Kiedy fotowoltaika się opłaca?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Umożliwia pozyskanie energii elektrycznej z energii słonecznej i osiągnięcie wyraźnych oszczędności w rachunkach za prąd. W szczególnych przypadkach pozwala na całkowitą rezygnację z energii elektrycznej, pochodzącej z konwencjonalnych źródeł. Fotowoltaika wciąż jednak budzi kontrowersje. Jak działa? Kiedy się opłaca? I co faktycznie można zyskać, jeśli zdecydujesz się na jej instalację? Odpowiedzi na te pytania, znajdziesz poniżej.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Wytworzony w ten sposób prąd stały przepływa przez inwerter (zwany również falownikiem) i zostaje przekształcony w prąd przemienny. Zależnie od rodzaju instalacji fotowoltaicznej, wytworzoną energię można zużywać na bieżąco na potrzeby własne, magazynować nadwyżki w akumulatorach lub sprzedawać. Jeśli decydujesz się na panele fotowoltaiczne z oferty TAURONA, możesz wybrać jeden z dwóch rodzajów instalacji – instalację on-grid, umożliwiającą przekazywanie niewykorzystanych nadwyżek bezpośrednio do sieci elektroenergetycznej lub niepodłączoną do sieci publicznej instalację off-grid

Kiedy warto wybrać fotowoltaikę?

Instalacja fotowoltaiczna wciąż budzi kontrowersje. Kiedy się opłaca?

– Kiedy miesięczne rachunki za zużycie energii elektrycznej są wyższe, niż 100 zł. W przeciwnym wypadku okres zwrotu inwestycji najprawdopodobniej będzie zbyt długi, by ta była opłacalna.

– Kiedy posesja spełnia wymagane warunki, a więc – kiedy dysponujesz odpowiednim miejscem do instalacji fotowoltaiki. Warto wiedzieć, że dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, przeszkód do montażu paneli obecnie jest niewiele.

– Kiedy nie planujesz przeprowadzki. Fotowoltaika montowana jest na stałe, a ewentualny demontaż mógłby znacząco wydłużyć czas zwrotu inwestycji.

Co zyskujesz, inwestując w fotowoltaikę?

Inwestycja w fotowoltaikę, w przypadku spełnienia wymienionych wyżej warunków jest opłacalna. Co zyskujesz, decydując się na montaż instalacji?

1. Obniżenie kosztów energii elektrycznej. Fotowoltaika pozwala osiągnąć wyraźne oszczędności w bieżących rachunkach za prąd, a w skali roku obniżyć koszty nawet o 100%.

2. Niezależność energetyczną. Za sprawą fotowoltaiki na stałe odcinasz się nie tylko od podwyżek cen prądu, ale także – przerw w jego dostawie.

3. Możliwość skorzystania z dedykowanych ulg. Fotowoltaika osobom fizycznym daje możliwość skorzystania z ulgi termoizolacyjnej w rozliczeniu rocznym, a rolnikom – z 25% ulgi inwestycyjnej.

4. Zwiększenie wartości nieruchomości. Instalacja fotowoltaiczna jako inwestycja wieloletnia jest montowana na stałe.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*