przed niemałym wyzwaniem. Zastanawiają się, jakie meble wybrać, na jakie dodatki postawić, czy pomalować ściany na jeden kolor i dodać naklejki, a może wybrać tapetę? Kolejnym ważnym elementem jest wybór oświetlenia. Warto się nad nim zastanowić, gdyż potrzeby dzieci ulegają zmianom z wiekiem, a sam zakup lamp to inwestycja na wiele lat.

Oświetlenie na miarę potrzeb

Urządzając cztery kąty dla swoich dzieci, staramy się stworzyć miejsce będące ich azylem, w którym będą mogły się bawić, uczyć i spędzać czas w przytulnej atmosferze. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że nie tylko wybór kolorów, mebli i dodatków jest ważny. Istotną kwestią jest także dobór odpowiedniego oświetlenia. W trakcie zakupów warto poświęcić temu zagadnieniu odrobinę uwagi, zwłaszcza jeśli chcemy, by wnętrze na długi czas pozostawało spójne.

Na początku musisz zdać sobie sprawę, że z biegiem czasu potrzeby dziecka się zmieniają. Dotyczy to także światła w pokoju. W każdym pokoju konieczne jest standardowe duże światło w postaci lampy wiszącej, ale tu sprawdza się także małe oświetlenie boczne w postaci lampy stojącej czy kinkietu, który możemy zapalać wieczorami bądź kiedy dziecko zawoła nas w środku nocy. Takie rozwiązanie sprawi, że maluch nie wybudzi się od razu oślepiony błyskiem, a nam będzie łatwiej go utulić do snu na resztę nocy. 

Czy lampka nocna jest potrzebna? 

Podobne zasady dotyczą lampek nocnych stojących przy łóżku. Dorośli używają ich przede wszystkim do czytania. Kiedy jednak maluch nie potrafi jeszcze czytać, to rodzic bierze na siebie tę odpowiedzialność i spędza długie wieczory nad bajkami. Dlatego lampka nocna to także świetne rozwiązanie dla niego. Później, kiedy nasza pociecha sama nauczy się czytać, z pewnością będzie z takiej lampki korzystać. To także ważne, żeby dziecko od razu wiedziało, jak ważne jest odpowiednie światło do czytania, które nie wpłynie na pogorszenie wzroku. 

Tego typu lampki sprawdzają się także, jeśli dziecko boi się ciemności. Dlatego dobrze jest postawić na model z wbudowaną regulacją jasności. Lampka nocna włączona na pierwszy stopień intensywności da delikatną poświatę i pozwoli dziecku spokojnie zasnąć, nie powodując dyskomfortu, a i my nie odczujemy tego bardzo mocno przy płaceniu rachunków za energię elektryczną. 

Oświetlenie na biurko 

Lampka na biurko to element obowiązkowy w pokoju każdego ucznia. Pozwala odrabiać lekcje w komfortowych warunkach, zwłaszcza zimą, kiedy szybko zapada zmrok. Dobrze, jeśli również ona komponuje się z resztą wnętrza. Wybierając tego typu oświetlenie, warto dopasować je do temperamentu swojego dziecka. Kiedy nasza pociecha jest spokojna, możemy postawić na lampkę stojącą, jeśli jednak malec jest aktywny, warto rozważyć opcję montowaną na ścianie bądź na klipsie przypinanym do blatu. Dodatkową zaletą tego typu lamp jest regulacja kąta padania światła, który możemy ustawić w zależności od potrzeb. 

Praktyczne i ekologiczne

Światło w dziecięcym pokoju jest naprawdę istotne i zostaje z nami na lata. Dlatego szczególnie polecane są modele LED, które są praktycznym i przede wszystkim energooszczędnym rozwiązaniem. Ponadto LED-y nie wytwarzają podczas pracy ciepła i są bezpieczne zwłaszcza dla ciekawskich dzieci, które mogłyby się poparzyć, dotykając tradycyjnej żarówki.

Zdj. główne: Victoria Borodinova/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*