Na co zwrócić uwagę wybierając schody wewnętrzne?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Schody wewnętrzne, poza oczywistą funkcją łączenia kondygnacji, są także znaczącym elementem wnętrza. Dlatego wybór odpowiednich schodów powinien być dobrze przemyślany i zaplanowany.

W zależności od miejsca, dostępnej przestrzeni oraz indywidualnych preferencji można wybrać schody wewnętrzne o różnorodnej konstrukcji. Najważniejsze, żeby pasowały estetyką do stylu w jakim planujemy urządzić nasz dom. Ze względu na swoje rozmiary schody mogą być niezwykle efektownym elementem wnętrz. Podpowiadamy, jakie schody wybrać i na co zwrócić uwagę.

Konstrukcja schodów wewnętrznych – ważne informacje

Najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas wybierania odpowiedniego modelu schodów, jest oczywiście ich konstrukcja. Powinniśmy o tym pomyśleć już na etapie projektu domu. Ostatnim momentem na zmiany jest jeszcze sama budowa. Późniejsze próby zmiany schodów wiążą się z bardzo skomplikowanymi remontami, więc warto dobrze i poważnie przemyśleć tę kwestię. Ważne, żeby nie kierować się jedynie estetyką, ale także funkcjonalnością. Istotnymi czynnikami, które wpływają na rodzaj konstrukcji, są oczywiście dostępna przestrzeń oraz rozmieszczenie pokoi.

>> Zobacz także: Rodzaje balustrad na schody

W domach można najczęściej spotkać schody jednobiegowe. Jest to najprostsza, a jednocześnie najtańsza konstrukcja, dlatego tak wiele osób na nią się decyduje. Wadą tych schodów jest to, że nie posiadają spocznika. Może to być uciążliwe dla osób starszych oraz dla małych dzieci. Innym rozwiązaniem jest model dwubiegowy, który posiada spocznik dzielący schody na dwie równe części. Cechuje się znacznie wyższym poziomem użytkowania, a nadal zajmuje stosunkowo niewielką przestrzeń. 

schody wewnętrzne metal plus drewno
Image from: freepik.com

Komfort użytkowania a wygląd

Znacznie mniej popularne są wewnętrzne schody trójbiegowe. Posiadają dwa spoczniki, które dzielą konstrukcję na trzy części. Pomimo tego, że są bardzo wygodne w użyciu, zajmują bardzo dużo miejsca. Sprawdzą się w domach o dużej przestrzeni. Schody łamane posiadają asymetryczną liczbę schodków w każdej części oddzielonej przez spocznik. Ciekawą opcją są także schody zabiegowe. Mogą być wykonane z wielu materiałów, jednak najpopularniejsze są drewno i żelbeton. Ten model należy do schodów dywanowych, często występuje w wersji ażurowej. W przeważającej liczbie przypadków schody zabiegowe są samonośne. Nie posiadają spocznika ani podestu. To sprawia, że dla wielu osób nie są tak komfortowe, jak schody dwu- lub trzybiegowe. Schody zabiegowe mają jednak oddanych zwolenników, których zachęca ich niekwestionowana estetyka. Doskonale sprawdzą się zarówno do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych, a także do aranżacji minimalistycznych oraz skandynawskich. Schody dywanowe mają różną szerokość stopni, co ma niebagatelny wpływ na wygodę użytkowania. Najpopularniejszym sposobem ich wykonania jest budowa na wspornikach. Mogą przybrać formę stopni spiralnych, jednak nie muszą. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez WOJTYCZKA|Architektura Wnętrz (@wojtyczka.interiors)

Ciekawe rozwiązania dla każdego

Wiele osób marzy o schodach kręconych, inaczej zwanych spiralnymi. Prezentują się bardzo efektownie szczególnie w nowoczesnych przestrzeniach. Jednak ten model również może być nieodpowiedni dla osób starszych, ze względu na brak spocznika. Co więcej, schody kręcone są zazwyczaj węższe. To może utrudniać znoszenie niektórych przedmiotów – np. brudnych ubrań do pralni lub łazienki. W nowoczesnych aranżacjach coraz częściej można się spotkać z ciekawymi połączeniami materiałów z jakich wykonywane są schody stal i szkło czy też metal i drewno.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez eye_catchers__Aga (@eye_catchers__aga)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*