Wszystko, co musisz wiedzieć na temat pomp ciepła

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Rosnące ceny i dostępność gazu i konwencjonalnych paliw opałowych przyprawiają o zawrót głowy wielu Polaków. Coraz więcej rodzin musi racjonalnie wykorzystywać swoje zasoby kosztem oszczędniejszego ogrzewania, jednak mroźna zima dopiero przed nami, dlatego warto przemyśleć remont, aby zamontować inny system grzewczy.

Czym właściwie jest pompa ciepła 

Pompy ciepła to po prostu urządzenia grzewcze. Są świetną alternatywą dla pieców i kotłów, które wykorzystują paliwa stałe. Te do swojej pracy stosują odnawialne źródła energii takie jak grunt, powietrze czy woda. Pozyskana energia przekazywana jest do układu centralnego ogrzewania. 

Pompa ciepła to duża oszczędność oraz troska o środowisko. Montując takie ogrzewanie w swoim domu, warto równocześnie zastanowić się nad montażem fotowoltaiki. Takie połączenie jest wręcz idealne! Ale po co nam ta fotowoltaika? Do działania pompy – aby przekształcić pozyskaną energię z natury na ciepło potrzebny jest prąd. Dlatego warto stworzyć swoją własną farmę prądu, która nie tylko zasili nasz dom, ale również taką formę ogrzewania. Rachunki za prąd będą nam niestraszne.

Dlaczego warto w swoim domu zainstalować pompę ciepła

Jeśli jesteś na etapie budowy domu i szukasz najlepszego systemu grzewczego, zdecydowane w pierwszej kolejność pomyśl o pompie ciepła. Po pierwsze Twój portfel na pewno Ci podziękuje, szczególnie w tym czasie, gdy obserwujemy ogromny wzrost kosztów za tradycyjne paliwo pieców czy kotłów. Same koszty ogrzania domu są niskie, jednak musisz pamiętać, aby budynek był dobrze ocieplony, aby uchronić się przed stratami ciepła. Wiemy już, że koszty eksploatacyjne są niższe w porównaniu do np. kotłów wykorzystujących paliwo stałe, jednak sporo ludzi sądzi, że na początku muszą przeznaczyć ogromną sumę pieniędzy. Mają w tym trochę racji, jednak cena ta jest prawie identyczna, jak gdybyśmy mieli zakupić piec lub kocioł wraz z przygotowaniem kotłowni.  Dzięki temu zaoszczędzimy przestrzeń w swoim budynku mieszkalnym. Drugą ważną dla wielu kwestią jest ekologia. Pompy ciepła są przyjazne dla środowiska, ponieważ tak jak zdążyliśmy się dowiedzieć, wykorzystują odnawialne źródła energii. Ich praca nie emituje zanieczyszczeń ani nie przyczynia się do powstawania smogu. 

Słyszałeś historię znajomych, którzy narzekają na swoje kotły, że stale muszą pilnować ich działania, dosypywać np. ekogroszek, opróżniać popiół, regulować temperaturę? Z pompą ciepła takie sytuacje nie będą miały miejsca. Cała praca pompy ciepła jest zautomatyzowana, nie ma mowy o popiele czy ciągłej kontroli, czy wszystko dobrze się sprawuje. Jeśli chcesz zmienić jakieś parametry to możesz, to zrobić z poziomu aplikacji w telefonie. 

Pompa ciepła łączy w sobie kilka funkcji. Podstawową jej funkcją jest ogrzewanie Twojego domu. Jednak jeśli myślisz, że sprawdzi się ona tylko w sezonie jesienno-zimowym to jesteś w błędzie. Pompa ciepła może służyć również jako klimatyzacja i skutecznie schłodzić nagrzane pomieszczenia latem. Jak widzisz to rozwiązanie zadba o Twój komfort cieplny nie tylko w chłodną część roku, ale również w upalne lato. Nie możemy zapomnieć o tym, że również zapewni Ci ciepłą wodę w domu.

Z jakich źródeł odnawialnych korzysta pompa ciepła

Pompy ciepła powietrzne do działania wykorzystują energię, która nagromadzona jest w powietrzu z zewnątrz. Powietrze, które nagrzane jest przez słońce, ogrzewa czynnik zawarty w układzie. Zimą powietrze również jest „nagrzane”, ponieważ zawsze posiada energię cieplną. Oczywiście wydajność może okazać się gorsza i zajdzie potrzeba wykorzystania dodatkowego źródła ciepła.

Powietrzne pompy ciepła sprawdzą się nie tylko, gdy stawiasz nowy dom, możesz po prostu zamontować ją podczas remontu swojego budynku, ponieważ montaż nie jest skompilowany, gdyż nie ma potrzeby wykonywania prac ziemnych na podwórku oraz jest stosunkowo tani. Dlatego jest to świetna opcja dla osób, które przez brak dostępności węgla zastanawiają się nad zmianą sposobu ogrzewania. 

Kolejnym źródłem energii, jakim może posługiwać się pompa ciepła jest grunt. Ciepło pobierane jest z gleby, która bardzo dobrze gromadzi ciepło. Grunt (oczywiście na odpowiedniej głębokości) zawsze ma temperaturę na plusie, dzięki temu nie ma mowy o gorszej wydajności. Ale jak to ciepło jest odbierane? Wszystko za sprawą kolektora, który wypełniony jest specjalnym czynnikiem. Ten rodzaj pozyskiwania ciepła jest niestety droższy i bardziej skomplikowany od wyżej opisanego. W tym wypadku wymagane jest podkopanie się na odpowiednią głębokość na działce i ułożenie tam wszystkim niezbędnych układów i sond. Trzeba pamiętać, że jakość gleby ma znaczenie na stopień możliwości akumulacji ciepła. 

Jeśli mówimy o gruncie, należy również wspomnieć o wodzie pochodzącej z gruntu, jak i innych zbiorników wody występujących już na powierzchni ziemi. Jest ona również wykorzystywana jako źródło ciepła. Cechuje się dobrym magazynowaniem ciepła nawet zimą, dlatego jest w stanie działać bardzo efektywnie.

Fot.: Gerd Altmann/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*