Jak ogrzewać dom ekogroszkiem?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Obecnie istnieje wiele możliwości ogrzewania domów mniej lub bardziej skutecznych. Najczęściej wybierane formy to ogrzewanie gazem lub zasilane paliwem stałym: węglem, pelletem lub ekogroszkiem, w zależności od preferencji inwestora. Okazuje się, że ekogroszek to wciąż jedno z najchętniej wykorzystywanych rozwiązań w kwestii ogrzewania domu. 

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to nazwa rodzaju paliwa stałego, produkowanego z węgla kamiennego lub brunatnego, przeznaczonego do ogrzewania. Energię cieplną, z jego spalania, uzyskuje się spalając go w tzw. piecach retortowych przeznaczonych do ekogroszku. Swoją strukturą przypomina drobne kamyczki – groszki, stąd też pochodzi jego nazwa. 

ekogroszek
Photo by stanislau_v from: Freepik.com

Czy węgiel może być EKO?

Pewnie wielu z nas zastanawia się skąd w nazwie to eko? Czy paliwo stałe może być ekologiczne? Jak się okazuje tak, ponieważ ekogroszek jest paliwem stałym, które ma najmniej szkodliwy wpływ na środowisko. Mimo, że jest wytwarzany z węgla kamiennego lub brunatnego, charakteryzuje się wysoką kulturą spalana, przez co emituje znacznie mniej szkodliwych substancji do atmosfery niż zwykły węgiel. Skąd takie ekologiczne parametry? Warto wiedzieć, że ekogroszek wytwarzany jest z węgla posiadającego poniżej 1% siarki, oraz małej zawartości wody i substancji niepalnych: poniżej 12%.

Dlaczego warto zdecydować się na ekogroszek?

Wybierając ekoroszek, można powiedzieć, że inwestor decyduje się na bezobsługowy niemal sposób ogrzewania domu. Ponadto koszty ogrzewania z pewnością pozytywnie nas zaskoczą, jest to bowiem jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań, także ze względu na niższe koszty montażu urządzeń grzewczych niż w przypadku innych form ogrzewania domu. Jest to przede wszystkim oszczędny i wydajny sposób ogrzewania. Zaopatrując się w ekogroszek warto dokonać zakupu u sprawdzonego producenta, aby mieć pewność, że produkt spełnia odpowiednie parametry, które zapewnią nam ekonomiczne palenie. Profesjonalne sklepy, oferujące najlepszy ekogroszek posiadają także kalkulatory, z których warto skorzystać, aby obliczyć zapotrzebowanie na ekogroszek. To pozwoli na wstępne oszacowanie kosztów przed podjęciem właściwej decyzji. Sprawdź, także czy proponowany produkt spełnia odpowiednie parametry. Najlepszy ekogroszek powinien mieć:

  • granulację na poziomie 5-25 mm
  • niską zawartość siarki, poniżej 1 procenta 
  • wilgotność na poziomie poniżej 12 procent. 
  • niską spiekalność 
  • wysoką kaloryczność – im wyższa, tym lepsza
  • odpowiednią zawartość części lotnych.

Jak efektywnie palić ekogroszkiem?

Pożądane efekty i oszczędność zapewni nam prawidłowe spalanie ekogroszku. Istnieje kilka sposobów na efektywne palenie. Najpierw należy obliczyć zapotrzebowanie ekogroszku na dany sezon grzewczy biorąc pod uwagę: powierzchnię domu, wysokość ścian, średnią temperaturę i grubość zastosowanego ocieplenia domu. W tym przypadku najlepiej skorzystać z profesjonalnego kalkulatora. Spalanie ekogroszku zależy od kilku czynników:

  • kaloryczności, 
  • zawartości popiołu, 
  • wilgotności,
  • zawartości siarki, 
  • zawartości substancji lotnych, 
  • ogólnej jakości produktu. 

Pamiętajmy, że Istotną kwestią  przy efektywnym paleniu ekogroszkiem jest wybór odpowiedniego pieca i tu eksperci polecają dwa rodzaje pieców: 

1). do domów starszych wybudowanych przed 2009 r.,

2). do domów nowszych wybudowanych po 2009 roku.

mężczyzna wsypuje ekogroszek do pieca
Photo by pvproductions from: Freepik.com

Chodzi o to, że starsze domy bez izolacji potrzebują 100–120 W mocy na każdy metr kwadratowy.  Oznacza to, że przy powierzchni mieszkalnej 100 m2 potrzebny będzie piec o mocy 12 000 W (12 kW). Z kolei w nowszym domu w zupełności wystarczy piec o mocy 9 kW. Wybór odpowiedniego pieca jest istotny dla efektywnego palenia ekogroszkiem, dlatego aby otrzymać prawidłowe spalanie powinniśmy zasięgnąć opinii specjalistów przed jego zakupem. Wybór pieców, które pozwolą nam na ekonomiczne ogrzewanie ekogroszkiem jest ogromny. Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych. Kotły z podajnikiem zapewnią nam spokój i ciepło na wiele dni. Po ich załadowaniu nie musimy co chwilę dokładać do pieca. Producenci najlepszego ekogroszku twierdzą, że oszczędne palenie to takie, gdy piec ładujemy raz w tygodniu lub rzadziej. Pamiętajmy, że istotną rolę w oszczędnym procesie palenia odgrywają sterowniki. Dostępne na rynku są czujniki automatyczne lub dwustanowe, czyli takie które umożliwiają wybranie ustawień generowanego ciepła dzięki czemu palenie ekogroszkiem jest zdecydowanie bardziej ekonomiczne. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*