Zalety i wady klimatyzacji domowej

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W obliczu zmian klimatycznych i coraz gorętszej pory letniej, w wielu domach i mieszkaniach właściciele decydują się na zainstalowanie klimatyzacji domowej. To jedyne wyjście, jeśli chcemy komfortowo spędzać czas w domu podczas upałów. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Klimatyzacja domowa: jak działa? 

Jeszcze kilkanaście lat temu posiadanie klimatyzacji w domu było swego rodzaju nowością – większość osób nie widziała potrzeby wyposażania mieszkania w taki system. Jednak ostatnie lata pokazały, że ocieplenie klimatu jest faktem, a ludzie muszą znaleźć sposób na to, aby funkcjonować w utrudnionych warunkach spowodowanych wysoką temperaturą. Od tego czasu na popularności zyskały wszelkie systemy klimatyzacji, którą spotkać można w biurowcach, instytucjach użytku publicznego itd. Coraz popularniejsze jest także instalowanie klimatyzacji w domach.

Sposób działania klimatyzatora

Działanie klimatyzatora montowanego w domu przypomina nieco schemat funkcjonowania lodówki. Posiada on dwa wymienniki ciepła: w części wewnętrznej parownik, a zewnętrznej – skraplacz. System do właściwej pracy potrzebuje także sprężarki, zaworu rozprężnego i wentylatorów wymuszających przepływ powietrza wokół wymienników ciepła.

Czynnikiem roboczym w urządzeniu jest freon krążący między parownikiem, z którego pobiera ciepło, usuwając je tym samym z pomieszczenia, i skraplaczem, do którego je przenosi, wyprowadzając je poza budynek. W ten sposób uzyskujemy efekt schłodzenia powietrza w pomieszczeniu.

Mężczyzna ustawia klimatyzację przez tel.
Photo from Freepik.com

Rodzaje klimatyzatorów domowych

Na rynku dostępna jest coraz szersza gama urządzeń, które przeznaczone są do obniżania temperatury wewnątrz pomieszczeń. Jak wybrać odpowiedni do naszych potrzeb sprzęt? Na pewno nie jest to proste. W sklepach znajdziemy m.in.:

  • klimatyzatory przenośne – są one dobrym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują rozwiązania mobilnego; należy się jednak liczyć z tym, że w porównaniu do tych stacjonarnych są zdecydowanie głośniejsze, a przy tym mniej wydajne; najlepiej sprawdzą się w małych pomieszczeniach. ich niewątpliwą zaletą jest to, że ich instalacja nie wymaga pozwolenia od wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni (w przypadku mieszkań w blokach);
  • klimatyzatory stacjonarny – to zdecydowanie coraz częściej wybierane rozwiązanie; jego instalacja wymaga jednak fachowej wiedzy, dlatego konieczne jest skorzystanie z pomocy firmy trudniącej się zakładaniem klimatyzatorów; na ten moment takie rozwiązanie jest najbardziej efektywne, zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach. Klimatyzatory stacjonarne zapewniają wysoką wydajność przy stosunkowo niskim poziomie hałasu.

Gdzie najlepiej zamontować klimatyzator?

Najlepszym rozwiązaniem jest możliwość korzystania z klimatyzatora we wszystkich pomieszczeniach. W takim wypadku należy zdecydować się na urządzenie typu multisplit. Jeśli nie ma takiej możliwości, wtedy trzeba rozważyć, w którym pomieszczeniu najbardziej zależy nam na ochłodzeniu powietrza. Wybór najczęściej pada na salon lub sypialnię, z częstszym wskazaniem na to drugie pomieszczenie. Nie dziwi to, gdyż spanie podczas upałów bywa wyjątkowo uciążliwe.

Urządzenie montujemy zazwyczaj pod sufitem, aby umożliwić mieszanie ciepłego i zimnego powietrza. Istotne jest także właściwe zlokalizowanie czujnika temperatury, aby do urządzenia docierały miarodajne odczyty.

Zalety i wady klimatyzacji domowej

Bez wątpienia klimatyzacja domowa jest urządzeniem, które w znaczny sposób ułatwia funkcjonowanie w szczególnie upalne dni. Aby dawała nam 100% satysfakcji konieczne jest jej właściwe użytkowanie i dbanie o jej stan techniczny. Należy często oczyszczać wlot i wylot powietrza do urządzenia, gdyż to tam gromadzi się kurz. Również filtr w urządzeniu powinien być regularnie czyszczony lub wymieniany.

>> Zobacz też: Sterowanie klimatyzacją przez Wi-Fi

Warto także raz na pół roku przeprowadzać serwis klimatyzacji. Użytkowanie jej wpływa też na wysokość rachunków za prąd, gdyż urządzenie pobiera dość dużą ilość energii. To na tyle jeśli chodzi o uciążliwe obowiązki związane z korzystaniem z klimatyzacji. Do jej zalet natomiast należy zaliczyć m.in.:

  • uzyskanie optymalnej temperatury pomieszczeń w trakcie dużych upałów,
  • redukcja wilgotności w pomieszczeniu,
  • usunięcie zbędnych pyłków i alergenów z powietrza, co jest szczególnie istotne dla alergików,
  • zmniejszenie ryzyka namnażania się bakterii i grzybów w pomieszczeniu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*