Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Dobra kabina prysznicowa zapewnia domownikom przyjemną, komfortową kąpiel, ale też idealnie pasuje do wystroju łazienki. Gorący prysznic doceniamy po chłodnym, ponurym dniu, a zimny przynosi natychmiastową ulgę i odprężenie, gdy panuje upał. O zaletach prysznica łatwo się przekonać. Jednak gdy stajemy przed ostatecznym wyborem kabiny prysznicowej, pojawia się sporo wątpliwości. Postarajmy się dzisiaj je rozwiać!
1. Kabina prysznicowa czy wanna?
2. Rodzaje kabiny prysznicowej
3. Szkło, plastik, a może konglomerat? Jaki materiał kabiny wybrać?
4. Dobierz odpowiednią kabinę do potrzeb
5. Ile kosztuje kabina prysznicowa?
Odpowiednio dobrana kabina prysznicowa to nie tylko wygląd i wygoda. Właściwy zakup pomoże nam utrzymać czystość w łazience. Tylko dzięki niemu nie będziemy zalewać całego pomieszczenia podczas korzystania z kabiny. A zatem co warto wiedzieć, zanim wybierzemy się na zakupy lub rozpoczniemy poszukiwania w internecie?
Wiele osób, urządzających łazienkę, staje przed jednym ważnym dylematem: kabina prysznicowa czy wanna?
Kabiny prysznicowe to dobre rozwiązanie szczególnie na małych powierzchniach, gdy w łazience brakuje nam przestrzeni. Ale na kabinę prysznicową warto się zdecydować również wtedy, gdy zależy nam na oszczędności czasu (dzięki kabinie możemy wziąć szybki prysznic, który zajmie nam dosłownie chwilę i zapewni poczucie komfortu), ale i oszczędności wody. Podczas kąpieli w wannie zużywamy zazwyczaj około 150 litrów wody, natomiast na kilkuminutowy prysznic – około 100 litrów.
Prysznic to także duża wygoda dla osób starszych, niepełnosprawnych oraz dzieci. Warto też pamiętać o innych cennych aspektach – prysznic ułatwia depilację, peeling, mycie głowy i wiele innych zabiegów, które regularnie powtarzamy. Co więcej, mniej wysusza skórę, co z pewnością docenią osoby, które borykają się z tym problemem.
W przypadku kabiny prysznicowej zdecydowanie łatwiej nam zadbać o czystość – zarówno we wnętrzu kabiny, jak i obok niej. Natomiast kabina z pewnością nie jest rozwiązaniem dla amatorów długiego wylegiwania się w gorącej kąpieli.
Jeśli nadal masz problem z podjęciem decyzji, możesz zdecydować się na rozwiązanie łączące ze sobą funkcję wanny oraz prysznica. Mowa o głębokich brodzikach tudzież montażu zestawu prysznicowego w wannie i dodaniu zasłon lub parawanu nawannowego.
Wyróżniamy kilka rodzajów kabin prysznicowych. Kabiny prysznicowe mogą różnić się od siebie kształtem. Mamy:
Kabiny możemy także zamontować na kilka sposobów, tak, by pasowały do reszty pomieszczenia:
Innym kryterium jest wielkość brodzika.
Kolejne rozróżnienie to to, ze względu na sposób otwierania. Pod tym względem dzielimy kabiny prysznicowe na te, które mają drzwi przesuwne i uchylne. Są także kabiny typu walk-in, pozbawione drzwi.
Jedną z kluczowych kwestii, którą trzeba przemyśleć, zanim wybierzemy kabiny prysznicowe, jest materiał wykonania. Najczęściej brodziki wykonane są z akrylu, który jest stosunkowo tani i łatwy w utrzymaniu w czystości. Z czasem może jednak zżółknąć lub zacząć pękać. Trwalsze są brodziki emaliowane, ale są głośne podczas użytkowania i zimne w kontakcie ze skórą. Najlepszym, ale i najdroższym rozwiązaniem jest konglomerat – ciepły w dotyku i odporny na zarysowania. Szkło przezroczyste hartowane na ścianie kabiny jest bezpieczne i bardziej wytrzymałe od plastiku. Należy jednak pamiętać, że szkło przezroczyste jest również droższe.
Jeśli przeglądasz kabiny prysznicowe i nadal nie wiesz, którą wybrać, w pierwszej kolejności zastanów się nad miejscem, w którym kabina powinna się znajdować. Oceń, ile powinna zajmować przestrzeni. A przede wszystkim, dopasuj kabinę do potrzeb domowników. Weź pod uwagę to, kto i w jaki sposób będzie z niej najczęściej korzystał i wybierz najbardziej praktyczne rozwiązanie. Nie bez znaczenia jest też budżet, jaki możesz przeznaczyć na ten zakup.
Jak już wspomnieliśmy powyżej, cena kabiny prysznicowej zależy od wielu czynników. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim rodzaj kabiny oraz materiał, z którego została ona wykonana. Wartą rozważenia opcją są zakupy przez internet, gdzie z pewnością znajdziesz konkurencyjne ceny.
W sieci znajdziesz również wiele ciekawych inspiracji, które pomogą ci dokonać wyboru.
Fot.: materiał prasowy Klienta.