Artykuł sponsorowany
Chcesz urozmaicić swój ogród? Dodać do niego coś ciekawego, oryginalnego i efektownego? Postaw na skalniak, który nie zajmuje wiele miejsca, a przywodzi na myśl górski krajobraz. Dowiedz się, jak go zaprojektować oraz jakich kamieni i roślin użyć. Niezbędne informacje znajdziesz w naszym artykule!
Zanim przejdziemy do szczegółów dotyczących tworzenia skalniaka, musimy w pierwszej kolejności wyjaśnić, czym on tak właściwie jest. Otóż skalniak, znany też pod pojęciem ogrodu skalnego, to ozdobna strefa ogrodu, zaaranżowana z kamieni, głazów i niskich roślin umieszczonych kaskadowo. Przypomina on górską łąkę i zdecydowanie przykuwa uwagę. Może być główną atrakcją ogrodu. Dobra wiadomość jest taka, że na co dzień nie jest on zbyt wymagający w uprawie. Musi być jednak prawidłowo zbudowany, co wyjaśniamy w dalszej części artykułu. Idealnie, jeśli masz w ogrodzie skarpę. Jeśli nie, to Twoim zadaniem będzie usypanie stabilnej górki. Znajdź dobre miejsce, by skalniak prezentował się dość naturalnie i ładnie komponował się z resztą ogrodu oraz z bryłą domu.
Każdy skalniak składa się z kamieni. Wbrew pozorom nie sprawdzą się przypadkowe okazy. Potrzebne są kamienie kojarzące się z górami – ostre, surowe, duże i oczywiście bardzo wytrzymałe, po których rośliny będą się wspinacz niczym najlepsi alpiniści. Muszą być odporne na zmieniające się warunki pogodowe, których w naszym klimacie nie brakuje. Weź więc pod uwagę bazalt, granit oraz piaskowiec. Znajdziesz je na przykład w kamieniołomie czy żwirowni. Pamiętaj przy tym, by zabrać nie tylko spore sztuki, ale i mniejsze, które dobrze wypełnią wszelkie luki.
Kamienie są, to teraz czas na rośliny, bez których trudno wyobrazić sobie skalniak. Ich wybór będzie zależał między innymi od rodzaju gleby czy nasłonecznienia skarpy. Dobrze też łączyć ze sobą różne gatunki, które są ozdobne o różnych porach roku, co pozwoli cieszyć się pięknym skalniakiem niemal przez 365 dni. Zapoznaj się więc z terminem i długością kwitnienia. Świetnie też sprawdzą się rośliny dobrane na zasadzie kontrastu – przy czym mamy tu na myśli i ich kształt, i kolor. Zachowaj jednak zdrowy umiar i ogranicz się na przykład do trzech barw.
Precyzując, roślinami, które dobrze odnajdują się w skalniakach, są: macierzanka piaskowa, ubiorek wiecznie zielony biały, jałowiec, pigwowiec, rozchodnik, rojnik, słonecznica, dzwonki, krokusy, szachownicę, trawy ozdobne, skalnice, goździk ogrodowy, dziewanna. Możesz też posadzić niskie drzewa, jak modrzew, świerk czy leszczynę.
Mnóstwo porad i wskazówek dla amatorów oraz zaawansowanych ogrodników znajdziesz tu: Poradnik Ogrodniczy. Wykorzystaj je i ciesz się pięknym ogrodem! Nawet najmniejszy skalniak jest fantastyczną dekoracją! Trzymamy kciuki!
Fot.: ZbigniewB/pixabay.com