Wentylacja grawitacyjna czy rekuperacja?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiednio działająca wentylacja w domach pozwala doprowadzić do ich wnętrz świeże powietrze. Osoby, które remontują stary lub budują nowy dom stają jednak przed dylematem, na jakie rozwiązanie się zdecydować – mechaniczne czy grawitacyjne? W tym artykule wyjaśniamy więc, na czym polegają obie te metody i wskazujemy, która z nich sprawdzi się lepiej. 

Dlaczego stosowana jest wentylacja w budynkach? 

Według polskiej normy PN-83/B-03430 każdy budynek musi być wyposażony w wentylację, która powinna zapewniać stałą wymianę powietrza. No właśnie, powinna. Teoria sobie, a praktyka sobie. Bardzo często zdarza się tak, że wentylacja nie działa właściwie, a jest przecież niezwykle istotnym elementem. 

To właśnie od niej zależy samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniach, gdyż odpowiada ona za dopływ świeżego powietrza, tym samym niwelując poziom wydychanego dwutlenku węgla. 

Ponadto jej brak może przyczyniać do powstawania zawilgoceń pomieszczeń, a w najgorszym wypadku nawet powstawania wykwitów pleśni i grzybów. Współcześnie dostępne są dwie metody wykonywania wentylacji – grawitacyjna i mechaniczna. Na czym one polegają? O tym poniżej. 

Jak działa wentylacja grawitacyjna? 

Wentylacja grawitacyjna zaliczana jest do najprostszych i najtańszych sposób na wymianę powietrza w budynkach. Jej zastosowanie polega na wybudowaniu pionowych kanałów wentylacyjnych, które mają za zadanie odprowadzać ciepłe powietrze z górnych warstw wnętrz na zewnątrz. 

Jej działanie oparte jest na wytwarzanej przy odpowiednich warunkach atmosferycznych różnicy ciśnień w przewodzie wentylacyjnym, które tworzy ciąg powietrza. Rozwiązanie to działa jednak wyłącznie przy określonych warunkach takich jak: 

  • napływanie powietrza z zewnątrz poprzez nieszczelną stolarkę okienną lub jej otwarcie, 
  • temperatura we wnętrzach jest znacznie wyższa niż na zewnątrz (różnica ta musi wynosić aż 12 stopni Celsjusza).

Jak działa wentylacja mechaniczna? 

Wentylacja mechaniczna, nazywana inaczej rekuperacją odpowiada, jak sama nazwa wskazuje za mechaniczne odciąganie zużytego powietrza z pomieszczeń i wtłaczania do nich nowego, świeżego. Swoje działanie opiera ona na centrali wentylacyjnej z wymiennikiem ciepła, które odpowiada za nawiewanie chłodnego powietrza latem i ciepłego zimą. 

Rozwiązanie to wymaga wobec tego zastosowanie odpowiedniej instalacji w każdym pomieszczeniu, a także ponoszenia nakładów na jego serwis, wymianę zastosowanych filtrów powietrza oraz ponoszenia kosztów związanych z wykorzystywaną energią elektryczną. Jednak pomimo tego ma ona także szereg zalet, do których zalicza się między innymi: 

  • stałą wymianę powietrza niezależnie od warunków atmosferycznych, 
  • filtrację nawiewanego powietrza za pomocą specjalnych filtrów, 
  • oszczędności na ogrzewaniu w wyniku odzyskiwania ciepła z wyciąganego z wnętrz pomieszczeń wraz z powietrzem. 

Wentylacja grawitacyjna nie sprawdza się w nowoczesnych domach 

Według opinii wielu specjalistów, stosowanie wentylacji grawitacyjnej jest rozwiązaniem, które nie spełnia swoich podstawowych założeń. Wszystko za sprawą tego, że do swojego właściwego działania wymaga ono nieszczelnej stolarki okiennej – co jest niemożliwe w przypadku nowoczesnych okien, lub ich otwierania – czego nie robi się ze względu na duże straty w ogrzewaniu. 

Poniższa grafika dokładnie obrazuje to, jak działają oba rozwiązania:

źródło: https://www.wentylacyjny.pl/1885-49-234-wentylacja-grawitacyjna-czy-mechaniczna–porownanie.html 

Jak widać powyżej, w przypadku wentylacji mechanicznej powietrze nie tylko jest odbierane z pomieszczeń, ale także wtłaczane do nich, gwarantując tym samym jego stałą wymianę bez konieczności ingerencji ludzkiej w ten proces w postaci otwierania okien czy drzwi. 

Co więcej, dowodem na wyższość wentylacji mechanicznej od grawitacyjnej jest chociażby to, że w Holandii oraz w krajach skandynawskich jej stosowanie w domach jednorodzinnych już dawno stało się obowiązkiem regulowanym przez przepisy prawa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*