Odprowadzenie ścieków z domu – jak to robić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Życie w domu jednorodzinnym ma wiele zalet – na własnej działce możesz cieszyć się ciszą, spokojem i prywatnością, której nie zapewni mieszkanie. Jednym z cieni mieszkania w domu jest jednak odprowadzanie ścieków i konieczność znalezienia metody na to, by robić to samodzielnie lub podłączyć się do kanalizacji miejskiej. Podpowiadamy, jak w najbardziej ekonomiczny sposób odprowadzać wodę ścieki z gospodarstwa domowego.   

Przydomowa oczyszczalnia ścieków  

Najbardziej ekologicznym, a na dłuższą metę także najbardziej korzystnym finansowo rozwiązaniem, jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Co prawda wiąże się to z dość sporą inwestycją, jednak w porównaniu z kosztami eksploatacyjnymi, jakie narzuca szambo, kwota dość szybko się zwraca. W przypadku oczyszczalni koszty utrzymania ograniczają się tylko do zakupu środków oczyszczających i uzdatniających wodę, ścieków nie trzeba wywozić, ponieważ pożyteczne bakterie rozkładają zanieczyszczenia. Przydomowa oczyszczalnia jest także przyjazna dla środowiska, ponieważ pozwala na odzyskanie części wody (pochodzącej z innych odpływów, niż toaleta), którą można wykorzystać na przykład do mycia auta lub podlewania ogrodu. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest całkowita szczelność i brak konieczności otwierania zbiornika, dzięki czemu nieprzyjemne zapachy nigdy nie są odczuwalne w pobliżu oczyszczalni. Więcej na temat zalet przydomowej oczyszczalni dowiesz się ze strony https://www.ecoinvest.info.pl/oczyszczalnie-sciekow-przydomowe-biologiczne-lublin/.  

Szambo   

Szamba betonowe to rozwiązanie tańsze w montażu, ale w ogólnym rozrachunku drogie w utrzymaniu. Zbiornik ma określoną pojemność, a z racji tego, że woda w nim nie jest w żaden sposób uzdatniana, ścieki trzeba regularnie wywozić, co, w zależności od pojemności szamba i ilości zużywanej w gospodarstwie domowym wody, odbywa się od jednego do dwóch razy w miesiącu. Każdorazowe wywiezienie nieczystości z szamba jest odpłatne, a jego cena jest zależna od miejscowości, w której mieszkasz, odległości, jaką firma musi pokonać do Twojego domu oraz objętości odpompowanych ścieków. Minusem budowy szamba jest bardzo nieprzyjemny zapach, jaki unosi się w jego okolicy przy każdym otwarciu. Woń nieczystości z wywożonego szamba może utrzymywać się jeszcze przez wiele godzin po zamknięciu zbiornika. 

Podłączenie pod kanalizację miejską  

Jeśli działka, na której stoi Twój dom, ma możliwość podłączenia do kanalizacji miejskiej, jest to zazwyczaj najlepsze rozwiązanie. Cenowo ta opcja jest porównywalna, o ile nie tańsza, do przydomowej oczyszczalni ścieków, ale jest o wiele wygodniejsza i bardziej praktyczna. Nie musisz się przejmować ilością zużywanej wody i produkowanych ścieków, bo są one od razu odprowadzane do miejskiej oczyszczalni, dzięki czemu nie ma konieczności martwienia się wywozem nieczystości czy kupowaniem i uzupełnianiem środków biologicznych do oczyszczalni domowej. Nie każda działka ma jednak możliwość podłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej, dlatego warto znać również pozostałe opcje.   

Zdjęcie główne: pexels.com/Rich Howard

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*